Nowości w Sotrenderze: Activity Index dla Twittera i Instagrama

Jakiś czasu temu wprowadziliśmy w Sotrenderze wskaźnik Interactivity Index, ustalany na podstawie średniej ważonej wszystkich aktywności w obrębie strony na Facebooku. Dziś prezentujemy podobny wskaźnik uwzględniający wszystkie aktywności na profilach na Twitterze oraz Instagramie. W jaki sposób go mierzymy?

artykuł zaktualizowany w kwietniu 2020 roku 

Tak na Twitterze, Instagramie, jak i na Facebooku mamy do czynienia z tak dużą ilością wskaźników, że ocenienie wyników poszczególnych marek staje się naprawdę trudne. Właśnie dlatego stworzyliśmy własne sumaryczne wskaźniki – Activity Index dla Twittera i Instagrama oraz dobrze już znane Interactivity Index dla Facebooka i jego brata Relative Interactivity Index, który przy mierzeniu wszystkich aktywności na fanpage’ach uwzględnia ich wielkość.

W jakim celu wprowadziliśmy Activity Index? Najprostszymi wskaźnikami zaangażowania wydają się liczba i odsetek zaangażowanych, które zresztą też mierzymy w Sotrenderze. Okazuje się jednak, że to nie wystarcza ponieważ:

 1. liczy się nie tylko sam fakt zaangażowania, ale też jego charakter – polubienie na Facebooku to mniej niż udostępnienie posta, co potwierdzają nasze analizy powszechności różnych zachowań;
 2. jedna zaangażowana osoba może wykonać kilka aktywności – np. retweetować tweet, udostępnić post czy też polubić go i odpowiedzieć na niego; każda taka aktywność się liczy;
 3. aktywności samego profilu również mają znaczenie – fakt, czy profil bierze udział w komunikacji, odpowiada na posty użytkowników itd. nie może zostać pominięty.

Wychodząc na przeciw uwagom ekspertów marketingu w mediach społecznościowych, którzy zgłaszali potrzebę posiadania jednego wskaźnika podsumowującego wszystkie zdarzenia w obrębie profilu, zdecydowaliśmy się nadać wagi poszczególnym aktywnościom. Tak stworzone wskaźniki aktywności mogą też opisywać posty, tweety czy filmy i służyć do oceniania ich ważności.

Activity Index dla Twittera i Instagrama to kolejny krok w rozwoju Sotrendera w kierunku tych kanałów. Jak tworzyliśmy nasze wskaźniki? Zgromadziliśmy dużą bazę biznesowych profili Twittera i Instagrama z różnych krajów i przez kilka miesięcy zapisywaliśmy wszystkie aktywności, a następnie sprawdziliśmy częstość ich występowania.

Zastanowiliśmy się także nad mechanizmami poszczególnych kanałów, a następnie nieco zaokrągliliśmy i zmodyfikowaliśmy wagi wynikające z częstotliwości. Wreszcie, dla Twittera wprowadziliśmy mechanizm nagradzający za to, że profil nie tylko publikuje własne tweety, ale też retweetuje i odpowiada swoim obserwującym.

Activity Index jest dostępny w Sotrenderze w zakładce Zasięg i zaangażowanie, po wyborze interesującego profilu.

Activity Index dla Twittera

W celu podsumowania wszystkich aktywności, które mają miejsce na profilach na Twitterze, przyjęliśmy następujące wagi:

 • Tweet administratora -> 8
 • Retweety i odpowiedzi administratora -> 5
 • Retweety -> 3
 • Dodanie do “favorites” -> 1
 • Odpowiedź -> 4
 • Wspomnienie -> 2
activity index twitter

Activity Index na Twitterze

 

Activity Index dla Twittera jest mierzony zarówno w ujęciu dziennym, jak i godzinowym.

activity index twitter

 

activity index twitter

Activity Index dla Instagrama

W przypadku Instagrama bierzemy pod uwagę polubienia postów oraz komentarze, przyjmując następujące wagi tych aktywności:

 • Polubienie -> 1
 • Komentarz -> 8
activity index instagram

Activity Index na Instagramie, Sotrender

Activity Index dla Instagrama przedstawiony jest także w ujęciu dziennym.

activity index instagram

Activity Index na Instagramie w podziale na dni tygodnia

Interactivity Index dla Facebooka

Różne wagi odzwierciedlają różną ważność rozmaitych typów aktywności na Facebooku, biorąc także pod uwagę jak często aktywności te mają miejsce. Na przykład użytkownicy Facebooka są znacznie bardziej chętni do dawania “lajków” niż angażowania się w dyskusje z markami czy dzielenia się ich treściami. Dla przypomnienia, poniżej wagi poszczególnych typów aktywności na Facebooku:

 • Like -> 1
 • Komentarz -> 4
 • Post (tekstowy/ multimedialny) -> 12
 • Share -> 16

 

Do góry
Do góry

Podobne posty