Jakiś czasu temu wprowadziliśmy w Sotrenderze wskaźnik Interactivity Index, ustalany na podstawie średniej ważonej wszystkich aktywności w obrębie strony na Facebooku. Dziś prezentujemy podobny wskaźnik uwzględniający wszystkie aktywności na profilach na Twitterze oraz kanałach na YouTube. W jaki sposób go mierzymy?

Tak na Twitterze, YouTube, jak i na Facebooku mamy do czynienia z tak dużą ilością wskaźników, że ocenienie wyników poszczególnych marek staje się naprawdę trudne. Właśnie dlatego stworzyliśmy własne sumaryczne wskaźniki – Activity Index dla Twittera i YouTube oraz dobrze już znane Interactivity Index dla Facebooka i jego brata Relative Interactivity Index, który przy mierzeniu wszystkich aktywności na fanpage’ach uwzględnia ich wielkość.

W jakim celu wprowadziliśmy Activity Index? Najprostszymi wskaźnikami zaangażowania wydają się liczba i odsetek zaangażowanych, które zresztą też mierzymy w Sotrenderze. Okazuje się jednak, że to nie wystarcza ponieważ:

 1. liczy się nie tylko sam fakt zaangażowania, ale też jego charakter – polubienie na Facebooku to mniej niż udostępnienie posta, co potwierdzają nasze analizy powszechności różnych zachowań;
 2. jedna zaangażowana osoba może wykonać kilka aktywności – np. retweetować tweet, udostępnić post czy też polubić go i odpowiedzieć na niego; każda taka aktywność się liczy;
 3. aktywności samego profilu również mają znaczenie – fakt, czy profil bierze udział w komunikacji, odpowiada na posty użytkowników itd. nie może zostać pominięty.

Wychodząc na przeciw uwagom ekspertów do spraw marketingu w mediach społecznościowych, którzy zgłaszali potrzebę posiadania jednego wskaźnika podsumowującego wszystkie zdarzenia w obrębie profilu, zdecydowaliśmy się nadać aktywnościom wagi. Tak stworzone wskaźniki aktywności mogą też opisywać poszczególne posty, tweety czy filmy i służyć do oceniania ich ważności.

Activity Index dla YouTube i Twittera to kolejny krok w rozwoju Sotrendera w kierunku tych kanałów. Jak tworzyliśmy nasze wskaźniki? Zgromadziliśmy dużą bazę biznesowych profili Twittera i kanałów YouTube z różnych krajów i przez kilka miesięcy zapisywaliśmy wszystkie aktywności, a następnie sprawdziliśmy częstość ich występowania.

Zastanowiliśmy się także nad mechanizmami poszczególnych kanałów, a następnie nieco zaokrągliliśmy i zmodyfikowaliśmy wagi wynikające z częstotliwości. Wreszcie, dla Twittera wprowadziliśmy mechanizm nagradzający za to, że profil nie tylko publikuje własne tweety, ale też retweetuje i odpowiada swoim obserwującym.

Activity Index jest dostępne w Sotrenderze zarówno w podglądzie profilu, jak i w osobnej zakładce.

Activity Index w Sotrenderze – podgląd

Tak jak każdy inny wskaźnik w Sotrenderze, Activity Index jest mierzony dla dni, tygodni, poszczególnych dni tygodnia i godzin.

Activity Index – podgląd

Activity Index dla Twittera

W celu podsumowania wszystkich aktywności, które mają miejsce na profilach na Twitterze, przyjęliśmy następujące wagi:

 • Tweet administratora -> 8
 • Retweety i odpowiedzi administratora -> 5
 • Retweety -> 3
 • Dodanie do „favorites” -> 1
 • Odpowiedź -> 4
 • Wspomnienie -> 2
Activity Index dla profilu Coca-Coli

Activity Index dla profilu Coca-Coli na Twitterze

 Activity Index dla YouTube

W przypadku YouTube bierzemy pod uwagę sumę pozytywnych i negatywnych głosów (kciuków w górę), tak jak i liczbę komentarzy.

 • Kciuki w górę + kciuki w dół
 • Komentarze -> 6
Activity Index dla kanału Mashable na YouTube

Activity Index dla kanału Mashable na YouTube

Interactivity Index dla Facebooka

Różne wagi odzwierciedlają różną ważność rozmaitych typów aktywności na Facebooku, biorąc także pod uwagę jak często aktywności te mają miejsce. Na przykład użytkownicy Facebooka są znacznie bardziej chętni do dawania „lajków” niż angażowania się w dyskusje z markami czy dzielenia się ich treściami. Dla przypomnienia, poniżej wagi poszczególnych typów aktywności na Facebooku:

 • Like -> 1
 • Komentarz -> 4
 • Post (tekstowy/ multimedialny) -> 12
 • Share -> 16

Zapraszamy do testowania naszych nowych wskaźników!