Interactivity Index to wskaźnik zliczający wszystkie aktywności dziejące się w obrębie fanpage’a. Każda z aktywności posiada inną wagę np. polubienie posta ma mniejszą wartość niż skomentowanie (tak jak w ukochanym przez wszystkich użytkowników Facebooka Edge Ranku). Jak mierzymy Interactivity Index?

Nowy, ulepszony Interactivity Index

Od 1 października, czyli od dzisiaj, delikatnie zmodyfikowaliśmy nasz wskaźnik, ale nie martwcie się – Wasze wyniki mogą być tylko lepsze 🙂

Od dziś wygląda to tak:

  • Like = 1
  • Komentarz = 4
  • Post (status tekstowy lub status multimedialny, np. zdjęcie, link do YouTube) = 12
  • Udostępnienie = 16

Różne wagi odzwierciedlają różne znaczenie poszczególnych rodzajów interakcji z treścią, różne wagi dla Edge Ranka oraz proporcje w występowaniu poszczególnych aktywności na Facebooku – ogólnie rzecz biorąc, użytkownicy znacznie częściej i chętniej „lajkują” czy głosują niż np. wrzucają własne multimedia.

/ tekst zaktualizowany w lutym 2019 roku / 

Relative Interactivity

Warto wspomnieć też o drugim wskaźniku – Relative Interactivity, który bierze pod uwagę tylko aktywności fanów i wielkość fanpage’a. Co to daje? Przy porównaniach różnych stron, często musicie stawiać czoła pytaniom ze strony klientów w stylu: „A czemu oni mają więcej aktywności?“. Najprostszą odpowiedzią jest: „A bo mają więcej fanów“. Jednak nie zawsze to wystarczy, dlatego też został stworzony Relative Interactivity Index, który pomoże wam odpowiedzieć na pytania klientów i bardzo często postawi Was w dobrym świetle. Wskaźnik RII tak na prawdę mówi o jakości fana, a jeszcze bardziej upraszczając – ile aktywności przypada na 1000 fanów.

Na koniec znowu wzór wyliczania: Relative Interactivity Index = InI fanów / liczbę fanów *1000.

Przykład porównania aktywności:

Wzięliśmy pod uwagę 3 Strony linii lotniczych. W rankingu liczby fanów wyglądaliby tak:

  1. Emirates – 10 066 983
  2. Wizzair – 3 181 833
  3. Air Canada – 1 380 989

Na wykresie Interactivity Index – bez zaskoczenia. Emirates jako największy fanpage przoduje (choć nie każdego dnia aż tak znacząco), Wizzair oraz Air Canada wypadają znacznie słabiej.

Interactivity Index w grupie linii lotniczych

Interactivity Index w grupie linii lotniczych

Rozpocznij analizę swojego profilu na Facebooku

Teraz  spójrzmy na wykresy przedstawiające Relative Interactivity.

W tym przypadku ponownie wygrywa Strona Emirates. O połowę mniejsze średnie Relative Interactivity ma Air Canada (czyli Strona najmniejsza spośród tej trójki), z kolei najsłabiej wypada Wizzair, który jest profilem niespełna 3 razy większym od Air Canada.

Gdyby nie znaczny wzrost zaangażowania na stronie Emirates 4 grudnia, różnica w Relative Interactivity między Emirates a Air Canada byłaby jeszcze mniejsza.

 

Relative Interactivity Index dla Emirates

Relative Interactivity Index dla strony Emirates

 

Relative Interactivity Index dla Wizzaira

Relative Interactivity Index dla Wizzaira

 

Relative Interactivity Index dla Air Canada

Relative Interactivity Index dla Air Canada

Air Canada, mimo że jest profilem znacznie mniejszym do Wizzaira, może pochwalić się znacznie bardziej zaangażowanymi użytkownikami (większą liczbą aktywności). 

/ Po zmianach API w 2018 roku dla profili globalnych nie ma możliwości przedstawienia wskaźnika Relative Interactivity Index. /

Mamy nadzieję, że ten przykład rozwieje ewentualne wątpliwości i nasuwające się pytania.

Rozpocznij analizę swojego profilu na Facebooku

Podobne wskaźniki wprowadziliśmy również do analizy profili na Twitterze oraz kanałów na Youtube.