Fanpage Trends – 4 lata w służbie polskiego marketingu na Facebooku (PREZENTACJA)

Sotrender wydaje Fanpage Trends już od 4 lat! Z tej okazji pokusiliśmy się o krótkie podsumowanie tego, jak w tym czasie zmieniły się same raporty oraz ich główny bohater – czyli Facebook. Niniejszy wpis jest rozwinięciem prezentacji wygłoszonej podczas 47. Czwartku Social Media w Warszawie.

Facebook 2011

Na początku 2011 roku, kiedy zaczynaliśmy prace nad pierwszym wydaniem Fanpage Trends, Facebook służył przede wszystkim jako źródło rozrywki. Królowały na nim treści proste, lekkie i przyjemne, w większości zabawne albo przynajmniej chcące za takie uchodzić. Ponieważ liczba użytkowników serwisu rosły szybko, przybywało również marek, które zaczynały interesować się tym kanałem potencjalnej promocji. Stąd też zrodziła się potrzeba stworzenia zestawienia polskich profili na Facebooku, które uwzględniałby nie tylko liczbę fanów stron, ale brałoby pod uwagę również kilka innych wskaźników.

Tym sposobem w kwietniu 2011 r. jako Fanpage Trender, bo tak się wtedy nazywaliśmy, pokusiliśmy się o pierwsze szacunki. W marcu 2011 r. na Facebooku w Polsce było ponad 1, 1 tys. stron, liczących powyżej 10 tys.  fanów.

Fanpage Trends Marzec 2011

Pierwsze wydanie Fanpage Trends miało dość oszczędną szatę graficzną, obejmowało strony z najwyższą liczbą fanów oraz zaangażowanych użytkowników i zestawienie postów, które wywołały największy odzew użytkowników.

Po wprowadzeniu w maju 2011 r. podziału na strony markowe i niemarkowe, z miesiąca na miesiąc do raportów dołączaliśmy kolejne kategorie produktowe. We wrześniu 2011 r. było ich już 17, w kwietniu 2012 r. – już dwa razy więcej.

W czerwcu 2012 roku poprosiliśmy przedstawicieli branży o to, żeby skomentowali nasz raport. Od tamtego czasu komentatorzy wzbogacają interpretację wykresów swoim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą poszczególnych branż i dziedzin.

Komentatorzy Fanpage Trends

Komentatorzy Fanpage Trends

Na Facebooku działy się wówczas rzeczy fascynujące. Założenia skutecznej komunikacji marketingowej, takie jak nawiązywanie do produktu czy angażowanie konsumenta były nadinterpretowane na wszystkie możliwe sposoby. Obserwowaliśmy to z niemym zachwytem i oczywiście wszystko skrupulatnie mierzyliśmy i analizowaliśmy.

W kwietniu 2013 r. raport liczył już 42 kategorie. Dodaliśmy do niego wówczas pierwszą infografikę podsumowującą w kilku kategoriach informacje o użytkownikach Facebooka.

Jak wspomniałam, na Facebooku działo się wówczas różnie, co doskonale obrazuje zestawienie najbardziej angażujących stron z lutego 2013.

Fanpage Trends Luty 2013 - najbardziej angażujące strony

Fanpage Trends Luty 2013 – najbardziej angażujące strony

Raporty rosły i zmieniały się razem z samym Sotrenderem. W styczniu 2014 r. do Fanpage Trends dołączył YouTube Trends, a w lipcu 2014 r. również Twitter Trends. Baza profili uwzględnianych w raportach jestaktualizowana na bieżąco i liczby obecnie ponad 17 tys. stron.

Popraw wyniki działań na Facebooku, Twitterze i YouTubeDowiedz się więcej

Fanpage Trends w liczbach

Raporty Trends w liczbach

Raporty Trends w liczbach

Fanpage Trends w praktyce

Przygotowywanie raportów to gigantyczny wysiłek wszystkich osób zaangażowanych w ten projekt. Jako że raport przygotowywany jest przez 4 osoby, z których każda pracuje nad nim przez cały tydzień, łatwo policzyć, że praca trwa tak naprawdę właściwie non stop. Przez długi czas uczyliśmy się, że przygotowując tak gigantyczny i wieloetapowy projekt, niemożliwym jest sprostanie oczekiwaniom wszystkich. Facebook zmienia API oraz algorytmy, jedne strony powstają, inne zostają zamknięte, jeszcze inne łączą się w międzynarodowe. Staramy się trzymać rękę na pulsie. W tym celu musieliśmy przeorganizować pracę w działach marketingu i analiz tak, że w praktyce zawsze w pierwszym tygodniu miesiąca wszystko kręci się wokół raportów. Żeby nie zaniedbywać w tym czasie naszych zwykłych obowiązków, staraliśmy się możliwie jak najbardziej zautomatyzować sam proces powstawania raportów. Od ręcznego sklejania wykresów i pdfów przeszliśmy bardzo długą drogę to automatycznego generowania plików. Sprzyjała nam tradycja wydawania raportów zawsze w tym samym czasie, co pomagało zaplanować prace i podział zadań.

Najczęściej zadawane pytania

 

 • Kiedy będą trendsy?
  Zawsze w ciągu pierwszych 7 dni roboczych miesiąca.
 • Dlaczego nie ma Lewandowskiego i Szczęsnego?
  Ponieważ w raportach uwzględniane są strony polskojęzyczne (czyli prowadzące komunikację głównie w języku polskim) oraz posiadające co najmniej 50% fanów z Polski. W przypadku Lewandowskiego oraz Szczęsnego fani z Polski stanowią odpowiednio 18% i 32% wszystkich fanów strony.
 • Dlaczego nie ma mnie?!
  Prawdopodobnie dlatego, że Twoja strona/profil nie został zgłoszony do bazy lub nie odpowiada przyjętym przez nas zasadom kategoryzacji stron. Skontaktuj się z nami, wyjaśnimy to: trends@sotrender.com.
 • Jak zgłosić stronę/profil/kanał do raportów?
  Wystarczy napisać maila z adresem url strony i propozycją kategorii, w której powinna się znaleźć: trends@sotrender.com

Zapraszam do obejrzenia prezentacji z 47. Czwartku Social Media w Warszawie!

Do góry
Do góry

Podobne posty