Ile kosztuje reklama na Facebooku?

Estymowanie kosztów reklamowych i planowanie budżetów nie należy do najłatwiejszych zadań marketera. Jesteś początkującym reklamodawcą? To Twoja kolejna kampania, a jednak wciąż czujesz, że nie masz pełnej kontroli nad budżetem? Zobacz, ile może kosztować reklama na Facebooku i naucz się optymalizować ponoszone wydatki.

Reklama na Facebooku nie ma jednej ceny

Pamiętasz te czasy, kiedy, jako dziecko, wchodziłeś do sklepu i mówiłeś: „poproszę tych cukierków za 5 zł”? Dziś zresztą też, kupując niektóre produkty, zakładasz z góry kwotę, jaką jesteś gotowy na nie przeznaczyć.

Kiedy inwestujemy w reklamę na Facebooku, sytuacja jest dość analogiczna. Budżet reklamowy ustalany jest odgórnie, zaś o koszcie reklam decydują wyniki automatycznych aukcji, które bazują na różnych parametrach.

Jednocześnie, to nie tak, że zupełnie nie masz wpływu na swoje wydatki reklamowe. W tym tekście omówimy, w jaki sposób możesz je planować, kontrolować, a następnie optymalizować.

Z artykułu dowiesz się:

 1. Jakie czynniki decydują o tym, ile kosztuje reklama na Facebooku?
 2. Jak mierzyć i analizować koszty reklamowe w ekosystemie Facebooka?
 3. Jak możesz porównać własne koszty na reklamę z kosztami konkurencyjnych firm?
 4. Jakie były średnie koszty reklamowe na Facebooku w 2021 roku?

Co wpływa na koszt reklamy na Facebooku?

Tworząc kampanię reklamową w Menedżerze reklam, masz dostęp do szeregu ustawień, które decydują nie tylko o tym, jak wygląda i do kogo dociera Twoja reklama na Facebooku, ale także ile kosztuje. Przyjrzyjmy się poszczególnym ustawieniom.

1. Wybór celu reklamowego

Cel reklamowy to jedno z najważniejszych ustawień reklamowych, które będzie istotnie wpływało na koszty reklamy. Inną cenę będzie miała reklama z celem kliknięcie w link, a inną reklama, której celem jest pozostawienie kontaktu lub dokonanie zakupu.

Co do zasady, im większego zaangażowania oczekujemy od odbiorcy reklamy, tym jej koszt będzie wyższy. Idąc tym tropem, samo dotarcie do użytkownika będzie znacznie tańsze niż wykonanie przez niego konkretnego działania – np. przejście na stronę internetową lub dokonanie zakupu. 

2. Targetowanie grupy docelowej

Precyzyjny wybór grupy docelowej z uwzględnieniem jej najistotniejszych cech również wpływa na wysokość wydatków, jakie ponosisz na reklamę. Zarówno zbyt szeroko, jak i zbyt wąsko zdefiniowana grupa docelowa utrudnia algorytmowi pracę, a Tobie – dotarcie do osób, które są rzeczywiście zainteresowane Twoją ofertą. Nie zawsze niskie koszty reklamy będą powodem do radości – może się bowiem okazać, że ze swoim przekazem docierasz do osób zupełnie niezainteresowanych Twoim produktem czy usługą.

3. Jakość kreacji reklamowych

Kolejny aspekt, który ma niebagatelne znaczenie dla kosztów reklamy, to jej jakość. Jeżeli kreacja reklamowa jest atrakcyjna, spójna z komunikatem reklamowym i angażująca, to cena reklamy będzie niższa. Jeśli jednak reklama jest mało atrakcyjna, a, co gorsza, traktowana jako SPAM, będzie dużo droższa. Dobrze jest zadbać o czytelność reklamy oraz o jasne zakomunikowanie, czego oczekujemy od odbiorców, by zminimalizować liczbę przypadkowych interakcji z nią.

4. Wybór umiejscowień

Na etapie tworzenia zestawów reklam wybierane są ich umiejscowienia, które także przekładają się na koszty. Dzieje się tak dlatego, że każde z umiejscowień inaczej wpływa na efektywność reklamy. Inne wydatki będą dotyczyły też wyświetleń na komputerach czy laptopach, a inne – na smartfonach.

Istnieje też kilka dodatkowych czynników, które kształtują ceny reklam, a na które mamy mniejszy wpływ. To między innymi:

 • Czas – wysokie ceny reklam mogą dotyczyć szczególnie okresów o wzmożonej aktywności zakupowej (jak np. Święta Bożego Narodzenia czy Black Friday), co przekłada się na większą aktywność reklamodawców.
 • Branża – inne ceny za reklamy będą obowiązywały w branży kosmetycznej, a inne w sektorze motoryzacyjnym; podobnie: inne koszty mogą dotyczyć określonych produktów, a inne – usług.

5. Budżet reklamowy

Nie od dziś wiadomo, że budżety reklamowe spędzają marketerom sen z powiek. Każdy chce wydać jak najmniej, jednak niewielkie budżety często przekładają się na mniejszą liczbę wyświetleń lub kliknięć. Niski budżet blokuje potencjał reklamowy, uniemożliwiając przelicytowanie konkurencyjnych reklamodawców. Co więcej, utrudnia także dalsze optymalizowanie kampanii.

Kontrola kosztów reklamowych z poziomu Facebooka

Podstawowym dostępnym narzędziem, które umożliwia podgląd wyników reklamy, w tym jej kosztów, jest Menedżer reklam. Niezależnie od tego, czy Twoja kampania już się skończyła, czy jeszcze trwa, możesz sprawdzić zarówno wydatki ponoszone na reklamy, jak i wyniki dotyczące skuteczności reklam.

W Menedżerze reklam sprawdzisz więc zasięg i wydaną kwotę, dane demograficzne, umiejscowienia reklamy według platformy oraz, w przypadku kampanii nastawionej na zasięg i częstotliwość, jej wyświetlenia.

W narzędziach Facebooka, widocznych w lewym bocznym menu, dostępna jest także sekcja Raporty dotyczące reklam, która umożliwia wyeksportowanie pliku xls z podstawowymi wynikami kampanii, takimi jak: wydana kwota, zasięg, wyświetlenia i częstotliwość. W osobnej sekcji została umieszczona funkcja Raportowanie dotyczące materiałów reklamowych (poszczególnych reklam).

Analiza wydatków reklamowych w Sotrender Ads

Dużo wygodniejsze w obsłudze, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych marketerów, są zewnętrzne narzędzia do analizy wyników reklamowych – takie, jak na przykład Sotrender Ads

Najważniejszymi atutami Sotrender Ads, w porównaniu do sekcji analitycznej Menedżera reklam, są:

 • dostęp do danych prezentowanych na automatycznie generowanych wykresach,
 • możliwość porównywania wyników kilku wybranych kampanii, zestawów reklam lub reklam,
 • dostępność wszystkich najpotrzebniejszych danych w jednym miejscu,
 • możliwość szybkiego, wygodnego i szczegółowego raportowania
 • możliwość analizowania wskaźników niedostępnych z poziomu Menedżera reklam – takich, jak dotarcie do grupy docelowej czy sentyment komentarzy.

Automatyczna wizualizacja danych to nie tylko znaczna oszczędność czasu, ale także spore ułatwienie w ich dalszej analizie i interpretacji. Wyciąganie wniosków z danych przedstawionych na czytelnych, interaktywnych wykresach jest znacznie wygodniejsze niż czytanie danych z tabeli.

Jeśli chodzi stricte o analizę kosztów reklamowych, Sotrender Ads umożliwia sprawdzenie:

 • kosztów CPC, CPM i CPR dla każdej reklamy/zestawu reklam/kampanii,
 • wydanych kwot w kontekście zasięgu, zaangażowania czy kliknięć w link,
 • najniższych wydatków na tle danej grupy porównawczej.

Zacznij analizować reklamy w Sotrender Ads

Ile wydajesz Ty, a ile konkurencja?

Analiza działań konkurencji to nieodłączny element strategii marketingowej. Zwłaszcza, jeśli mowa o działaniach reklamowych na dużą skalę oraz wysokich budżetach. Do niedawna, na polskim rynku nie było rozwiązania, które umożliwiałoby porównywanie wyników reklamowych z konkurencyjnymi markami.

Funkcja Porównanie z konkurencją w Sotrender Ads to nowość, dzięki której możliwe jest zestawienie własnych wyników reklamowych z wynikami innych firm ze swojej lub innej branży. Wyniki prezentowane są za pomocą unikalnych scorów.

Do wyboru dostępnych jest 25 różnych kategorii mieszczących się w czterech grupach: Dom i rodzina, Publiczne, Biznes, Czas wolny i zakupy. Dodatkowo, wyniki można filtrować ze względu na cel kampanii (Świadomość, Działania, Konwersje). Przeczytaj więcej o kategoriach >

Dla przykładu, CPM score na poziomie 90% oznaczałby, że Twój średni CPM (koszt 1000 wyświetleń) w minionym miesiącu był lepszy (czyli niższy) aż od 90% Twoich konkurentów. To świetny wynik!

Porównanie z konkurencją umożliwia sprawdzenie czterech wskaźników:

 • średniego CPC,
 • średniego CPM,
 • liczby wyświetleń reklamy,
 • liczby kliknięć w reklamy.

W efekcie możesz zobaczyć, czy pod kątem każdego z kluczowych wskaźników reklamowych, wyniki Twoich reklam są lepsze czy gorsze od konkurencji, co może pomóc w zoptymalizowaniu kosztów reklamowych, które ponosisz.

Dodatkowo, możesz też sprawdzić medianę wydatków konkurencji w minionym miesiącu, i porównać ten wynik z własnymi wydatkami. Dowiesz się w ten sposób, ile mniej więcej konkurencyjne firmy wydają miesięcznie na reklamę na Facebooku, i na jakie typy kampanii.


Sprawdź swoje wyniki na tle branży

Ile kosztują reklamy na Facebooku – dane z 2021 roku

Całkiem niedawno przeprowadziliśmy analizę wydatków reklamowych na Facebooku z ubiegłego roku. Wszystko po to, aby ułatwić analizę kampanii reklamowych oraz umożliwić bardziej świadome planowanie kampanii w bieżącym roku.

Ile średnio kosztuje reklama na Facebooku, w oparciu o dane z ubiegłego roku?

Średnie koszty reklamowe definiowało kilka czynników, w tym:

 • cel reklamowy,
 • czas emisji reklamy,
 • branża, której dotyczyły reklamy.

Na kampanie z jakimi celami przeznaczyliśmy największe, a na jakie najmniejsze budżety?

 • 27% wydatków zostało wydanych na reklamy z celem konwersja, a 18% wydatków przeznaczyliśmy na kampanie zasięgowe.
 • Tylko 3% wydanych budżetów miało za cel budowanie świadomości marki, a 2% – polubienie strony.

Jakie były średnie koszty za jedno kliknięcie w 2021 roku? 

 • 72 grosze wynosiła średnia wartość wskaźnika CPC, a 48 groszy – mediana CPC.

Względnie tani, pod kątem kosztów za kliknięcie, był początek roku. W styczniu i lutym, za CPC średnio płaciliśmy odpowiednio 52 grosze i 65 groszy. W pozostałych miesiącach roku, średni CPC wahał się między 71 a 89 groszy. Najwyższe wartości wskaźnik CPC osiągnął pod koniec roku – w listopadzie i grudniu (odpowiednio 87 i 89 groszy).

Ile średnio płaciliśmy za 1000 wyświetleń reklamy na Facebooku?

 • 6 zł 84 gr to koszt 1000 wyświetleń reklamy w ekosystemie Facebooka, a 4 zł 5 gr to mediana CPM.

Z kolei za CPM najwięcej płaciliśmy tuż przed wakacjami – w maju i czerwcu. Wtedy koszt CPM wynosił odpowiednio 7 zł 76 gr oraz 7 zł 53 gr. Średnio, reklamodawcy płacili za reklamy tyle samo w grudniu, co w czerwcu.

Jakie koszty reklamowe ponosili reklamodawcy w poszczególnych branżach?

 • Najdroższe reklamy publikowane były na profilach należących do osób publicznych. Średni CPC wynosił 2 zł 53 gr, a średni CPM aż 33 zł 93 gr.
 • Jedną z najtańszych kategorii był sektor edukacji, instytucji publicznych i organizacji NGO. W tym przypadku średni koszt CPC wynosił 1 zł 6 gr, a średni CPM – 5 zł 70 gr.

Sprawdź całą analizę wydatków reklamowych na Facebooku w 2021 r. >

Jeśli interesują Cię średnie koszty reklamowe, śledź nasze comiesięczne raporty Facebook Trends, w których publikujemy uśrednione stawki reklamowe z każdego miesiąca.

Zobacz podsumowanie Facebook Trends wraz z analizą danych reklamowych z lutego >

Koszty reklamy na Facebooku – podsumowanie

Tak naprawdę, tylko od Ciebie zależy wysokość inwestycji w reklamę na Facebooku. Jeśli jednak chcesz, aby prowadzone działania były efektywne, powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników determinujących koszt kliknięcia/wyświetlenia Twojej reklamy.

Dla każdego reklamodawcy opłacalny koszt reklamy jest inny, i stanowi on wypadkową kilku czynników – m. in. wielkości budżetu reklamowego, celu reklamowego, odpowiednio dobranej grupy docelowej czy jakości reklamy.

Teraz, kiedy rozumiesz już, od czego zależą koszty reklamy na Facebooku, wiesz, jak mierzyć i analizować wydatki reklamowe, a także znasz średnie koszty ponoszone na reklamę na Facebooku, planowanie i optymalizowanie kolejnych budżetów reklamowych powinno być dla Ciebie łatwiejsze i mniej stresujące.

Powodzenia!

Do góry
Do góry

Podobne posty