Nowy rekord lajków na polskim Facebooku, czyli jak skorzystać z Edge Ranka

Sotrender potwierdza – właśnie padł nowy rekord w liczbie “lubię to” do jednego posta. Pobił go nasz Klient, Agencja Livebrand, na prowadzonym przez siebie fanpage’u Nie Ogarniam – gratulujemy! 🙂

A oto rekordowy post:

 

Zresztą o tym, że rekord się szykuje, pisaliśmy już ponad tydzień temu na naszym fanpage’u (ale niestety dostaliśmy trochę mniej lajków 😉 )

Mechanizm takich rekordów wydaje się bardzo prosty, choć jednak nikt do tej pory tak dobrze go nie wykorzystał:

– zdjęcie odwołujące się do prostych emocji (zresztą pewnie z tzw. stock’a)

– proste wezwanie, tzw. call to action, skłaniające do konkretnych aktywności – lubienia, komentowania, dzielenia się ze znajomymi, które powodują, że dany post jest widoczny dla znajomych i ma wysoki tzw. Edge Rank

– no i pewnie wsparcie szybkim rozpropagowaniem wśród znajomych i współpracowników.

Zresztą te same mechanizmy wykorzystywało wiele najpopularniejszych postów z okresu Euro 2012, opisanych w naszej analizie.

Oczywiście nie każda marka może sobie na to pozwolić, i całe szczęście. Stratedzy słusznie podkreślają, że tzw. żebrolajki w przypadku marek długofalowo nie mają raczej sensu, nawet jeśli poprzez nabijanie Edge’ Ranka (mechanizm Facebooka służący filtrowaniu postów pokazywanych użytkownikom w streamie) zyskają duży zasięg.

Zarazem jednak różne rozrywkowe fanpage typu Nie Ogarniam coraz skuteczniej wykorzystują tę technikę, czasem sprowadzając ją do absurdu. Często są prowadzone przez profesjonalne agencje, które w ten sposób trenują przed “poważnymi kampaniami” i budują zaplecze w postaci tzw. farm fanów.

Poznajcie zatem kolejnych, nieco mniej spektakularnych rekordzistów – oto 2. i 3. najchętniej lubiany post z ostatniego miesiąca.

Zaczynamy od znanych i lubianych bohaterów popkultury:

https://www.facebook.com/298810220187058/posts/365279600206786

Ferdek i Paździoch zaangażowali 11-krotnie więcej fanów, niż ma cały fanpage Zobacz to.

Przekroczyć granice absurdu w walce na lajki udało się Komixxom:

https://www.facebook.com/112222768788072/posts/474843232526022

Marki komercyjne mogą marzyć o zbliżeniu się do takich wyników. Najlepszy czerwcowy post markowego fanpage’a należący do Serca i Rozumu  zdobył niespełna 30 tys. lajków i 1.157 komentarzy. Pomimo, że rozrywkowym fanpage’om dużo łatwiej jest o aktywności fanów, najpopularniejszy czerwcowy post zamieszczony przez KWEJK zdobył niecałe 100 tys. lajków i 904 komentarze.

A zatem lajkujemy, komentujemy wg algorytmu

– 1 like  = 1 gratulacja dla autorów tego posta,

– kto nie lubi “żebrolajków”, ten komentuje,

– a kto czytał – ten trąba i klika tu.

Autorzy: Jan Zając (CEO), Daria Kuczmara (analityczka)

Do góry
Do góry

Podobne posty