W poszukiwaniu zaangażowania – wspólny raport Sotrendera i Mindshare

Łącząc kompetencje i doświadczenia specjalistów domu mediowego Mindshare Polska oraz firmy badawczej Sotrender, przygotowaliśmy pierwszą edycję raportu branżowego „W poszukiwaniu zaangażowania – weryfikacja aktywności marek na Facebooku”. W naszym raporcie poszukujemy prawidłowości działań komunikacyjnych marek na Facebooku. Sprawdzając poszczególne branże, badamy różnice i podobieństwa. Bierzemy pod uwagę największe komercyjne profile z najważniejszych kategorii produktowych. Analizujemy wszystkie komunikaty fanpage’y z okresu półrocza, od stycznia do czerwca 2013 r.

Ponieważ wiele już powiedziano o liczbie fanów i zasięgach, my wzięliśmy pod lupę inny kluczowy aspekt – angażowanie, czyli wchodzenie odbiorców komunikatów w interakcje z nimi. Innymi słowy, chodzi nam o lubienie, komentowanie i udostępnianie dalej. Zaangażowanie fanów wpływa na zasięg i jest koniecznym warunkiem budowania komunikatów wirusowych. Co więcej, poziom zaangażowania pozwala powiedzieć na ile bieżąca komunikacja przemawia do fanów i jest dla nich wartościowa. Przynajmniej na tyle, by poświęcili marce choć milisekundę ze swojego życia w postaci podjęcia związanej z nią aktywności. W cyfrowym świecie jest to kawał czasu. Z jakich kategorii pochodzą strony, które angażują największą liczbę fanów?

Najbardziej angażujące kategorie

Najbardziej angażujące kategorie

Na zaangażowanie można wpłynąć także poprzez promowanie postów. Facebook stwarza tu coraz większe możliwości. Marketerzy korzystają z nich, między innymi ze względu na zmiany wpływające na widoczność postów w filtrującym treści algorytmie Edge Rank. Nie można jednak odczytać danych o wsparciu reklamowym dla całej branży, a jedynie dla własnych profili, stąd też nie da się zdobyć informacji o promocji. W związku z tym musieliśmy pominąć ten aspekt, nie rozróżniając na posty promowane i te nie wspierane reklamowo.

Analizie poddaliśmy dane dotyczące profili firm z 11 kategorii: Alkohole, Banki, E-commerce, IT/ Elektronika, Kosmetyki, Napoje, Odzież, Piwo, Samochody, Telekomunikacja oraz Żywność, według wewnętrznej kategoryzacji firmy Sotrender. Z każdej grupy analizie poddano 20 polskich profili firm na portalu Facebook, które na dzień 30 czerwca 2013 roku posiadały największą liczbę fanów (por. Fanpage Trends).

okładka

 

W poszukiwaniu zaangażowania – co znaleźliśmy?

  • W pierwszym półroczu 2013 r. ponad 2 mln nowych fanów odnotowała kategoria Napoje, a największą – dynamikę wzrostu – IT / Elektronika.
  • Telekomunikacja utrzymuje koszulkę lidera, jako najliczniejsza pod względem liczby fanów i jednocześnie jedna z najbardziej angażujących branż.
  • Samochody z kolei mogą poszczycić się najwyższym odsetkiem zaangażowanych fanów.
  • Cechą charakterystyczną skutecznych postów jest natomiast ich zwięzłość – najbardziej angażują te od 3 do 50 znaków.

To tylko kilka najważniejszych wniosków płynących z raportu „W poszukiwaniu zaangażowania – weryfikacja aktywności marek na Facebooku”.

Życząc przyjemnej lektury, liczymy na to, że polubicie, skomentujecie i udostępnicie ten raport dalej tak, jak uczynił to m.in. Vadim Makarenko z Wyborcza.biz!

Kliknij poniżej, aby udostępnić i pobrać raport:

Download for free if you pay with a Tweet!

 Zapraszamy też do lektury innych naszych opracowań o trendach w social media oraz o miastach w mediach społecznościowych!

Do góry
Do góry

Podobne posty