Facebook Trends luty 2022 – niezwykła aktywizacja Polaków i spadek liczby reklam

Wszystkie oczy zwrócone są w kierunku Ukrainy, a media społecznościowe po raz kolejny udowadniają, jak wielka jest siła Internetu – zwłaszcza, gdy chodzi o niesienie pomocy w niezwykle ważnej sprawie. Zapraszamy na podsumowanie minionego miesiąca, w którym skupiliśmy się szczególnie na treściach związanych z sytuacją u naszego wschodniego sąsiada.

Gwałtowny spadek liczby reklam

Podobnie, jak w poprzednich miesiącach, lutowy raport Facebook Trends rozpoczynamy od analizy średnich stawek reklamowych z ekosystemu Facebooka. Tym razem, przeanalizowaliśmy także dzienne dane reklamowe z minionego miesiąca.

Obecna sytuacja znacząco obniżyła aktywność reklamodawców, co podyktowane jest panującymi nastrojami i idącą za tym zmianą zachowań konsumenckich. Zamiast tego, wiele marek zdecydowało się przeznaczyć pieniądze na realne działania pomocowe, co widoczne było szczególnie w pierwszych dniach od wybuchu wojny.

W lutym, najwięcej aktywnych reklam w ekosystemie Facebooka było mniej więcej w połowie miesiąca. W dniach od 24 do 26 lutego, dzienna liczba aktywnych reklam zaczęła maleć.

Jak czytać wykres? Wartość 100 oznacza największą liczbę aktywnych reklam w danym miesiącu. Wartość 50 oznacza, że liczba aktywnych reklam danego dnia była dwukrotnie mniejsza.

W ostatnim dniu miesiąca, 4 dni po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, odnotowaliśmy spadek aż o 73% w dziennej liczbie aktywnych reklam w stosunku do najwyższego wyniku w lutym.

Podobnie, od 24 lutego zaczęły widocznie zmniejszać się dzienne wartości wydatków na reklamę.

dzienna wartosc wydatkow na reklame na fb luty 2022

Zobacz naszą pełną analizę oraz komentarze ekspertów dot. reakcji rynku reklamowego na sytuację w Ukrainie. >

Jeśli chodzi o średnią miesięczną wartość CPC, w lutym wskaźnik ten wyniósł 79 gr i był wyższy w stosunku do stycznia, dokładnie o 30 gr.

Również CPM był wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca, i osiągnął wartość 6 zł 99 gr. To o 1 zł 34 gr więcej niż w styczniu.

Solidarni z Ukrainą

Tuż po tym, jak świat obiegła informacja o wybuchu konfliktu zbrojnego na Ukrainie, w mediach społecznościowych rozpoczęło się gorączkowe organizowanie zbiórek dla potrzebujących – żołnierzy, uchodźców, zwierząt. Z godziny na godzinę rosła liczba stowarzyszeń, organizacji i fundacji zaangażowanych w pomoc, a skala odpowiedzi użytkowników była imponująca. 

Najpopularniejszy post w kategorii NGO i organizacje pozarządowe, należący do Siepomaga.pl, zdobył łącznie 91 760 reakcji i awansował o 3 miejsca w rankingu Aktywnych użytkowników.

Profile o największej aktywności użytkowników, NGO i organizacje pozarządowe | Facebook, luty 2022

Kultura, sztuka i sport przeciwko wojnie

Swój głos, jak zawsze, kiedy chodzi o ważne tematy społeczne czy polityczne, zabrały osoby ze świata kultury i sztuki. Posty aktywnego w mediach społecznościowych Macieja Stuhra oraz znanej polskiej aktorki – Anety Sokołowskiej były najlepszymi postami w kategorii Film, i dotyczyły właśnie sytuacji na Ukrainie. Razem zgromadziły ponad 50 tys. reakcji.

 

Najlepsze posty, Film | Facebook, luty 2022

To nie pierwszy raz, kiedy, dzięki dużym zasięgom, znane osoby mogą docierać do szerokiej społeczności z ważnymi komunikatami – tak, jak zrobił to Robert Lewandowski.

Wzmożony ruch na profilach organizacji i stowarzyszeń

Choć od końca lutego na Facebooku obserwujemy znacznie mniej płatnych treści, wiele profili zwiększa zasięgi organiczne. Mowa szczególnie o stronach organizacji i stowarzyszeń, które, dzięki ogromnemu zaangażowaniu Polaków, zyskują nowych fanów i aktywnych odbiorców ważnych komunikatów.

Na profilu Polskiej Akcji Humanitarnej, tylko 24 lutego liczba obserwujących wzrosła o 1735 osoby, a między 23 i 28 lutego, całkowita liczba fanów na profilu zwiększyła się o około 7 tysięcy.

Widocznie wzrosło również zaangażowanie odbiorców – na przykładzie PAH widać, że wskaźnik INI zliczający aktywność fanów na Facebooku przyjął najwyższą wartość dokładnie 24 lutego, co oznacza ogromny wzrost w stosunku do poprzedzającego tę datę tygodnia.

Zachęcamy do pobrania całego raportu Facebook Trends – luty 2022, w którym szczegółowo sprawdzicie wyniki interesujących Was profili oraz najbardziej popularne treści z minionego miesiąca.

W lutym to już wszystko. Oby kolejny miesiąc był bardziej optymistyczny!

Do góry
Do góry

Podobne posty