Reklama na Facebooku – podsumowanie 2021 roku [analiza]

Nasze kultowe infografiki z podsumowaniem roku na wybranych kanałach social media są już tradycją, i wiemy, że zawsze na nie czekacie. A gdyby dołożyć do nich także podsumowanie działań reklamowych z ekosystemu Facebooka? ?

Przedstawiamy nasze pierwsze, absolutnie wyjątkowe podsumowanie minionego roku pod kątem wydatków ponoszonych przez reklamodawców na Facebooku i Instagramie.

Zaczynamy!

Dzięki naszej analizie:

 1. Łatwiej przeanalizujecie swoje własne kampanie reklamowe – dowiecie się m.in., jakie były średnie wartości CPC i CPM dla określonych celów reklamowych.
 2. Zrozumiecie, jak działa rynek reklamy w ekosystemie Facebooka – w których branżach reklamy są najtańsze lub najdroższe oraz na które cele reklamowe przeznaczane są największe budżety.
 3. Będziecie mogli bardziej świadomie zaplanować swoje kampanie reklamowe na 2022 rok, znając m.in. średnie koszty ponoszone na reklamę w poszczególnych miesiącach 2021 roku.

W analizie uwzględniono kampanie, które targetowane były na Polskę, zaś konta reklamowe były rozliczane w złotówkach.

Ile wydawaliśmy na reklamę na Facebooku w 2021 roku? 

Zacznijmy od najbardziej ogólnych danych.

Ile wydawaliśmy na wyświetlanie reklamy przez jeden dzień w 2021 roku?

 • 10 zł 96 groszy – tyle średnio* reklamodawcy wydawali każdego dnia na swoje reklamy
 • 5 zł 5 groszy– tyle wynosiła mediana kosztów ponoszonych jednego dnia 

*jest to średnia trymowana, która zakłada odrzucenie 5% najbardziej skrajnych wartości (5% najwyższych i 5% najniższych)

Na jakie typy kampanii przeznaczyliśmy największe budżety?

 • 27% wydatków zostało wydanych na reklamy z celem konwersja
 • 18% wydatków przeznaczyliśmy na kampanie zasięgowe

Na jakie typy kampanii przeznaczyliśmy znacznie mniej budżetów?

 • 3% wydanych budżetów miało za cel budowanie świadomości marki 
 • 2% wydanych budżetów miało za cel polubienie strony

Nie były to jednak cele, na które wydanych zostało najmniej środków reklamowych. 

W podziale na 3 grupy celów reklamowych: świadomość, działania i konwersje,

aż 43% budżetów zostało przeznaczonych przez reklamodawców na cele związane z budowaniem świadomości (t.j. rozpoznawalność marki lub zasięg).

Jakie koszty reklamowe ponosili reklamodawcy w poszczególnych branżach?

 • Najdroższe reklamy odnotowaliśmy w przypadku profili należących do osób publicznych: średni CPC wynosił 2,53 zł, a średni CPM aż 33,93 zł.
 • Jedną z najtańszych kategorii był sektor edukacji, instytucji publicznych i organizacji NGO: średni koszt CPC wynosił 1,06 zł, a średni CPM– 5,70 zł.

Średni koszt jednego kliknięcia

Tradycyjnie, większość kampanii reklamowych w mediach społecznościowych rozliczana jest w jednym z dwóch modeli CPC lub CPM. 

Z jednej strony, wybierając CPC (cost per click) mamy pewność, że płacimy tylko za kliknięcia. Jednocześnie, określanie stawek CPC, dzięki którym mamy szansę przelicytować konkurencję, może być droższe. Wiele jednak zależy od celu reklamowego, bo CPC kampanii nastawionej na ruch będzie prawdopodobnie niższy niż CPC kampanii, której celem jest konwersja.

Jakie były średnie koszty za jedno kliknięcie w 2021 roku? 

 • 72 grosze – tyle wynosiła średnia wartość wskaźnika CPC* w przypadku reklamy na Facebooku i Instagramie
 • 48 groszy – tyle wynosiła mediana CPC

*analizowany dla reklam, których celem nie było budowanie świadomości marki (zasięg lub rozpoznawalność marki)

Kiedy możemy spodziewać się najwyższych kosztów CPC?

Względnie tani, pod kątem kosztów za kliknięcie, był początek roku – jest to zawsze moment na oddech dla reklamodawców i marek po intensywnej końcówce roku.

W styczniu i lutym, za CPC średnio płaciliśmy odpowiednio 52 grosze oraz 65 groszy. W pozostałych miesiącach roku, średni CPC wahał się między kwotą 71 a 89 groszy. Wskaźnik CPC osiągnął najwyższe wartości na koniec roku w listopadzie i grudniu (odpowiednio 87 i 89 groszy).

Średni koszt tysiąca wyświetleń 

Wybierając model CPM (cost per mille) nie mamy pewności, że nasze reklamy będą konwertować, ale dotrzemy do większego grona odbiorców, a przy odrobinie szczęścia możemy zyskać również zaangażowanie użytkowników. Dlatego płatność za wyświetlenia świetnie sprawdza się w kampaniach zasięgowych.

Ile średnio płaciliśmy za 1000 wyświetleń reklamy w ekosystemie Facebooka w 2021 roku? 

Z naszej analizy wynika, że:

 • 6 zł 84 gr to koszt 1000 wyświetleń reklamy w ekosystemie Facebooka*
 • 4 zł 5 gr wynosiła mediana CPM

*analizowany dla reklam, których celem był zasięg, rozpoznawalność marki lub zaangażowanie 

Kiedy za dotarcie do tysiąca odbiorców płaciliśmy najwięcej?

Co ciekawe, najwięcej za CPM płaciliśmy tuż przed wakacjami – w maju i czerwcu. Wtedy koszt CPM wynosił odpowiednio 7 zł 76 gr oraz 7 zł 53 gr. Średnio, reklamodawcy płacili za reklamy tyle samo w grudniu, co w czerwcu.

Najtańszymi miesiącami były z kolei: styczeń, kwiecień oraz miesiące wakacyjne – lipiec i sierpień.

Wskazówka: Warto rozważyć zaplanowanie większej liczby reklam na miesiące, w których prawdopodobnie i w tym roku koszty CPC czy CPM będą najniższe. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy Wasza oferta jest tak samo aktualna przez cały rok i nie zmienia się wraz z sezonem.

Jak analizować własne kampanie reklamowe i porównywać się z konkurencją? 

Rynek reklamy na Facebooku rokrocznie zwiększa swoją wartość, w związku z czym rośnie też konkurencyjność pomiędzy reklamodawcami. Efektywne kampanie to te, które są odpowiednio zoptymalizowane pod kątem grup odbiorców, mają przemyślane, spójne kreacje, ale są też na bieżąco analizowane pod kątem wydatków i kluczowych wskaźników.

Gdy mamy czas, odpowiednio dużo wiedzy i doświadczenia, możemy oczywiście korzystać z Facebook Ads Managera. Na co dzień, wszyscy wolimy jednak ułatwiać i usprawniać realizację swoich obowiązków. Dlatego też z pomocą przychodzi Sotrender Ads, który umożliwia nie tylko sprawne raportowanie działań reklamowych, ale także ich bieżącą analizę na czytelnych wykresach. 

sotrender ads

W ciągu najbliższych kilku miesięcy, Sotrender Ads pozwoli Wam także lepiej przyjrzeć się kosztom reklamowym w Waszej branży. How cool is that? ?

Wypróbuj Sotrender Ads

Jeśli już teraz jesteście zainteresowani bardziej szczegółową analizą własnych kampanii lub swojej branży pod kątem reklamowym, skontaktujcie się z nami (sales@sotrender.com) i porozmawiajmy! 😉

Analizę przygotował Maciej Baranowski, Data Scientist w Sotrenderze. 
Do góry
Do góry

Podobne posty