Trudno nam w to uwierzyć, ale w ostatnią niedzielę Sotrender skończył pięć lat. To pięć lat wytężonej pracy, by nasi klienci zawsze mieli najświeższe i najdokładniejsze dane. Z tej okazji przedstawiamy dwa nowe produkty. Dla małych firm – Sombrero, trenera e-marketingu, wprowadzającego krok po kroku w świat e-marketingu. Dla dużych firm i agencji marketingowych – analizę płatnej komunikacji na Facebooku.

Sprawdź najnowszy wygląd naszego narzędzia [02.2018]

5 lat z życia startupu

Wszystko zaczęło się zimą 2010 roku. 13 grudnia podczas konferencji Social Media Standard światło dzienne ujrzała pierwsza wersja FanpageTrendera (tak, tak się wtedy nazywaliśmy). Pierwszy raport Fanpage Trends to już wiosna 2011, a w lipcu tego samego roku pozyskaliśmy pierwszego inwestora – fundusz Business Angel Seedfund. 1. lipca wprowadziliśmy się do biura  przy Nowogrodzkiej (od tamtego czasu przeprowadzaliśmy się dwukrotnie – jesienią 2012 na Asfaltową, a w marcu tego roku do naszej obecnej siedziby na ul. Wołodyjowskiego – cały czas pozostajemy w Warszawie). Niedługo po przeprowadzce na Asfaltową zmieniliśmy nazwę na Sotrender. Pierwszą połowę 2013 roku uczciliśmy zdobyciem nagrody Aulery, przyznawanej dla najlepszych startupów w branży technologicznej. W międzyczasie w Sotrenderze wprowadziliśmy możliwość analizowania Twittera i YouTube’a.

Jan Zając i Hubert Tworkowski z Aulerem

Jan Zając i Hubert Tworkowski z Aulerem

Początek kolejnego roku działalności Sotrendera był dla nas bardzo intensywny – kilka miesięcy spędziliśmy w Dolinie Krzemowej w ramach grantu Brand & Retail Accelerator, ucząc się od najlepszych i spotykając się z najważniejszymi osobami w branży. Rozpoczęliśmy także wydawanie raportów Twitter Trends i YouTube Trends. Mijające 12 miesięcy rozpoczęliśmy od pozyskania kolejnego inwestora. W Sotrendera zainwestował fundusz Inovo VC, a spółka została wyceniona na 12 milionów złotych. 2015 rok to okres wzmożonej pracy nad narzędziem, wprowadziliśmy liczne poprawki, które wymiernie wpłynęły na wzrost sprzedaży subskrypcji i raportów. Wraz z inwestycją rozrósł się też nasz zespół, obecnie w Sotrenderze pracują 22 osoby. W filmiku poniżej możecie nas poznać!

Jednak najważniejsze nowości przygotowaliśmy na koniec tego roku – z końcem listopada do analizowanych przez nas kanałów social media dołączył Instagram, a w tym miesiącu zaprezentowaliśmy dwa nowe produkty – Sombrero i analizę płatnej komunikacji, o których piszę poniżej.

Sombrero, osobisty trener e-marketingu

 

Widok Sombrero, osobistego trenera marketingu

Widok aplikacji Sombrero

Internet i social media sa dla małych firm ogromną szansą na zaistnienie w świadomości konsumentów. Wiemy jednak, że nie wszystkie wykorzystują ten potencjał w pełni oraz nie każdego stać na obsługę agencyjną. Do tych biznesów skierowaliśmy Sombrero. To wyjątkowy produkt skierowany do osób mających niewielkie doświadczenie z e-marketingiem. Sercem aplikacji są codzienne zadania, wybrane na podstawie ankiety wypełnianej przez użytkownika. Po więcej informacji zapraszam do specjalnego wpisu na naszym blogu.

Analiza płatnej komunikacji

 

Udział promocji w komunikacji a liczba odsłon

Udział promocji w komunikacji a liczba odsłon

Dla dużych firm i agencji mamy również coś specjalnego – analizę płatnej komunikacji. Wraz ze spadającym zasięgiem organicznym sponsorowanie postów staje się głównym sposobem budowania zasięgów i docierania do klientów na Facebooku. Marketerzy, stratedzy i analitycy dokładnie śledzą dane dotyczące efektów i kosztów płatnej promocji własnej marki. W praktyce przyjmują różne podejścia i strategie, np. czy promować wszystkie, większość czy tylko niektóre posty, albo czy starać się być jedną z najgłośniejszych marek w swojej kategorii, czy raczej kierować komunikaty do wąskiej grupy odbiorców. Dzięki naszemu narzędziu poznacie strategię konkurencji, dzięki czemu będziecie mogli poprawić własną komunikację. Po więcej informacji zapraszam do oddzielnego wpisu na naszym blogu.

Mam nadzieję, że nasze urodzinowe prezenty przypadną Wam do gustu!

O Autorze

Jan Zając

CEO of Sotrender

Psychologist & economist, experienced consultant & researcher, who speaks 6 languages and has cycled around 17 countries.