Analiza konkurencji na Facebooku – poznaj strategię ich działania

Nowy rok, nowa strategia. A tę trudno stworzyć bez dobrej analizy porównawczej. Tylko poznając mocne i słabe strony konkurencyjnych biznesów, możesz dokonać obiektywnej oceny własnych. Nie zdążyłeś jeszcze przeprowadzić analizy konkurencji? Nie wiesz, jak to zrobić? Podpowiemy Ci.

Z niniejszego tekstu dowiesz się:

 1. Dlaczego powinieneś przeprowadzić analizę konkurencji na Facebooku?
 2. Kiedy najlepiej wykonać analizę porównawczą?
 3. Jak przeprowadzić analizę działań płatnych i które wskaźniki mierzyć?
 4. Jak dokonać analizy działań organicznych i na co zwrócić uwagę?
 5. Jakie narzędzia są przydatne w analizie i monitoringu konkurencji?

Dlaczego warto analizować działania konkurencji?

Działania konkurencji na ogół nie są dla nikogo tajemnicą. Nie musisz być szpiegiem z Krainy Deszczowców, by dowiedzieć się, co robią konkurencyjne firmy w Twojej branży, a dzięki dedykowanym narzędziom, zaledwie w kilka chwil możesz prześledzić nie tylko aktywność, ale i szereg wzmianek na temat dowolnej marki.

O ile jednak kreacje reklamowe, które stosuje konkurencja, są jawne i transparentne, tak ich wyniki – już niekoniecznie. Być może chciałbyś wiedzieć, jak zmienia się liczba obserwujących na konkurencyjnym profilu, kiedy dana marka jest najbardziej aktywna lub jakie formaty treści wybiera najczęściej, by angażować swoich odbiorców? A może, idąc jeszcze dalej, chciałbyś porównać swoje średnie wyniki reklamowe z wynikami innych reklamodawców w Twojej branży?

To wszystko jest możliwe. Zanim jednak pokażemy Ci, jak to zrobić, podsumujmy w kilku punktach korzyści wynikające z przeprowadzenia analizy konkurencji:

 1. Analiza konkurencji umożliwia poznanie własnej pozycji rynkowej oraz ocenę swoich wyników na tle konkurencyjnych firm.
 2. Porównanie się z konkurencją pozwala łatwiej i precyzyjniej określić cele marketingowe firmy – możesz w ten sposób zweryfikować sytuację na rynku i dostosować do niej swoje działania.
 3. Dzięki analizie konkurencji możesz zobaczyć, jak u konkurencji sprawdzają się wybrane rozwiązania (również te, których nie miałeś jeszcze okazji przetestować), w jaki sposób komunikuje się marka oraz jakie są jej mocne i słabe strony.
 4. Możesz lepiej poznać swoją grupę odbiorców – ich preferencje, zainteresowania i gusta. Dowiesz się, jak reagują na określone treści, z którymi z nich wchodzą w interakcje, a nawet: o co pytają i czego poszukują.
 5. Masz szansę zidentyfikować braki w swojej strategii. Nie chodzi o to, by kopiować działania konkurentów, ale spojrzeć szerzej i poszukać inspiracji, które mogą być ożywcze dla Twojego biznesu.

Jak często podglądać konkurencję?

Analiza konkurencji to ciągły proces. Nie wystarczy, że przeprowadzisz ją raz – cały czas powinieneś pozostawać na tropie konkurentów. Rynek zmienia się bardzo dynamicznie – wciąż przybywa nowych firm, a te istniejące nieustannie wprowadzają coraz to lepsze rozwiązania i nowe produkty.

Dlatego, jeżeli chcesz być na bieżąco z działaniami konkurencji, a szczególnie, jeśli nie chcesz stracić z oczu najlepszych, systematycznie analizuj ich działania i wyniki.

Kiedy warto wykonać analizę konkurencji?

 1. Kiedy, jako firma, niepewnym krokiem wchodzisz w świat social mediów i chcesz zobaczyć, jak inne firmy prowadzą swoje kanały społecznościowe i komunikują się z odbiorcami.
 2. Gdy przygotowujesz strategię dla nowego produktu, który dopiero wprowadzasz na rynek i budujesz jego pozycję.
 3. Gdy aktualizujesz obecną strategię w odpowiedzi na zmiany – zarówno rynkowe, jak i wewnątrzfirmowe.
 4. Systematycznie, w zależności od potrzeb i dynamiki w Twojej branży – raz na miesiąc, kwartał lub pół roku.

Narzędzia do analizy konkurencji na Facebooku 

Istnieje wiele narzędzi, dzięki którym możliwe jest monitorowanie i analiza aktywności konkurencyjnych marek. Wybraliśmy kilka z nich, które będą szczególnie przydatne dla osób prowadzących działania wizerunkowe i reklamowe na Facebooku.

Sotrender Ads – do analizy działań reklamowych

Jeśli jesteś aktywnym reklamodawcą na Facebooku lub Instagramie, wiesz, że planowanie wydatków na reklamę bywa problematyczne. Łatwo jest przeszacować koszty lub, z drugiej strony, przeznaczyć na reklamę za mało. 

Czy nie świetnie byłoby móc porównać swoje średnie wyniki reklamowe z wynikami innych firm w Twojej branży?

Mówisz – masz. Teraz, w Sotrender Ads, aplikacji do analizy działań płatnych na Facebooku i Instagramie, dostępna jest opcja Porównanie z konkurencją, dzięki której porównasz swoje średnie wyniki reklamowe z ubiegłego miesiąca z wynikami firm z wybranej kategorii. Pośród nich znajdziesz między innymi kategorie takie, jak: Edukacja, sprawy publiczne i (N)GO, Komercyjne i przemysłowe, Marki, Osoby publiczne, Usługi lokalne, Handel detaliczny czy Żywność i napoje.

Porównanie z konkurencją w Sotrender Ads umożliwi Ci sprawdzenie czterech różnych wskaźników:

 • liczby wyświetleń Twoich reklam,
 • liczby kliknięć w reklamę,
 • średniego CPM,
 • średniego CPC.
porównanie z konkurencją Sotrender Ads

Porównanie z konkurencją – najnowszy moduł w Sotrender Ads

W jaki sposób czytać wykres i czego możesz się z niego dowiedzieć? 

Dla przykładu, CPM score na poziomie 82% oznaczałby, że Twój średni koszt CPM (koszt za dotarcie do tysiąca odbiorców) w minionym miesiącu był lepszy (czyli niższy) niż u 82% Twoich konkurentów. 

Jeśli z kolei Twój score oznaczony byłby kolorem czerwonym, oznaczałoby to, że pod kątem tej zmiennej osiągnąłeś gorsze wyniki (czyli np. wyższe koszty za CPC czy CPM lub mniejszą liczbę wyświetleń reklamy) niż inne firmy w branży.

Dzięki funkcji Porównanie z konkurencją:

 • zyskasz wiedzę o średnich stawkach za reklamę w Twojej lub pokrewnej branży, 
 • dowiesz się, czy Twoje reklamy są skuteczne (w porównaniu do innych reklamodawców), i w jakim obszarze warto jeszcze nad nimi popracować,
 • będziesz mieć więcej danych niezbędnych do optymalizacji swojej strategii reklamowej oraz budżetów reklamowych.

Porównaj wyniki z konkurencją

Sotrender – do analizy działań organicznych

Jeśli chcesz prześledzić wyniki działań organicznych konkurencji, możesz ponownie skorzystać z aplikacji do analityki mediów społecznościowych – na przykład z Sotrendera

W Sotrenderze dostępna jest cała sekcja porównawcza, w której utworzysz zestawienie kilku konkurencyjnych profili na Facebooku i przeanalizujesz wyniki organiczne każdego z nich.

W aplikacji możesz sprawdzić i porównać między innymi:

 • liczbę fanów na wskazanych przez Ciebie profilach,
 • przyrost fanów w wybranym przedziale czasowym,
 • aktywność marek w danym okresie czasu,
 • aktywność użytkowników (reakcje, komentarze, posty i udostępnienia).
analiza profili Sotrender

Porównanie profili na Facebooku w Sotrenderze

analiza fanów Sotrender

Analiza liczby i przyrostu fanów na Facebooku w Sotrenderze

Korzystając z Sotrendera, dowiesz się:

 • czy popularność Twojej konkurencji rośnie, czy maleje, oraz jak w porównaniu do niej kształtują się Twoje wyniki,
 • które konkurencyjne marki są najbardziej aktywne i kiedy przypada największa aktywność na ich profilach,
 • jakiego rodzaju treści angażują Twoją grupę docelową najbardziej (na Twoim, jak i konkurencyjnych profilach) – dowiesz się tego, m.in. dzięki zestawieniu najlepszych postów, 
 • jak budować większe zaangażowanie użytkowników na profilu, mając dostęp do wskaźnika INI konkurencyjnych biznesów (mierzącego łączne zaangażowanie na profilu).
analiza aktywności Sotrender

Analiza aktywności marki na Facebooku w Sotrenderze

Porównanie wyników z konkurencją ułatwi Ci tworzenie skutecznej strategii komunikacji na Facebooku, a dzięki dostępowi do najbardziej lubianych przez Twoją grupę docelową treści, będziesz mógł zasięgnąć inspiracji do zmian lub wprowadzenia nowych formatów na swoim profilu.

Sprawdź aktywność konkurencji

Co więcej, tuż po utworzeniu grupy porównawczej dla wybranych przez siebie konkurencyjnych firm i analizie ich wyników, możesz w szybki sposób wygenerować raport w formacie pdf, podsumowujący te wyniki w czytelny sposób. Ty otrzymasz wszystkie niezbędne dane zebrane w jednym miejscu, a Twój szef czy zespół – kompleksowe informacje, na podstawie których możecie wspólnie wyciągnąć wnioski.

Brand24 – do monitoringu wzmianek w sieci

Social listening, czyli analiza treści na temat danej marki czy produktu, które pojawiają się w sieci, to istotny element budowania relacji z klientami. Analiza wzmianek ułatwi Ci nie tylko pozyskanie nowych konsumentów, ale również utrzymanie dobrych relacji z obecnymi.

Narzędzie takie, jak Brand24, umożliwi Ci wyszukanie wzmianek na temat wybranych marek i produktów – na Facebooku i innych platformach. 

 1. Dzięki monitoringowi wzmianek w sieci, będziesz trzymać rękę na pulsie i odpowiednio szybko reagować na zaistniałe kryzysy. 
 2. Monitoring komentarzy na temat marki pozwoli Ci dowiedzieć się, co użytkownicy myślą na jej temat – co im się podoba, a względem czego mają uwagi.
 3. Opinie użytkowników pomogą Ci zrozumieć, jakie kwestie są dla nich ważne oraz na tej podstawie ulepszać produkt, obsługę klienta czy obsługę posprzedażową.
 4. Śledzenie wzmianek na temat marki czy produktu pozwoli Ci także zidentyfikować, z którymi konkurencyjnymi markami czy produktami są one porównywane.

Co istotne, nie chodzi o to, aby wychwytywać czyjeś niepowodzenia, a raczej sprawdzać reakcje użytkowników na działania konkurentów, dowiadywać się, co myślą na temat konkurencyjnych marek i w jakim tonie się o nich wypowiadają. To wszystko pozwala wysunąć odpowiednie wnioski i nie powielać podobnych błędów.

Biblioteka reklam na Facebooku

Kolejne narzędzie przydatne w analizie aktywności konkurencji to Biblioteka reklam Facebooka. Jeśli chcesz łatwo podejrzeć działania reklamowe konkurentów i wykorzystywane przez nich kreacje, możesz skorzystać właśnie z bezpłatnej Biblioteki reklam.

Biblioteka reklam to miejsce, które umożliwia wyszukanie aktywnych reklam emitowanych w ekosystemie Facebooka, w dowolnie wybranym kraju i dla jednej z kilku dostępnych kategorii. W przypadku reklam dotyczących spraw społecznych, wyborów i polityki, możliwe jest także wyszukanie reklam, które nie są już aktywne.

Biblioteka reklam na Facebooku

Przegląd aktywności reklamowej w Bibliotece reklam na Facebooku

Po wybraniu kategorii i wpisaniu nazwy interesującej Cię marki, wyfiltrowane zostaną wszystkie reklamy z jej strony, począwszy od najnowszych kreacji. Możesz również skorzystać z filtrów i dokładnie wskazać interesujący Cię przedział czasu, w którym były wyświetlane reklamy, typ multimediów (obrazy, memy, filmy), a także platformę (Facebook, Instagram, Audience Network, Messenger).

W Bibliotece reklam sprawdzisz daty rozpoczęcia wyświetlania wybranych reklam, platformy, na których były emitowane oraz liczbę użytych kreacji reklamowych. Po kliknięciu w szczegóły wybranej reklamy, zobaczysz również różne jej wersje. 

W czym może pomóc korzystanie z Biblioteki reklam w kontekście porównania z konkurencją?

 1. Poznasz tak zwany tone of voice konkurencyjnych marek – w jaki sposób komunikują się z grupą docelową oraz jak odpowiadają na potrzeby odbiorców.
 2. Dowiesz się, jakie produkty lub usługi promuje obecnie konkurencja oraz wokół jakich tematów koncentruje w danym momencie swoją komunikację.
 3. Możesz sprawdzić, jakie formaty reklam wykorzystuje (grafiki, filmy wideo czy karuzele) oraz jakie jest umiejscowienie stosowanych reklam.
 4. Dzięki dostępowi do ogromnej bazy reklam, możesz nie tylko podejrzeć kreacje reklamowe konkurentów, ale i zasięgnąć wielu inspiracji, sprawdzając aktualne trendy w Twojej lub innej branży.

Jesteś gotów, by przeprowadzić analizę konkurencji na Facebooku?

Jak widzisz, istnieje co najmniej kilka sposobów na to, by dowiedzieć się więcej o działaniach marketingowych Twojej konkurencji. Połączenie kilku różnych narzędzi pozwoli Ci nie tylko stworzyć jeszcze pełniejszy i dokładniejszy obraz działań konkurentów, ale również zasięgnąć informacji o Twojej grupie docelowej i jej preferencjach. A to całościowo tworzy świetną podstawę do zbudowania skutecznej strategii marketingowej.

Co równie istotne, analiza konkurencji nie musi dotyczyć wyłącznie Twoich bezpośrednich konkurentów. Monitorowanie działań większych marek dostarcza wielu inspiracji oraz motywuje do wzrostu. Równie inspirujące może być dla marketerów śledzenie aktywności marek z innych branży oraz stosowanej przez nich strategii brandingowej. 

Chcesz rozpocząć analizę konkurencji w social mediach? Skorzystaj z bezpłatnego okresu testowego w Sotrenderze.

Sprawdź aktywność konkurencji

Do góry
Do góry

Podobne posty