Aktywność fanów – kiedy najlepiej publikować wpisy?

Większość social media managerów wie, że nie istnieją uniwersalne godziny publikowania postów na Facebooku. Przeciwnie, każda marka powinna określić swoje godziny, dostosowane do grupy docelowej i jej przyzwyczajeń. Mogą się one zmieniać w związku z nowymi kampaniami czy zmianami ustawień serwisu. Sotrender pomoże Ci zrozumieć zwyczaje grupy docelowej marki i sprawi, że posty będą angażować więcej osób.

W innych godzinach z serwisu korzystają gimnazjaliści i licealiści, a w innych studenci; inne nawyki mają młodzi rodzice, a inne starsi użytkownicy. Na zwyczaje korzystających z Facebooka wpływ mają również ich przyzwyczajenia związane z danymi stronami. Jeśli dotychczas administrator strony konsekwentnie publikował wpisy o danej godzinie, po jakimś czasie fani profilu zaczynają oczekiwać nowych postów właśnie w tym czasie. Ponadto aktywność fanów uzależniona jest również od wydarzeń zewnętrznych, takich jak emisje seriali, programów telewizyjnych czy też transmisji sportowych. Warto to wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli są one powiązane z marką przez emisję reklam czy sponsoring.

Kiedy fani są aktywni?

Fani poszczególnych stron mogą mocno się różnić zarówno pod względem wieku czy miejsca pochodzenia, jak i dni i godzin korzystania z Facebooka. Najnowsze Facebook Insights dostarczają informacji na temat tego, ilu fanów danej strony w danym okresie i o określonej porze zobaczyło opublikowany post.

Facebook Insights - liczba fanów,  którzy zobaczyli post

Facebook Insights – liczba fanów, którzy zobaczyli post

Jednak informacja, że wielu fanów profilu zobaczyło opublikowany post nie przekłada się na korzyści dla marki. Dlatego też Sotrender wskazuje pory, w których fani są najaktywniejsi, czyli angażują się w największą liczbę interakcji. Publikowanie właśnie w tych porach zwiększa szanse na zobaczenie naszego wpisu oraz na interakcję ze stroną, poprzez polubienie, skomentowanie lub udostępnienie.

Aby uzyskać dokładne dane dotyczące poszczególnych pór aktywności fanów, wystarczy kliknąć w kartę “Zaangażowanie”. W ten sposób uzyskujemy dostęp do danych obrazujących zaangażowanie w podziale na dni tygodnia oraz godziny. Dane w ujęciu dziennym i godzinowym można zobaczyć także w zakładkach dedykowanych Rodzajom aktywności oraz Interactivity Index.

zaangazowanidni i godziny

Poznaj zwyczaje Twoich fanów

Dodatkowo, w zakładce “Rodzaje aktywności“, możemy sprawdzić, w którym momencie nasi fani opublikowali najwięcej komentarzy, kiedy najczęściej udostępniali nasze treści, a kiedy wybierali klikanie w “Lubię to”.

Rodzaje aktywności w ujęciu godzinowym

Rodzaje aktywności w ujęciu godzinowym

Dodatkowo, po kliknięciu na rodzaje aktywności, a następnie w dolny pasek znajdujący się pod wykresem, możemy dowolnie zmieniać jego zawartość, tak aby przedstawiał interesujące nas aktywności.

wykres na dole

Jak możemy wykorzystać zdobytą dzięki Sotrenderowi wiedzę na temat pór aktywności naszych fanów? Wiedząc, w jakich godzinach są oni najbardziej aktywni oraz w których dniach tygodnia angażuje się ich najwięcej i jakie aktywności wykonują, możemy zoptymalizować i dostosować naszą komunikację do czasu, w którym na Facebooku obecna jest największa liczba fanów, przez co nasz post trafi do szerszego grona odbiorców.

Rodzaje aktywności w ujęciu godzinowym

Liczba aktywności w ujęciu godzinowym

Przykładowo – jeżeli zauważyliśmy, że najwięcej użytkowników angażuje się na stronie o godzinie 16, warto przenieść komunikację na właśnie tę godzinę. Podobnie jest z dniami tygodnia. Mimo, że złotą zasadą Facebooka jest publikowanie nowych wpisów codziennie, widząc, że w czwartki angażuje się najwięcej użytkowników. Warto właśnie w te dni zamieszczać na stronie ważniejsze komunikaty, na przykład o nowym produkcie czy o zbliżającej się promocji. Warto również zastanowić się, z czego wynika większa aktywność fanów o danej porze. Może łączy się w z emisją jakiegoś programu telewizyjnego?

Widzimy, że najwięcej użytkowników angażuje się w prowadzoną przez nas komunikację wieczorem? Może właśnie wtedy warto publikować więcej wpisów? Sotrender śledzi również działalność prowadzącego fanpage i pokazuje, w których godzinach jest on najaktywniejszy, a kiedy nie publikuje nowych postów. Może warto to zmienić?

Aktywności prowadzącego stronę w ujęciu godzinowym

Aktywności prowadzącego stronę w ujęciu godzinowym

Mając już wiedzę na temat pór, w których aktywność fanów jest wzmożona, warto sprawdzić również inne godziny, w których użytkownicy angażują się w interakcję niesprowokowaną działanością administratora, np. wczesne godziny poranne czy późne godziny wieczorne. Jeśli okaże się, że właśnie wtedy uaktywnia się znaczna liczba naszych fanów, może warto przenieść część komunikacji właśnie na te pory i zmienić godziny pracy social media managera czy osoby moderującej społeczność?

Sotrender podpowie, co robić lepiej

Aby w pełni korzystać z wiedzy dostarczanej przez Sotrender, nie trzeba być ekspertem w analizowaniu wykresów. Chcąc zaoszczędzić czas użytkowników naszego narzędzia, wprowadziliśmy do niego nową funkcjonalność – automatyczne wskazówki, działające w oparciu o algorytmy data-mining. Pomogą one w interpretowaniu danych, dostarczając porad, które od razu można wprowadzić w życie, aby prowadzić jeszcze skuteczniejszą komunikację. Dzięki wskazówkom dowiemy się nie tylko, kiedy aktywność fanów jest najwyższa i kiedy najlepiej publikować, ale również w jakich porach warto spróbować to robić.

 wskazówka 2

wskazówka 1

wskazówka 3

Zapraszamy też do lektury innych wpisów o funkcjonalnościach Sotrendera:

Do góry
Do góry

Podobne posty