Zaangażowanie fanów na Facebooku – jak je mierzyć?

Zaangażowanie fanów to jeden z najważniejszych wskaźników umożliwiających ocenę jakości komunikacji prowadzonej przez marki w social media. W tym wpisie wyjaśniamy, jaka jest relacja pomiędzy zaangażowaniem, a zasięgiem profilu oraz pokazujemy, jak można użyć Sotrendera do mierzenia zaangażowania na Facebooku oraz wyjaśniamy podstawowe wskaźniki. Jest to pierwszy post z cyklu, w którym będziemy wyjaśniać podstawowe zastosowania naszej aplikacji.

Dlaczego warto angażować?

Za sprawą mediów społecznościowych całkowicie zmienił się sposób komunikacji między markami, a ich konsumentami. Jednostronny monolog marek przekształcił się w dwustronny dialog z klientami. Każde z mediów społecznościowych umożliwia inny sposób angażowania odbiorców w komunikację. Zaangażowanie (engagement) opisuje zatem, czy i jak marce udaje się wywołać reakcję odbiorców, która z kolei może być wirusowym nośnikiem treści.

Ogromne znaczenie angażowania potwierdzają dane, że każdy użytkownik angażujący się w aktywności w obrębie naszej strony umożliwia dotarcie do ponad 30 kolejnych potencjalnych fanów, na które powołuje się Open Forum. Budując zaangażowanie fanów, marki mają na celu wywołanie w nich reakcji emocjonalnej, która z kolei może potencjalnie przełożyć się na korzyści dla samej marki, takie jak promocja i budowanie wizerunku.

Z drugiej strony, dość łatwo jest zbudować zaangażowanie za pomocą prostych zabiegów takich jak “żebrolajki” (a tu wpis o mechanizmie i rekordzie żebrolajków), retro-content (treści odwołujące się do wspomnień), lol-content (śmieszne treści), czy wreszcie wyśmiewane zdjęcia kotków i innych zwierząt. Choć w ten sposób można wywołać wiele interakcji na profilu, niekoniecznie przełoży się to na konkretne korzyści dla marki. Polecamy artykuł Michała Góreckiego, który wciąż pozostaje aktualny.

Zaangażowanie a zasięg profilu i postów

Praktycznie w każdym kanale social media działa mechanizm filtrujący i promujący treści, które wywołały większe zaangażowanie użytkowników. Na Facebooku jest to Edge Rank, czyli algorytm decydujący o pozycji wpisów na tablicach poszczególnych użytkowników. W związku z tym zwiększanie zaangażowania bardzo wpływa na zasięg profilu i poszczególnych postów. Zarazem posty, które nie angażują fanów, w ogóle nie będą wyświetlone. Oczywiście zasięg i zaangażowanie bardzo pomaga zwiększać także płatne promowanie postów.

Zaangażowanie jest związane przede wszystkim ze sposobem prowadzenia profilu i z rodzajem treści. Nieco mniejsze znaczenie ma liczba fanów, choć generalnie mniejsze profile angażują zwykle większy odsetek fanów. Więcej na ten temat powiemy w raporcie, który opublikujemy w najbliższych dniach.

Sotrender zmierzy zaangażowanie

Sotrender umożliwia mierzenie zaangażowania fanów poprzez 4 wskaźniki, które dokładniej opisujemy dalej:

Wskaźniki zaangażowania dostępne w Sotrenderze

Wskaźniki zaangażowania dostępne w Sotrenderze

– Zaangażowani
– Ludzie, którzy o tym mówią,
– Liczba poszczególnych rodzajów aktywności
– Interactivity Index i związany z nim Relative Interactivity

 1. Zaangażowani

Wykres przedstawiający zaangażowanie fanów

Wykres przedstawiający zaangażowanie fanów

Zaangażowani to użytkownicy, którzy w danym przedziale czasowym weszli w interakcję z fanpage’m poprzez kliknięcie lubię to”, zagłosowanie w ankiecie (ta opcja na większości stron została niedawno wyłączona), dodanie komentarza, posta bądź udostępnienie treści. Sotrender umożliwia sprawdzenie liczby zaangażowanych użytkowników, procenta zaangażowanych oraz liczby nowo zaangażowanych dla dowolnego dnia lub zmian w dłuższym przedziale czasowym.

Nad wykresem znajdują się zakładki umożliwiające szczegółowe sprawdzenie rodzajów aktywności oraz zmian odsetka zaangażowanych fanów w czasie.
Każdy z wykresów pokazuje dane z dni, tygodni oraz godzin. Jednocześnie, co dotyczy wszystkich opisywanych wykresów, klikając na dowolny punkt danego wykresu, przechodzimy do ekranu umożliwiającego dodawanie komentarzy oraz pokazującego wszystkie posty danego dnia.

Dodawanie komentarzy na wykresach w Sotrenderze

Dodawanie komentarzy na wykresach w Sotrenderze

2. Ludzie, którzy o tym mówią (People Talking About This – PTAT)

Wykres przedstawiający liczbę osób, które o tym mówią (PTA)

Wykres przedstawiający liczbę osób, które o tym mówią (PTAT)

Ludzie, którzy o tym mówią, to wskaźnik wprowadzony przez Facebook. Nasz wykres przedstawia zmianę tego wskaźnika w wybranym okresie. Sotrender daje możliwość sprawdzenia, jaka była średnia, maksymalna i minimalna wartość wskaźnika. Dane są dostępne dni tygodnia. Więcej na temat samego wskaźnika People Talking About This i jego przydatności można przeczytać w osobnym artykule na naszym blogu.

3. Rodzaje aktywności

Wykres przedstawiający rodzaje aktywności w obrębie fanpage'a

Wykres przedstawiający rodzaje aktywności w obrębie fanpage’a

Wykres przedstawia rozkład aktywności w czasie. Poprzez aktywności rozumie się kliknięcie “Lubię to”, oddanie głosu w ankiecie, dodanie komentarza, dodanie wpisu na tablicy oraz udostępnienie wpisu na własnej tablicy.  W kolejnych zakładkach możemy sprawdzić łączne aktywności, ich rodzaje, aktywności prowadzącego oraz fanów. Dane dostępne są dla poszczególnych godzin, dni i tygodni.

4. Interactivity Index

Wykres przedstawiający Interactivity Index - wskaźnik aktywności na fanpage'u

Wykres przedstawiający Interactivity Index – wskaźnik aktywności na fanpage’u

Interactivity Index to autorski wskaźnik Sotrendera zliczający wszystkie aktywności dziejące się w obrębie fanpage’a. Każda z aktywności ma inne wagi, a co za tym idzie np. polubienie posta ma mniejszą wartość niż skomentowanie. Może być też wykorzystywany do porównywania zaangażowania przez poszczególne posty. Warto też rozróżnić aktywności fanów i prowadzącego profil. Na podstawie Interactivity Index obliczamy Relative Interactivity, służący do porównywania profili różniących się liczbą fanów.

Więcej o Interactivity Index możesz przeczytać w osobnym wpisie na naszym blogu.

Jaki wskaźnik zaangażowania do czego?

Każdy z naszych wskaźników odnosi się do innego aspektu angażowania.
Liczba zaangażowanych pokazuje, ile osób weszło w interakcję. Można też na to spojrzeć w ujęciu procentowym, chociaż, zwłaszcza dla krótkiego okresu, zwykle wyniki nie będą oszałamiające (szerzej napiszemy o tym w najbliższym raporcie) – wiele profili zwykle angażuje po kilka procent fanów. Zarazem angażować mogą się też osoby niebędące fanami, więc czasem, choć rzadko, się zdarza, że fanpage angażuje ponad 100% fanów.

Interactivity Index i oparty na nim Relative Interactivity Index to wskaźniki ważone, które pokazują natężenie zaangażowania. Udostępnienie posta fanpage’a to zupełnie inna aktywność, niż tylko polubienie takiego posta. Co więcej, często zdarza się, że jeden użytkownik angażuje się w komunikację wielokrotnie, co wpływa na wzrost Interactivity Index. Zarazem trzeba pamiętać, że obecnie nie rozróżniamy wydźwięku poszczególnych akcji i kłótnia fanów w komentarzach czy też wiele postów od niezadowolonych klientów również będą powodowały wzrost Interactivity Index – w końcu na fanpage’u więcej się dzieje.

Ludzie, którzy o tym mówią to wskaźnik, który w mniejszym stopniu zmienia się w czasie. Jest to średnia krocząca, aktualizowana raz dziennie, a nie wskaźnik aktualizowany co godzinę, jak pozostałe. W tym wskaźniku, poza zaangażowaniem w komunikację, uwzględnione są również interakcje poza tablicą fanpage’a, a przede wszystkim fani dołączający do fanpage’a (nowe polubienia). Z związku z tym wartość tego wskaźnika szybko rośnie, gdy fanpage staje się popularniejszy, na przykład w przypadku kampanii reklamowych.

Do góry
Do góry

Podobne posty