Lokalni fani polskich profili

W ramach Sotrender Research Team postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej fanom polskich profili, a konkretnie rozkładom lokalnych fanów. Przez lokalnych fanów rozumiemy fanów strony pochodzących z różnych krajów. Powiecie pewnie, że to jest oczywiste i dostępne w Facebook Insights, jednak są to dane najczęściej dostępne tylko dla administratorów stron. Dopiero od niedawna zostały one udostępnione szerzej, z czego korzystamy w poniższej analizie struktury fanów.

Lokalni fani topowych fanpage

Rzut oka na lokalnych fanów pozwala wyciągnąć wiele wniosków. Na początku przyjrzyjmy się największym polskim stronom i liczbą ich fanów, którzy są Polakami:
Ranking fanpage na Facebook pod względem liczby fanów z Polski

Jak widać najwięksi mają ponad 90% fanów z Polski, choć zdarzają się wyjątki – np. Reserved z 84% fanów będących Polakami i z tego powodu zamiast zajmować w rankingu miejsce 10 (pod względem ogólnej liczby fanów) jest o 2 oczka niżej.

Polskie fanpage nie tak bardzo polskie

Idąc dalej wybraliśmy te fanpage, które po pierwsze mają powyżej 100 000 fanów, a po drugie charakteryzują się największym udziałem obcokrajowców wśród fanów – ranking możecie zobaczyć poniżej:
Ranking polskich fanpage według udziału fanów spoza Polski
Na pierwszy rzut oka powyższy wykres nie wydaje się zaskakujący. Największy udział obcokrajowców mają fanpage, które są wprawdzie polskie, ale jednak skierowane do szerokiego kręgu odbiorców (np. I bet Poland can get… albo Open’er Festival), bądź nawet prowadzone w języku angielskim (Mariusz Pudzianowski. Agnieszka Radwańska i inne). Nie dziwi także to, że blogerka Maffashion ma wielu fanów z Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz USA, ani to, że Ewa Farna gromadzi Czechów i Słowaków. Choć może się wydawać dziwne, że Honorata Skarbek ma 4300 fanów z Turcji, to jednak można to zrzucić na karb dziwnych gustów muzycznych mieszkańców tego kraju.

Zaskakuje jednak, że fanpage 4fun.tv posiada aż 57 tysięcy fanów z Iranu! Nie jest to jednak rekord, gdyż wciąż dużo więcej Polaków lubi ich stronę – 311 tysięcy. Natomiast fanpage autoniusy.pl bije wszelkie rekordy. 10 342 fanów z Polski jest dopiero piątą w kolejności narodowością reprezentowanym na tym fanpage. 10 944 fanów z Turcji, 14 887 z Indonezji, 17 445 z Meksyku oraz 44 668 z Brazylii! Wrócimy jednak do tego przypadku później.

Możemy także przyjrzeć się, które branże mają najwięcej fanów spoza Polski – top 15 “niepolskich” branż zamieściliśmy na wykresie:

Udział obcokrajowców wśród fanów fanpage z danej branży

Cieszy fakt, że Miasta są już na drugim miejscu – może to oznaczać, że wielu turystów podtrzymuje zainteresowanie naszym krajem, właśnie poprzez Facebook’a. Teraz przyjrzyjmy się skąd pochodzą obcokrajowcy, którzy lubią polskie fanpage. Procentowy udział poszczególnych krajów przedstawia poniższy wykres:

Udział poszczególnych krajów w liczbie fanów polskich fanpage

Obecność w top15 państw, które maja najwięcej użytkowników Facebook’a, a także sąsiadów geograficznych Polski była do przewidzenia. Jednak dwa poniższe case’y mogą nam przybliżyć skąd na polskich stronach tylu Turków oraz Brazylijczyków. Warto na koniec dodać, że udział Polaków na polskich fanpage wynosi 92%.

Case studies

Powróćmy teraz do wspomnianego fanpage autoniusy.pl. Może to nie jest dziwne, że na każdych 10 fanów polskiego portalu o motoryzacji przypada tylko jeden Polak – można zresztą zdać sobie sprawę z tego już przeglądając komentarze na tym fanpage’u. Jako analitycy Sotrendera nie poprzestajemy jednak jedynie na tej informacji – jesteśmy w stanie zobaczyć jak w czasie zmieniała się liczba fanów z poszczególnych krajów. Poniższy wykres prezentuje kilka ostatnich miesięcy, kiedy to na autoniusach były spore zmiany w udziale fanów z różnych krajów:

Lokalni fani - autoniusy.pl

Zgodnie z tym co opisano w legendzie na powyższym wykresie czerwonym kolorem zaznaczono liczbę fanów z Polski. Do pewnego momentu fanpage charakteryzował się standardowym udziałem Polaków na poziomie zbliżonym do 100%. Jednak od początku tego roku liczba obcokrajowców wzrosła w bardzo krótkim czasie. Możliwe, że w przypadku autoniusów jest to dobra strategia na podbicie EdgeRanku swoich postów, które obecnie są lubiane i komentowane przez wielu obcojęzycznych użytkowników. Niemniej administratorzy fanpage, aby podtrzymywać zainteresowanie zagranicznych fanów powinni ograniczać się do postów zawierających jedynie zdjęcia samochodów.

Innym ciekawym przypadkiem, któremu chcieliśmy się dokładnie przyjrzeć jest fanpage 66prezent. Jest to już niedziałający sklep internetowy, który oszukiwał swoich klientów – szerzej opisano to na portalu gazeta.pl. W tym przypadku przeprowadzaliśmy już analizę aktywności i krajów pochodzenia użytkowników fanpage 66prezent. Teraz jednak chcielibyśmy w bardzo jaskrawy sposób pokazać jak właściciele 66prezent starali się zbudować wokół swojego fanpage zaufanie klientów, podbijając liczbę fanów. Poniższy wykres prezentuje jak zmieniała się liczba fanów z Polski i z Turcji na tym fanpage:

Lokalni fani - 66prezent

Tylko pierwszego dnia ich obecności na Facebook’u liczba Polaków była większa niż obcokrajowców. Skoki liczby Turków w ciągu zaledwie jednego dnia o kilka tysięcy nie mogą być niczym innym jak kupowaniem fanów.

Chcielibyśmy się odnieść również do pewnych podejrzeń jakoby fanpage nC+ oraz Anty nC+ kupowały fanów. Poniższej wykresy pokazują jak zmieniała się na tych fanpage liczba fanów z Polski oraz z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Irlandii (w przypadku Anty NC+), czyli pozostałych najliczniej reprezentowanych krajów:

Lokalni fani - Anty NC+ Lokalni fani - nc+

Wykresy zostały sporządzone z wykorzystaniem najaktualniejszych danych z Facebooka. Spytacie pewnie co na nich widać. Otóż na nich nie widać zupełnie nic. Oznacza to, że podejrzenia dot. kupowania fanów przez któryś z tych fanpage są nieuzasadnione, gdyż mogłyby znaleźć uzasadnienie jedynie w przypadku, gdyby udział fanów spoza Polski był ponadprzeciętnie duży i wzrastający skokowo.

Jak pokazaliśmy w tym artykule możliwości Sotrender Research Team to nie tylko poznanie rozkładu pochodzenia fanów twojej strony, czy nawet twoich konkurentów. Jesteśmy w stanie również podglądnąć jak to zmienia się w czasie. Można to wykorzystać do określania oceny korzyści odniesionych z kampanii targetowanych na zagranicznych fanów, a także do porównań z konkurencją – a nawet do nakrycia konkurenta na kupowaniu zagranicznych fanów, co pokazaliśmy na przykładzie 66prezent. Przy okazji warto dodać, że takie praktyki z reguły przynoszą marketingowo negatywne skutki dla fanpage kupującego fanów, co zostało już poruszone w artykule na outspective.com.

Jeśli jesteś zainteresowany poznaniem rozkładu kraju pochodzenia twoich fanów w czasie albo podglądnąć konkurencję – zapraszamy do kontaktu:)

Do góry
Do góry

Podobne posty