Social media w 2014 r. – nadal będą so trendy?

Pracownicy agencji, przedstawiciele marek czy firm badawczych skupiających się na analizie działań prowadzonych przez marki w mediach społecznościowych nieustannie zadają sobie pytania dotyczące kierunku, w jakim zmierzają social media. Prawdopodobnie niemal każda osoba związana z nimi zawodowo przynajmniej raz zastanawiała się, czy i kiedy nastąpi moment, gdy liczba użytkowników Facebooka przestanie rosnąć, a marki będą musiały poważnie zrewidować zasady działań promocyjnych prowadzonych w obrębie tego medium. Przygotowując najnowszy raport,  chcieliśmy zbliżyć się do sformułowania odpowiedzi na te właśnie pytania.

Social media to nadal przede wszystkim Facebook

W raporcie przyglądamy się najważniejszym zjawiskom zachodzącym na Facebooku. W mniejszym stopniu przyglądamy się również innym serwisom. Skupiamy się na Facebooku,  gdyż ten portal społecznościowy jest obecnie najpopularniejszy nie tylko wśród internautów, ale także wśród reklamodawców w Polsce. Analizujemy takie aspekty jak zmiana liczby użytkowników oraz angażowanie ich, trendy w aktywności marek, obsługa klienta, działania poza godzinami pracy, typy treści publikowanych przez administratorów, najczęściej używane słowa oraz hashtagi. Przedstawiamy i opisujemy również tendencje wzrostu największych stron.

Publikacja zawiera prognozy dotyczące sytuacji social media w Polsce w końcu 2013 r. oraz w roku 2014. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak złożone czynniki wpływają na kształtowanie się liczby użytkowników portali społecznościowych oraz bazy fanów poszczególnych profili. W pierwszym przypadku najistotniejsze są ogólne tendencje w korzystaniu z internetu oraz nawyki internautów, w drugim zaś − konkretne kampanie oraz wydarzenia związane z markami. Zdecydowaliśmy się jednak przedstawić nasze prognozy oparte jedynie o historyczne wartości liczby użytkowników oraz zależne wyłącznie od czynnika czasu.

Czas odpowiedzi na posty użytkowników - jeden z aspektów przeanalizowanych w raporcie

Czas odpowiedzi na posty użytkowników – jeden z aspektów przeanalizowanych w raporcie

Chcielibyśmy jednak podkreślić, że są one obarczone pewnym ryzykiem błędu. Analizie poddaliśmy dane od początku 2012 r. dotyczące próby 3194 polskich stron na Facebooku (tzw. fanpage’y), w tym 1724 profili komercyjnych i 1470 niekomercyjnych. Badanie objęło wszystkie aktywności związane z opisanymi stronami w okresie od 01.01.2012 do 31.10.2013 r. Dodatkowo dane dotyczące liczby użytkowników poszczególnych serwisów społecznościowych, pochodzące z badania Megapanel, udostępniła nam firma Polskie Badania Internetu. Szczegółowa nota metodologiczna opisująca metodę tworzenia prognoz znajduje się na końcu publikacji.

Raport został objęty patronatem magazynu Online Marketing Polska i miał premierę 20. listopada 2013 r. podczas VI Kongresu Online Marketing.

Zapraszamy do lektury!

>>>Raport jest dostępny TU<<<

Do góry
Do góry

Podobne posty