Interactivity Index to wskaźnik zliczający wszystkie aktywności dziejące się w obrębie fanpage’a. Każda z aktywności posiada inną wagę np. polubienie posta ma mniejszą wartość niż skomentowanie (tak jak w ukochanym przez wszystkich użytkowników Facebooka Edge Ranku). Jak mierzymy Interactivity Index?

Nowy, ulepszony Interactivity Index

Od 1 października, czyli od dzisiaj, delikatnie zmodyfikowaliśmy nasz wskaźnik, ale nie martwcie się – Wasze wyniki mogą być tylko lepsze 🙂

Od dziś wygląda to tak:

  • Like = 1
  • Komentarz = 4
  • Post (status tekstowy lub status multimedialny, np. zdjęcie, link do YouTube) = 12
  • Udostępnienie = 16

Różne wagi odzwierciedlają różne znaczenie poszczególnych rodzajów interakcji z treścią, różne wagi dla Edge Ranka oraz proporcje w występowaniu poszczególnych aktywności na Facebooku – ogólnie rzecz biorąc, użytkownicy znacznie częściej i chętniej „lajkują” czy głosują niż np. wrzucają własne multimedia.

Relative Interactivity

Warto wspomnieć też o drugim wskaźniku – Relative Interactivity, który bierze pod uwagę tylko aktywności fanów i wielkość fanpage’a. Co to daje? Przy porównaniach różnych stron, często musicie stawiać czoła pytaniom ze strony klientów w stylu: „A czemu oni mają więcej aktywności?“. Najprostszą odpowiedzią jest: „A bo mają więcej fanów“. Jednak nie zawsze to wystarczy, dlatego też został stworzony Relative Interactivity Index, który pomoże wam odpowiedzieć na pytania klientów i bardzo często postawi was w dobrym świetle. Wskaźnik RII tak na prawdę mówi o jakości fana, a jeszcze bardziej upraszczając – ile aktywności przypada na 1000 fanów. Na koniec znowu wzór wyliczania: Relative Interactivity Index = Ini fanów / liczbę fanów *1000.

Przykład porównania aktywności:

Wziąłem pod uwagę 4 fanpage linii lotniczych. W rankingu liczby fanów wyglądaliby tak:

  1. Turkish Airlines – 1, 1 mln
  2. Air France – 934 tys.
  3. British Airways – 487 tys.
  4. Wizzair.com – 72 tys.

Na wykresie Interactivity Index – bez zaskoczenia. Turkish Airlines jako największy fanpage przoduje praktycznie każdego dnia, Wizzair jako najmniejszy wypada najsłabiej.

Teraz  spójrzmy na wykres Relative Interactivity. W tym przypadku Wizzair.com jako najmniejszy fanpage wygrywa z pozostałymi. Jest najmniejszy, ale jego fani wykonują relatywnie najwięcej aktywności. Warto też zwrócić uwagę znowu na Turkish Airlines, które jako największy fanpage ma bardzo aktywnych i oddanych fanów.

Myślę, że ten przykład rozwieje ewentualne wątpliwości i nasuwające się pytania.

Podobne wskaźniki wprowadziliśmy również do analizy profili na Twitterze oraz kanałów na Youtube.

MIERZ SWOJE DZIAŁANIA SOCIAL MEDIA!Zobacz więcej