Nowa funkcjonalność – tagowanie postów

Zainspirowani komentarzami Mariusza Pełechatego  z Lemon Sky a także Alka Winciorka oraz  Michała Góreckiego (obaj z Heureki) zdecydowaliśmy się na opracowanie nowej funkcjonalności –  tagowania treści.  Michał częściowo już wytłumaczył w swoim wpisie o jakości komunikacji na fanpage’u, ja postaram się nieco rozwinąć temat.


Czym jest i co nam daje tagowanie?

Tagowanie to ręczne przypisywanie atrybutów wpisom na danym fanpage’u.  Tagi opisują treści w sposób jakościowy – to użytkownik interpretuje o czym są  opublikowane teksty i multimedia.

Tagując treści zyskujemy świetny sposób prostej ewaluacji strategii komunikacji na danym fanpage’u.  Przydaje się to między innymi  do okresowych raportów, przetargów czy przemyślanej zmiany komunikacji.

 

Jak?

Bardzo prosto. Wchodzimy na Najlepsze treści w Sotrenderze, gdzie pojawiła się nowa kolumna (Tagi).     Domyślnie mamy zdefiniowanych 11 tagów.  Są one wypracowanym know-how firmy BrandFibres (Grupa Heureka), która od dawna zajmuje się zaawansowanymi analizami treści, także na Facebooku.

Zanim zaczniecie tagować warto wiedzieć, że istnieje możliwość wprowadzenia do Sotrendera własnych tagów – możecie je dodać w zarządzaniu kontem (“Ustawienia”  prawy górny róg).

Analiza

Do każdego wpisu można przyporządkować wiele tagów.  Ja, dla przykładu zrobiłem to dla wszystkich wpisów jednego z telecomów z ostatniego miesiąca.  Po otagowaniu wpisów eksportuję dane do Excela, gdzie wykonuje 2 proste analizy.   Przede wszystkim zliczam ile jakich tagów pojawiło się w ciągu danego miesiąca (proste tabele przestawne z których potem robię wykres). Dzięki temu wiem jakiego rodzaju treści dominowały na fanpage’u – w tym wypadku były to treści neutralne (patrz definicje na obrazku) oraz różnego rodzaju konkursy.

Dość  dużo treści miało także pozytywne zabarwienie (część z nich była emocjonalna).  Sama częstość występowania tagów nie daje nam pełnego wglądu w skuteczność danych treści, dlatego warto także rzucić okiem na to jaki był response na treści opisane danymi tagami.  Za response biorę wartość Interactivity Index dla postu – resztę przedstawiam w tabeli przestawnej, tak jak poprzednio.

Dzięki takiemu zestawieniu widać, że:

  • Treści o charakterze neutralnym nie tylko pojawiały się najczęściej, ale miały największy oddźwięk wśród fanów.
  • Mimo względnie małej częstotliwości postów stricte związanych z marką bardzo efektywnie angażowały one fanów.
  • Co ciekawe posty o konkursach nie angażowały bardziej niż te pozytywne, racjonalne czy informacyjne.
  • Być może warto poeksperymentować z treściami reklamowymi – choć było ich względnie mało, zaangażowanie pod nimi było stosunkowo wysokie.

Dokładnie taką samą analizę możemy zrobić dla różnych rodzajów postów (zdjęcia, linki, wideo, teksty etc).  Standardowo największą część zaangażowania zgarniają zdjęcia, choć  mimo mniejszej częstotliwości publikowania pytań, to one względnie najbardziej angażują.

Podsumowując

Korzystając z tagów możesz zyskać jakościowy wgląd w komunikację danego fanpage’a. Ta wiedza ułatwia budowanie strategii, daje przewagę przy przetargach a podczas codziennej obsługi pomaga bieżąco reagować na preferencje fanów.

 

PS. Przynajmniej część z opisanych analiz planujemy możliwie najbardziej zautomatyzować – być może dodamy też kilka innych ciekawych pomysłów na analizy DIY.

Do góry
Do góry

Podobne posty