Godziny publikowania – wieczorem też warto

Każda marka powinna ustalić indywidualne godziny publikowania wpisów uzależnione od branży, w której działa oraz dopasowane do zwyczajów swoich konsumentów. Jak wyjaśnialiśmy w ostatnim wpisie, mogą one się zmieniać w związku z kampaniami promocyjnymi czy zmianami ustawień samego Facebooka. W niniejszym raporcie wskazujemy, w jakich godzinach administratorzy polskich stron na Facebooku publikują największą liczbę wpisów oraz pokazujemy, jak godziny publikacji posta wpływają na aktywności użytkowników.

Coraz częściej zdarza się, że osoby zajmujące się prowadzeniem komercyjnych stron na Facebooku pracują w trybie zmianowym w celu dostosowania komunikacji do nawyków jej grupy docelowej lub planują publikację wpisów na daną godzinę, co umożliwia również Sotrender

Jednak jak widać na poniższym wykresie, ciągle jeszcze godziny, w których polscy administratorzy umieszczają na Facebooku najwięcej postów, przypadają na tzw. “czas roboczy”, czyli czas między godz. 9-17, przy czym najczęściej wybieranymi godzinami są 10, 11 oraz 13, 15 i 16. Następnie liczba postów spada, by ponownie wzrosnąć około godz. 20.

Posty publikowane przez administratorów w zależności od godziny

Posty publikowane przez administratorów w zależności od godziny

Każdy korzysta inaczej

Przed dwoma tygodniami tłumaczyliśmy, że w innych godzinach z Facebooka korzystają gimnazjaliści i licealiści, a w innych studenci; inne nawyki mają młodzi rodzice, a inne starsi użytkownicy. Jednak to, o której godzinie fani angażują się w komunikację z marką, uzależnione jest nie tylko od wieku użytkowników, ale również o tego, czy administrator konsekwentnie publikował wpisy o danych godzinach oraz od wydarzeń zewnętrznych, ale przede wszystkim – od branży, w jakiej działa i przyzwyczajeń klientów.

Dla przykładu, w innych godzinach komunikację prowadzą strony bankowe, w innych te dotyczące macierzyństwa, a jeszcze w innych te na temat alkoholi wysokoprocentowych. Banki zdecydowanie najchętniej publikują wpisy o godz. 11, z kolei strony o macierzyństwie swoje publikacje planują przede wszystkim na godz. 9 i 10. Natomiast administratorzy profili poświęconych alkoholom wysokoprocentowym ich komunikację prowadzą najchętniej wieczorem, około godz. 20, kiedy zwykle mają miejsce okazje do spożywania tego rodzaju trunków.

Liczba opublikowanych postów w stosunku do godziny publikacji - kategoria Banki

Liczba opublikowanych postów w stosunku do godziny publikacji – kategoria Banki

Liczba opublikowanych postów w stosunku do godziny publikacji - kategoria Macierzyństwo

Liczba opublikowanych postów w stosunku do godziny publikacji – kategoria Macierzyństwo

Liczba opublikowanych postów w stosunku do godziny publikacji - kategoria Alkohole wysokoprocentowe

Liczba opublikowanych postów w stosunku do godziny publikacji – kategoria Alkohole wysokoprocentowe

Kolejnym elementem, który obrazuje jak ważne jest, aby indywidualnie optymalizować godziny publikowania jest wykres zaangażowania do postów publikowanych o różnych godzinach. Dla pewnej strony związanej z macierzyństwem zależność między godziną publikacji wpisu a liczbą zaangażowanych osób kształtuje się następująco:

Liczba zaangażowanych w stosunku do godziny opublikowania posta na stronie poświęconej macierzyństwu

Liczba zaangażowanych w stosunku do godziny opublikowania posta na stronie poświęconej macierzyństwu

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że posty publikowane rano angażują najwięcej osób. W drugiej kolejności najwięcej ludzi angażują posty popołudniowe – pokazuje to jak istotne jest odpowiednie wybranie czasu publikacji.

Pracowanie – postowanie?

Jak wspomnieliśmy, aktywność wielu administratorów koncentruje się w godzinach pracy. Tymczasem jak pokazuje poniższy wykres, warto wyłamać się poza utarte schematy i wyjść naprzeciw użytkownikom, ponieważ podczas gdy liczba postów publikowanych przez administratorów w godzinach 17-19 spada, liczba komentarzy wzrasta.

Liczba publikowanych wpisów,  a liczba komentarzy w zależności od godziny

Liczba publikowanych wpisów, a liczba komentarzy w zależności od godziny

W analizowanym okresie posty w godzinach popołudniowo-wieczornych, tj. między 17-21, opublikowało 2373 z 3126 stron komercyjnych, czyli 75, 9%, natomiast co najmniej jeden wpis w godzinach porannych, tj. między 7-11, dodało 2576 z 3126 analizowanych stron, czyli 82, 4%. Dodawanie postów rano jest więc ciągle popularniejsze, mimo że warto publikować wpisy także wieczorami, oczywiście w granicach przyzwyczajeń konsumentów związanych z daną branżą.

Jeśli chodzi o to, jak dzień tygodnia wpływa na godzinę, o której publikują administratorzy, to w ciągu tygodnia, czyli od poniedziałku do piątku nie widać znaczących różnic. Natomiast w weekendy administratorzy publikują znacząco później – w soboty przeciętnie o pół godziny później, a w niedziele o godzinę później niż w ciągu tygodnia. Dodatkowo przeciętnie publikowanych jest na pojedynczej stronie 1, 9 posta dziennie od poniedziałku do piątku, podczas gdy w soboty i niedziele administratorzy dodają około 1, 1 posta dziennie.

Zwróćmy teraz uwagę na to, co dzieje się z postami publikowanymi w różnych godzinach dnia. Poniższy wykres pokazuje, jak długo posty zbierają 75% komentarzy. Przeanalizowaliśmy top 5 tysięcy postów opublikowanych na stronach komercyjnych.

Czas,  w którym post zyskuje 75% wszystkich komentarzy

Czas, w którym post zyskuje 75% wszystkich komentarzy

Czas zebrania 75% wszystkich komentarzy dla postów opublikowanych od rana do godziny 20:59 stopniowo maleje, osiągając dla postów publikowanych po 20 wartość 5 godzin. Oznacza to, że dyskusje z nimi związane skończą się już w nocy. Natomiast te publikowane po godz. 21, a szczególnie po 23 będą uzyskiwać komentarze przez 11 godzin, co oznacza, że dyskusje ich dotyczące będą się toczyć jeszcze rano następnego dnia.

Nie można jednak mówić o wpływie czasu istnienia posta na liczbę angażowanych użytkowników – taka zależność nie istnieje, czego dowodzą korelacje na poziomie bliskim zeru. Wniosek jest jeden – jeśli chcesz, aby Twój post wywoływał dyskusje również kolejnego dnia – nie publikuj go zbyt wcześnie. Wysoka aktywność administratorów do wczesnych godzin wieczornych zwiększa konkurencję w walce o dostęp do News Feedu użytkowników – posty opublikowane później będę następnego ranka chętniej przez Facebook wyświetlane użytkownikom.

Analizie poddanych zostało ponad 163 tys. postów opublikowanych przez administratorów na 3126 polskich stronach komercyjnych na Facebooku w dniach od 1. do 31. lipca 2013 r.

Zapraszamy również do lektury ostatniego raportu przygotowanego przez Sotrender:  Zaangażowanie – gdzie mniejszy może więcej

Do góry
Do góry

Podobne posty