Ile wydajemy na reklamę na Facebooku w Black Friday i w okresie świąt? [analiza]

Ostatni kwartał roku to okres wzmożonej aktywności reklamowej oraz zwiększonej sprzedaży zarówno w handlu tradycyjnym, jak i e-commerce. Tuż po Black Friday, największym święcie zakupowym w roku, zaczyna się przedświąteczna gorączka. Jak zmienia się aktywność reklamodawców w tym czasie?

Nasz zespół AI przeanalizował dane reklamowe z ekosystemu Facebooka z ostatniego kwartału 2020 r. Sprawdziliśmy między innymi, ile wynosił w tym okresie średni CPC i CPM, jak zmieniała się liczba aktywnych reklam oraz wydatki na reklamę.

Nasza analiza ułatwi Ci:

 • odpowiednie zaplanowanie budżetów oraz kampanii reklamowych do końca roku,
 • podjęcie decyzji, czy warto inwestować w reklamy na tydzień przed Black Friday, czy lepiej przenieść budżety na kampanie świąteczne,
 • optymalizację Twoich reklam i porównanie wskaźników CPC czy CPM na tle innych reklamodawców.

Najważniejsze wnioski z analizy:

 1. Najwyższe wydatki na reklamę odnotowaliśmy mniej więcej na tydzień przed Black Friday. Podobne wartości zaobserwowaliśmy w sam czarny piątek.
 2. W okresie poprzedzającym Black Friday kampanie reklamowe w ekosystemie Facebooka były najdroższe w całym Q4. Koszty reklamowe kampanii bożonarodzeniowych były znacznie niższe.
 3. Średni CPC w Black Friday wynosił 1 zł 70 gr – była to najwyższa wartość CPC w całym kwartale. Średni CPC w pozostałych miesiącach wynosi około 80 gr.
 4. Najwięcej aktywnych reklam odnotowaliśmy na około 2 tygodnie przed Black Friday. W sam czarny piątek ich liczba była o około 15% niższa.
 5. Średni CPM w Black Friday wyniósł 5 zł. Podobną wartość osiągnął na około tydzień przed Bożym Narodzeniem.

Nasza analiza dotyczyła profili na Facebooku i Instagramie (z aktywnymi kampaniami reklamowymi), które pogrupowaliśmy w trzy kategorie:
1. Brands (m.in. FMCG, marki odzieżowe, kosmetyczne)
2. Shopping and retail (sklepy i centra handlowe)
3. Commercial & Industrial (firmy usługowe, np. związane z nieruchomościami i finansami, produkcyjne i przedsiębiorstwa)

Koszty reklamy w Black Friday najwyższe w Q4

Z naszej analizy wynika, że w Black Friday średni koszt za kliknięcie (CPC) był najwyższy w całym czwartym kwartale. W grudniu, czyli w okresie przedświątecznym, średni CPC przyjmował znacznie niższe wartości niemalże przez cały miesiąc.

Cena jednego kliknięcia w reklamę na Facebooku lub Instagramie zaczęła rosnąć już na kilka dni przed słynnym czarnym piątkiem. Z kolei dokładnie w Black Friday, średni CPC osiągnął wartość ok. 1 zł 70 gr.

Po zakupowym szaleństwie średni CPC stopniowo zaczął maleć, osiągając po tygodniu wartość ok. 80 gr, czyli mniej więcej tyle, ile średnio kosztuje jedno kliknięcie w ekosystemie Facebooka.

Kolejny wzrost obserwujemy na dwa dni przed Mikołajkami wtedy średni CPC osiągnął kwotę 1 zł 25 gr. W Wigilię, średni CPC wyniósł ok. 1 zł 10 gr i zaczął rosnąć już na 10 dni przed świętem. 

Jak zmieniał się średni CPM? Wartość tego wskaźnika rosła już na tydzień przed Black Friday, a w czarny piątek osiągnęła kwotę prawie 5 zł. 

Z kolei najwyższy CPM przed świętami odnotowaliśmy na tydzień przed Wigilią Bożego Narodzenia. Średni CPM wyniósł wtedy ok. 4 zł 80 gr.

Jak zmieniała się liczba aktywnych reklam?

W marketingu ważna jest nie tylko dobra strategia, ale też odpowiedni timing. Okazuje się, że najwięcej reklam było aktywnych na 2 tygodnie przed Black Friday, a w czarny piątek było ich o około 15% mniej. 

Jak czytać wykres? Wartość 100 oznacza największą liczbę aktywnych reklam, zaś wartość 50 oznacza, że liczba aktywnych reklam była dwukrotnie mniejsza.

Z kolei w okresie świątecznym największą aktywność reklamową w ekosystemie Facebooka odnotowaliśmy na ponad tydzień przed Wigilią. Od tej daty aktywność wyraźnie spada, a w święta Bożego Narodzenia jest już o około 30% niższa.

Poniżej możemy zobaczyć, jak zmieniała się liczba aktywnych reklam w podziale na branże.

Średni CPC i CPM z podziałem na branże

Ile wynosił średni CPC w okresie poprzedzającym Black Friday, a ile w czarny piątek? 

Przeciętny wskaźnik CPC zaczął rosnąć już na tydzień przed czarnym piątkiem, zwłaszcza w kategorii Commercial & Industrial. Średni CPC osiągnął wtedy kwotę ok. 3 zł. W pozostałych branżach nie widać aż tak wyraźnej tendencji związanej z Black Friday.

Kolejny duży wzrost zaobserwowaliśmy w Black Friday, kiedy średni CPC wynosił:

 • dla kategorii Commercial & Industrial ok. 3 zł
 • ok. 1 zł 80 gr dla kategorii Brand, 
 • niewiele ponad 1 zł dla Shopping & Retail

Najbardziej konkurencyjna w Black Friday okazała się branża firm usługowych, produkcyjnych i przedsiębiorstw.

Najwyższy CPM w Black Friday odnotowaliśmy w kategorii Shopping & Retail, na poziomie około 11 zł. Co ciekawe, dokładnie w tym samym czasie średni CPM wyniósł:

 • dla Commercial & Industrial tylko ok. 4 zł, 
 • a w kategorii Brand, ok. 3 zł. 

W kategorii Commercial & Industrial średni CPM przyjął dużo większą wartość na kilka dni przed Black Friday, osiągając kwotę ok. 7 zł 50 gr za 1000 wyświetleń reklamy.

W okresie okołoświątecznym, najwyższy średni CPM wyniósł ok. 11 zł dla kategorii Commercial & Industrial i ok. 10 zł dla Shopping & Retail, mniej więcej na tydzień przed Wigilią.

Jak zmieniały się wydatki na reklamę?

Kiedy firmy wydawały na reklamę na Facebooku i Instagramie najwięcej? Najwyższe wydatki na reklamę odnotowaliśmy mniej więcej na tydzień przed Black Friday. Podobne wartości odnotowaliśmy w sam czarny piątek. 

Po Black Friday wydatki na reklamę na Facebooku wyraźnie spadły, i już 10 dni później były niższe o niemal 50%. Kolejny wzrost zauważyliśmy między 7 a 10 grudnia, czyli w czasie, gdy intensywniej rozglądamy się za świątecznymi prezentami.

Jak czytać wykres? Wartość 100 oznacza największe wydatki, zaś wartość 50 oznacza, że wydatki były dwukrotnie mniejsze.

Od niedawna, w Sotrenderze możesz również analizować dane reklamowe dla swoich kampanii z Facebooka i Instagrama, m.in. CPC, CPM, zasięg, wyświetlenia i wiele innych. W łatwy i szybki sposób wygenerujesz też kompleksowe raporty podsumowujące prowadzone działania reklamowe. 

A jeśli podoba Ci się przygotowana przez nas analiza i chciałbyś zamówić podobną dla własnych celów biznesowych, skontaktuj się z nami mailowo: sales@sotrender.com

Analizę przygotował Maciej Baranowski, Data Scientist w Sotrenderze.

Do góry
Do góry

Podobne posty