Zasięg organiczny spada – raportuje Sotrender

Trzy miesiące temu przedstawiliśmy obszerną analizę zasięgów postów na Facebooku. Zmiany wprowadzenie na portalu wskazywały na spadek zasięgów postów komercyjnych, szczególnie tych ze zdjęciami. Dzięki temu na News Feedach użytkowników miało pojawiać się mniej niechcianych treści. Już teraz jednak wyraźnie widać, do czego te zmiany mogą prowadzić. Ostatnie doniesienia dotyczące spadającego zasięgu organicznego na zagranicznych profilach wskazują, że już niedługo koszt marketingu na Facebooku może wzrosnąć. Sprawdziliśmy, jak wygląda zasięg polskich stron. Okazało się, że w ostatnim tygodniu posty przeciętnie osiągały o 15% mniejszy zasięg, a w przypadku postów ze zdjęciem wyniki były aż o 30% gorsze!

Zasięg organiczny – w Polsce również niższy

Poniższy wykres pokazuje przeciętny dzienny względny zasięg organiczny, czyli zasięg organiczny postu odniesiony do liczby fanów profilu, od początku lutego do wczoraj (01.02 – 18.03). Analizie poddaliśmy około 300 największych polskich profili markowych.

Zasięg organiczny - spadek w marcu

Zasięg organiczny – spadek w marcu

Na wykresie widzimy, że w lutym przeciętnie posty były pokazywane 10% fanów strony, jednak w ostatnich dniach można zaobserwować wyraźny spadek – do niecałych 8% wczoraj.

Sytuacja jest jeszcze wyraźniejsza, gdy spojrzymy na konkretne typy postów. Statusy zawierające jedynie tekst oraz posty z wideo nie ucierpiały tak bardzo, jak zdjęcia i linki, które postanowiliśmy przedstawić na analogicznych wykresach:

Zasięg organiczny - spadek zasięgu postów ze zdjęciami

Zasięg organiczny – spadek zasięgu postów ze zdjęciami

Zasięg organiczny - spadek zasięgu postów z linkami

Zasięg organiczny – spadek zasięgu postów z linkami

Linki odnotowały niewielki spadek zasięgu, natomiast posty ze zdjęciem, które są najpopularniejsze wśród administratorów profili, straciły najwięcej. Ich zasięg pogorszył się aż o 30%.

Powyższa sytuacja może sugerować, że  wyświetleń postów na Facebooku, a co za tym idzie również całościowe budżety na marketing w mediach społecznościowych będą wzrastać. Tym bardziej zachęcamy, do bieżącego śledzenia zasięgu profili za pomocą Sotrendera, który nie tylko pozwoli Wam zaobserwować tendencje zachodzące na Waszych profilach, ale także podpowie, co na nich poprawić, aby komunikować się jeszcze skuteczniej.

Do góry
Do góry

Podobne posty