Co oznacza wprowadzenie Biblioteki reklam na Facebooku dla reklamodawców?

Nieustannie pracujemy nad większą transparentnością reklam oraz bardziej precyzyjnym informowaniem użytkowników o reklamach, które widzą. Tymi słowami zaczyna się komunikat prasowy Facebooka, w którym światło dzienne ujrzała Biblioteka reklam, które ma zwiększyć ich transparentność.

Dla każdego użytkownika Internetu oznacza to łatwy dostęp do monitorowania reklam o charakterze politycznym (oraz podmiotów je sponsorujących), zaś dla marketerów możliwość bardziej kompleksowego analizowania działań konkurencji.

5 najważniejszych faktów, które musisz wiedzieć o Bibliotece reklam na Facebooku:

 • W Bibliotece reklam znajdziesz wszystkie aktywne reklamy Stron, a w przypadku reklam politycznych (lub powiązanych) również reklamy już nieaktywne.
 • Strony promujące treści polityczne oraz społeczne muszą przejść proces weryfikacji.
 • Zweryfikowani reklamodawcy mogą publikować reklamy jedynie w kraju, w którym pozytywnie przeszli proces autoryzacji.
 • Reklamy polityczne będą opatrzone etykietą “Opłacone przez” oraz będą zawierać szczegółowe informacje dot. samej reklamy (np. liczbę wyświetleń czy budżet).
 • Wprowadzenie Biblioteki reklam oznacza rozszerzone możliwości dla marketerów w kontekście monitorowania bieżących działań reklamowych konkurencji.

Czym jest Biblioteka reklam na Facebooku?

Archiwum reklamowe (Facebook’s Ad Archive), ponieważ tak początkowo nazywała się Biblioteka reklam, powstało w maju 2018 i było dostępne w Stanach Zjednoczonych. W ówczesnym kształcie zawierało jedynie informacje o reklamach politycznych (lub tematach ściśle powiązanych z polityką).

Powstanie Ad Archive i udostępnienie go w kolejnych krajach było związane ze zbliżającymi się wyborami krajowymi. Od października 2018 roku Ad Archive działało w Wielkiej Brytanii. Ponadto platforma funkcjonowała także w Brazylii, Indiach, na Ukrainie oraz w Izraelu – w krajach, w których odbywać się miały wybory.

Udostępnienie Biblioteki reklam wszystkim krajom Unii Europejskiej pod koniec marca b.r. jest z kolei związane z nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku.

Samo powstanie Archiwum reklamowego miało swoje podwaliny w kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa w 2016 roku i wielu wątpliwości związanymi z podmiotami, które miały na nią wpływ.

Podsumowując, celem wprowadzenia Biblioteki reklam Facebooka jest zapobieganie nadużywania reklam do rozpowszechniania błędnych informacji, zaostrzania polaryzacji czy zniechęcania do głosowania w wyborach. Zgodnie z najnowszymi regulacjami Facebooka, reklamodawcy będą musieli przejść proces weryfikacji oraz informować o podmiotach płacących za ich reklamy polityczne.

Jakie informacje znajdują się w Bibliotece reklam Facebooka?

Biblioteka reklam udostępniona użytkownikom pod koniec marca 2019 roku, zawiera:

 • więcej informacji o samej Stronie (które dostępne są teraz również z poziomu każdej Strony), m.in. datę jej utworzenia, zmiany jej nazwy, lokalizacje osób zarządzających Stroną,
 • aktywne reklamy dla wszystkich Stron (informacje dostępne już wcześniej z poziomu Stron w sekcji Informacje i reklamy),
 • nieaktywne reklamy polityczne oraz związane z polityką, zagadnieniami o znaczeniu krajowym lub kwestiami społecznymi, np. dot. imigracji, bezpieczeństwa, polityki zagranicznej czy środowiskowej.
Biblioteka reklam na Facebooku

Widok przykładowego reklamodawcy w Bibliotece reklam na Facebooku

Reklamy związane z polityką lub innymi zagadnieniami krajowymi zyskały w panelu Biblioteki reklam osobne sekcje:

 • Łączne wydatki na reklamy Strony (od maja 2018 roku);
 • Ostatnie wydatki na reklamy Strony (ostatnich 7 dni).

Istnieje również osobny widok, w którym wyświetlone zostaną jedynie reklamy polityczne.

Jak wygląda proces weryfikacji reklamodawców?

By zapobiegać nadużyciom w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, wszyscy reklamodawcy z Unii Europejskiej prowadzący kampanie reklamowe związane z wyborami, będą musieli przejść proces weryfikacji w swoim kraju. Konieczne będzie złożenie odpowiednich dokumentów oraz autoryzacja konta (m.in. potwierdzenie lokalizacji).

By pozytywnie przejść proces weryfikacji należy spełnić szereg warunków, m.in.:

 • Co najmniej jeden administrator strony musi mieć potwierdzoną tożsamość (np. dowodem osobistym) oraz włączone uwierzytelnianie dwuskładnikowe na swoim koncie.
 • W Menedżerze firmy w sekcji Autoryzacje należy podać kraj prowadzenia działalności oraz ponownie potwierdzić tożsamość jednego z administratorów Strony.
 • Należy także wybrać konta reklamowe, z których prowadzone będą reklamy polityczne.
 • Obowiązkowe jest również stworzenie zastrzeżeń, czyli informacji o podmiotach, które opłacać będą reklamy polityczne.

Szczegółowy przewodnik jak dokonać weryfikacji krok po kroku znajduje się pod tym linkiem.

Weryfikację muszą przejść nie tylko reklamodawcy promujący treści stricte polityczne, ale także dotyczące:

 • imigracji,
 • ekonomii,
 • bezpieczeństwa oraz polityki zagranicznej,
 • ochrony środowiska,
 • gospodarki,
 • wartości politycznych,
 • praw obywatelskich i społecznych.

W praktyce oznacza to, że w Polsce weryfikację muszą przejść m.in. wszystkie media, które sponsorują swoje treści na Facebooku.

Zasady działania reklam politycznych

Reklamy polityczne będą opatrzone etykietą “Opłacone przez”, zawierającą nazwę instytucji (lub imię i nazwisko osoby) opłacającej reklamę oraz szczegółowe informacji o niej. Ma to nie tylko zwiększyć transparentność reklam, i stojących za nimi podmiotów, w oczach użytkowników, ale również usprawnić rozstrzyganie ewentualnych podejrzeń czy zastrzeżeń wobec reklamodawców przez instytucje państwowe.

Co ważne, autoryzowany reklamodawca będzie mógł korzystać z reklam na Facebooku jedynie w kraju, w którym uzyskał autoryzację.

W chwili obecnej dla krajów z Unii Europejskiej w Bibliotece reklam dostępne są reklamy od marca 2019. Facebook zapowiada, że funkcja ma być dostępna globalnie do końca czerwca 2019 roku.

Biblioteka reklam na Facebooku w Unii Europejskiej

Biblioteka reklam na Facebooku w Unii Europejskiej

Dane w Bibliotece reklam będą przechowywane przez 7 lat, z kolei dostęp do niej ma każdy, nie tylko użytkownicy Facebooka.

Dodatkowo, dostępny jest również Raport dotyczący Biblioteki reklam. Od połowy maja raporty mają być aktualizowane codziennie (obecnie są aktualizowane w cyklu tygodniowym). Raporty są dostępne do pobrania dla każdego, aktualnie dla Stanów Zjednoczonych, Indii oraz Wielkiej Brytanii w formacie .csv.

Udostępnienie API Biblioteki reklam

API Biblioteki reklam, które było dotychczas w fazie testów beta, również zostaje udostępnione dla deweloperów oraz badaczy. Analogiczne do reklamodawców, po zweryfikowaniu swojej tożsamości, deweloperzy będą mieli dostęp do danych reklamowych, co pozwoli na dokonywanie ich analizy, predykcji oraz śledzenia trendów.

Weryfikacja kont użytkowników ma zapobiec wystąpieniu sytuacji podobnej do Cambridge Analytica. W przypadku zastrzeżeń, dostępy do API będą wycofywane.

Co wprowadzenie Biblioteki reklam oznacza dla marketerów?

Biblioteka reklam na Facebooku to również świetne źródło wiedzy dla marketerów. Choć wydźwięk wprowadzenia platformy jest mocno polityczny, korzystanie z Biblioteki reklam to także szansa na pozyskiwanie informacji na temat działań reklamowych konkurencji.

Na chwilę obecną analizować można:

 • budżety reklamowe,
 • targetowanie reklam (lokalizacja, płeć),
 • zasięgi reklam (liczba wyświetleń),

w przypadku reklam politycznych, oraz

 • kreacje reklam oraz ich treść dla wszystkich pozostałych reklam.

Biblioteka reklam na Facebooku, szczegóły dot. reklamy

Szczegóły dot. reklamy na przykładzie Green Party w Stanach Zjednoczonych [zobacz więcej]


W chwili obecnej w Sotrenderze testujemy API Biblioteki reklam oraz pozyskiwanie i analizowanie danych z niej pochodzących.

Chcesz wiedzieć, jak możemy Ci pomóc oraz jakich danych dostarczyć? Skontaktuj się z nami [sales@sotrender.com].

Jestem zainteresowany

Przydatne linki:

 

Do góry
Do góry

Podobne posty