#YouTubeTrends – od dziś siedzimy nie tylko na Facebooku!

Po wielu wspaniałych miesiącach spędzonych na przygotowywaniu #FanpageTrends, Sotrender wprowadza w życie kolejne ambitne plany i porywa się na #YouTubeTrends! Należący do Google serwis staje się coraz popularniejszym medium także w Polsce. Jest w tym momencie, w którym był Facebook, kiedy Sotrender wydawał pierwsze #FanpageTrends. Jak na YouTube działają polskie marki i vlogerzy?


Z sentymentem w przeszłość i z wigorem w przyszłość

Okładka #YouTubeTrends

Okładka #YouTubeTrends

Można pokusić się o stwierdzenie, że YouTube w pewnym sensie nawet ówczesnego Facebooka wyprzedził. Kiedy w marcu 2011 r. rozpoczynaliśmy prace nad #FanpageTrends, grono fanów profilu Demotywatory na Facebooku liczyło 664 tys. fanów. Obecnie polskie kanały na YouTube, takie jak SA Wardęga, AbstrachujeTV czy Niekryty Krytyk mają już powyżej miliona subskrybentów. Podobnie jak w przypadku profili na Facebooku – największe polskie kanały YouTubie poruszają się wokół tematyki rozrywkowej. Prowadzi Wardęga, który może się pochwalić gronem subskrybentów przekraczającym 1, 2 mln i którego najpopularniejszy film, nawiązujący do teledysku Psy- Gentelman występ “polskiego Spidermana”  osiągnął już ponad 15 mln wyświetleń.

Serwis z potencjałem

Według badania Megapanel PBI/Gemius w listopadzie 2013 r. rzeczywiste liczby użytkowników Facebooka i YouTube są bardzo podobne. “Real users” to “liczba osób, którzy wykonali w danym miesiącu przynajmniej jedną odsłonę witryny w internecie”. Oznacza to, że YouTube dociera miesięcznie do ok. 15, 2 mln osób, a Facebook do 15, 7. Marki nie mogą więc ignorować serwisu z tak dużym potencjałem na promowanie produktów poprzez publikowanie materiałów na własnych kanałach, wyświetlanie reklam, ale także prowadzenie ciekawych i nietypowych działań marketingowych, takich jak np. współpraca z vlogerami. Warto też pamiętać o potencjale wiralowych wideo, które zyskując na popularności, są proponowane użytkownikom przez sam YouTube.

 #YouTubeTrends i znajome kategorie

Tak jak #FanpageTrends, #YouTubeTrends podzielone są na kilka kategorii. Rozpoczynamy od analizy kanałów o tematyce bankowej, kosmetycznej, muzycznej, samochodowej, technologicznej, telekomunikacyjnej i żywnościowej. Analizujemy także vlogi. Te podzieliliśmy na pięć kategorii: edukacyjne, poświęcone grom, rozrywce, modzie i urodzie oraz stylowi życia. Zakładamy, że zarówno zakres kategorii, jak i ich liczba będzie stale się powiększać razem ze wzrostem polskiego YouTube, dokładnie tak, jak ewoluowały #FanpageTrends.

Natasza wyrolowała konkurencję w styczniu

Najlepsze wideo w styczniu 2014 r.

Najlepsze wideo w styczniu 2014 r.

Początek roku należał do Nataszy Urbańskiej i jej umywalki. Teledysk artystki wyświetlono niemal 2, 4 mln razy. Drugie miejsce zajęła relacja z Kijowa Bartłomieja Maślankiewicza opublikowana przez Portal Telewizja Republika, która mimo że została dodana dopiero 22 stycznia, do końca miesiąca zdobyła również ponad 2 mln wyświetleń. Ostatnie miejsce na podium zajęła AbstrachujeTV z wideo pt. „Rodzaje ludzi na domówce”, który obejrzano niemal 1, 8 mln razy.

Najlepsze wideo do 31 stycznia 2014 r.

Najlepsze wideo do 31 stycznia 2014 r.

Z kolei w rankingu najlepszych materiałów spośród wszystkich obserwowanych przez Sotrender do 31 stycznia, zdecydowanym faworytem jest oficjalny teledysk do piosenki “Ona tańczy dla mnie” zespołu Weekend z 2012 r., który obejrzano 77, 7 mln razy, czyli ponad dwukrotnie więcej niż drugi materiał w rankingu, również teledysk do piosenki “My Słowianie” duetu Donatana i Cleo z 2013 r., który obejrzano prawie 36, 4 mln razy. Trzecie miejsce w zestawieniu zajął kolejny teledysk, tym razem GrubSona do utworu “Na szczycie” z 2009 r., który osiągnął 31, 8 mln wyświetleń. Jak widać, muzyka zdecydowanie dominuje na YouTubie, co potwierdza wyniki naszej wcześniejszej analizy dotyczącej zależności między średnią liczbą wyświetleń a kategorią filmu.

youtube_categories

Zależność pomiędzy średnią liczbą wyświetleń filmu, a kategorią

Pomóżcie nam tworzyć #YouTubeTrends!

#YouTubeTrends to pierwsze nasze opracowanie tego typu, a zarazem pierwszy tak szczegółowy raport dotyczący #YouTube na polskim rynku. W związku z tym liczymy na Wasze uwagi i komentarze, które pozwolą nam uzupełnić ewentualne braki, poprawić niedociągnięcia i w efekcie sprawić, aby każda kolejna edycja comiesięcznego raportu była dokładniejsza.

Z pewną dozą nieśmiałości, już dziś jednak przedstawiamy Wam garść danych. Rankingi przedstawiają kanały pogrupowane pod względem liczby subskrypcji i liczbę odsłon w danym miesiącu. Poza tym sprawdzamy, które filmy są najbardziej popularne nie tylko w danym miesiącu, ale także te wcześniejsze, które nie raz przeżywają drugą młodość wiele miesięcy po publikacji.

Jeżeli chcielibyście zobaczyć w rankingach kanał, którego wzięliśmy pod uwagę, nie krępujcie się tylko piszcie do nas na trends@sotrender.com, wpisując w temacie YouTube. Liczymy na Waszą pomoc w stworzeniu jeszcze jednej kopalni wiedzy dla kolejnego serwisu społecznościowego!

Zapraszamy do lektury

pierwszego w historii wydania #YouTubeTrends!

Do góry
Do góry

Podobne posty