Raporty Sotrendera – 10 opracowań, które musisz znać!

Raporty, raporty, raporty… W 2013 r. skupialiśmy się na przygotowaniu nowych opracowań równie mocno, jak na rozbudowie naszej oferty. W efekcie Sotrender, który skończył niedawno 3 lata, to już nie tylko Analytics, udostępniający dane także z Twittera i YouTube, ale również Console – moduł do zarządzania treściami i zespołem w social media. Dodatkowo, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, oprócz comiesięcznych raportów #FanpageTrends, przygotowaliśmy ponad 20 innych opracowań. W tym wpisie przypominamy najważniejsze raporty Sotrendera, które każdy media ninja powinien znać, by móc określać się mianem social.

1. Kryzysy w mediach społecznościowych

Z okazji Kongresu Profesjonalistów Public Relations 2013 przygotowaliśmy raport „Kryzys w czasach Facebooka“. Przeanalizowaliśmy w nim 19 sytuacji kryzysowych mających miejsce w mediach społecznościowych w Polsce od początku 2012 r. Było to pierwsze opracowanie przedstawiające najważniejsze wnioski na temat radzenia sobie z sytuacją problematyczną oraz sugerujące działania mogące pozytywnie wpłynąć na reputację marki. Wejdź i przeczytaj więcej na temat kryzysów marek takich jak: Nikon, Wedel, Bieluch i wiele innych.

2. Ciemna strona branży IT

Przy okazji konferencji infoShare, poświęconej IT i „nowym mediom”, przyjrzeliśmy się lepiej temu, jak marki związane z branżą technologiczną radzą sobie w social media. Skupiliśmy się na komunikacji prowadzonej na Facebooku zarówno przez marki technologiczne, jak i przez blogi im poświęcone, takie jak AntyWeb, Spider’s Web, Niebezpiecznik czy GadżetomaniaZobaczcie także, jak wiele z internetowego ruchu w branży IT dzieje się w tzw. Dark Social.

3. Polskie marki i hashtagi

 

Sotrender przeanalizował 100 największych stron  marek, aby sprawdzić, jak korzystają one z hashtagów. Było to pierwsze badanie tego typu w Polsce, jak również jedno z pierwszych na świecie, po raporcie Sotrendera na temat wykorzystania hashtagów przez top 100 największych marek brytyjskich. Wejdź i zobacz, czy polskie marki umieją korzystać z hashtagów na Facebooku.

4. Zaangażowanie – gdzie mniejszy może więcej

Zaangażowanie użytkowników to kategoria, w której niewielkie profile na Facebooku mogą z powodzeniem konkurować z największymi markami. Sotrender po raz pierwszy w Polsce zaprezentował szczegółowe analizy dotyczące relacji odsetka zaangażowanych i wielkości profilu, w oparciu o dane niemal z 4, 5 tys. polskich profili, posiadających powyżej 250 fanów. Wejdź i zobacz, ile wynosi średni odsetek zaangażowanych na polskich profilach marek na Facebooku.

5. Lokalni fani polskich profili

Przyjrzeliśmy się bliżej fanom polskich profili, a konkretnie rozkładom lokalnych fanów. Powiecie pewnie, że to jest oczywiste i dostępne w Facebook Insights, jednak są to dane najczęściej dostępne tylko dla administratorów stron. Dopiero od niedawna zostały one udostępnione szerzej, z czego skorzystaliśmy w analizie struktury fanów. Przekonaj się, ilu Polaków jest wśród fanów największych polskich stron.

6. Godziny publikowania – wieczorem też warto

Każda marka powinna ustalić indywidualne godziny publikowania wpisów uzależnione od branży, w której działa oraz dopasowane do zwyczajów swoich konsumentów. W raporcie wskazaliśmy, w jakich godzinach administratorzy polskich stron na Facebooku publikują największą liczbę wpisów oraz pokazaliśmy, jak godziny publikacji posta wpływają na aktywności użytkowników. Wejdź i zobacz, kiedy opublikować post, aby wywołał on największą dyskusję.

7. Social media w 2014 r. – nadal będą so trendy?

W raporcie przygotowanym specjalnie na VI Kongres Online Marketing przyjrzeliśmy się zjawiskom zachodzącym na Facebooku. Przeanalizowaliśmy takie aspekty jak zmiana liczby użytkowników oraz angażowanie ich, trendy w aktywności marek, obsługa klienta, działania poza godzinami pracy oraz typy treści publikowanych przez administratorów. Przedstawiliśmy i opisaliśmy również tendencje wzrostu największych stron – przeczytaj koniecznie!

8. W poszukiwaniu zaangażowania – wspólny raport Sotrendera i Mindshare

Razem z Mindshare Polska przygotowaliśmy pierwszą edycję raportu  „W poszukiwaniu zaangażowania – weryfikacja aktywności marek na Facebooku”. Sprawdzając poszczególne branże, zbadaliśmy różnice i podobieństwa. Wzięliśmy pod uwagę największe komercyjne profile z najważniejszych kategorii produktowych. Analizie poddaliśmy wszystkie komunikaty fanpage’y z okresu półrocza, od stycznia do czerwca 2013 r. Sprawdź, jakie prawidłowości udało nam się znaleźć!

9. Zdjęcia na Twitterze mają wpływ na liczbę retweetów

Po wprowadzeniu obrazków, komunikacja na Twitterze zyskała nowy, bardziej wizualny charakter. Jak odbiło się to na działaniach prowadzonych przez marki? Sotrender przeanalizował 500 profili marek, posiadających największą liczbę followersów. Okazało się, że tweety zawierające zdjęcia zdobywają więcej polubień i są częściej podawane dalej niż te, które ich nie posiadają. Zobacz, jakie jeszcze zależności odkryliśmy!

10. Zasięg postów po zmianach w EdgeRanku – jak się zmienił?

Facebook zmienił algorytmy odpowiadające za wyświetlanie treści. Sotrender Research Team postanowił sprawdzić rzeczywistą skalę zmian na polskich fanpage’ach. Faktycznie okazuje się, że niektóre strony odnotowały znaczną stratę zasięgu, ale nie wszystkie. Jednak w przypadku aż 30% zbadanych profili średni organiczny zasięg postów wyniósł mniej niż 5%!

Nowy rok, nowe raporty

Nowy rok przyniesie ze sobą kolejne raporty. Jeśli chcesz, abyśmy przygotowali opracowanie dotyczące Twojej kampanii lub działań Twojej marki na Facebooku, skontaktuj się z nami!

Do góry
Do góry

Podobne posty