Sotrender bez tajemnic, czyli nasz glosariusz

books, słownik, książka, glosariusz

Często zdarza się, że dostajemy pytania o wskaźniki czy definicje, których używamy w naszej codziennej pracy – nie tylko w wewnętrznej komunikacji, ale również publikując wpisy na blogu czy wysyłając raporty do Klientów. Choć dla nas, osób pracujących w Sotrenderze, są one oczywiste niczym 2×2, wiemy już, że u części z Was mogą budzić niepewność lub niejasność. Dlatego też stworzyliśmy nasz Sotrenderowy glosariusz, w którym zebraliśmy i wyjaśniliśmy wszystkie hasła, pojęcia i wskaźniki, które mogły sprawiać Wam trudność.

 

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Y Z

Activity Index

to zbiorczy wskaźnik aktywności stosowany w mierzeniu aktywności na Twitterze, Instagramie i YouTube. Jest odpowiednikiem Interactivity Index liczonego dla Facebooka.

Sposób liczenia Activity Index dla Instagrama:

 • Polubienie → 1
 • Komentarz → 8

Sposób liczenia Activity Index dla LinkedIna:

 • Reakcja – 1 
 • Komentarz – 4
 • Udostępnienie – 16

Sposób liczenia Activity Index dla Twittera:

W celu podsumowania wszystkich aktywności, które mają miejsce na profilach na Twitterze, przyjęliśmy następujące wagi:

 • Tweet administratora → 8
 • Retweety i odpowiedzi administratora → 5
 • Retweety → 3
 • Dodanie do „favorites” → 1
 • Odpowiedź → 4
 • Wspomnienie → 2

Affinity Index

Wskaźnik opisujący stopień dopasowania grupy docelowej do całości populacji danej strony bądź platformy. Przez Sotrender wskaźnik używany głównie w raportach typu Audience Scan. Affinity Index pokazuje skalę dopasowania wybranej cechy/kategorii do badanej grupy docelowej na tle ogółu populacji Facebooka.

Affinity Index wyższy niż 100 oznacza ponadprzeciętne dopasowanie w grupie docelowej.

Jak liczymy Affinity Index?

Affinity Index = (% zainteresowanych osób z grupy docelowej / % zainteresowanych osób z całej populacji Facebooka) * 100

Mierz swoje działania w social media!

Aktywni użytkownicy

Aktywni użytkownicy w aplikacji Sotrender to unikalni użytkownicy, którzy w danym przedziale czasowym weszli w interakcję ze Stroną poprzez reakcję na post (np. kliknięcie “lubię to”), dodanie komentarza, posta bądź udostępnienie treści. Sotrender umożliwia sprawdzenie liczby zaangażowanych użytkowników oraz procenta zaangażowanych dla dowolnego dnia, godziny lub zmian w dłuższym przedziale czasowym.

Więcej o aktywnych użytkownikach dowiesz się z wykresu Community Ranking.

Algorytm Facebooka (dawniej Edge Rank)

Algorytm Facebooka odpowiada za wyświetlanie treści na tablicach użytkowników, oceniając czy będzie on atrakcyjny dla danego użytkownika. Wpływa więc na zasięg poszczególnych postów.

Na jego działanie składa się wiele czynników (ponad 100 000 zmiennych), z czego do jednych z ważniejszych można zaliczyć: Affinity (powiązanie) – danej osoby z danym fanpagem, Weight (waga postu) – liczba aktywności na dany post, Time Decay (odstęp czasu) – czas, który upłynął od publikacji danego posta.

API (application programming interface)

Interfejs programowania aplikacji – w dużym uproszczeniu to swoisty pomost łączący źródło danych i aplikację/panel, które chcą ich używać.

Takimi właśnie pomostami Sotrender jest połączony z Facebookiem, Instagramem, Twitterem i YouTubem. Dzięki API jesteśmy w stanie pobierać szereg informacji, następnie przetwarzać je i wyświetlać w nowej formie.

Istnieje również możliwość podłączenia się do API Sotrendera (mimo, że nasi Klienci mają możliwość analizy danych bezpośrednio w aplikacji, zdarza się, że posiadają również własne platformy, w których chcą widzieć dane z prowadzonych działań w mediach społecznościowych).

Audience Insights (Statystyki Grupy Odbiorców)

To narzędzie Facebooka, które pozwala na pozyskanie dodatkowych informacji o trzech typach grup: fanach naszych Stron, kontaktach zgromadzonych w Custom Audience, bądź ogólnie o użytkownikach Facebooka.

Audience Insights udziela informacji m.in. na temat: płci, wieku, wykształcenia, wykonywanego zawodu, urządzeń, z jakich korzystają fani, częstotliwości ich aktywności, miast i krajów z jakich pochodzą.

Informacje można następnie wykorzystać na kilka sposobów, między innymi aby:

 • zweryfikować komunikację do danej grupy i dostosować ją pod kątem demografii czy zainteresowań,
 • przygotować odpowiednie kreacje reklamowe,
 • dostosować targetowanie (kierowanie) reklam,
 • modyfikować strategię komunikacyjną w innych mediach.

Audience Scan

Autorskie badanie Sotrendera, dzięki któremu możliwe jest dogłębne zbadanie grupy docelowej (na podstawie bazy klientów lub fanów z Facebooka).

Badanie jest rozszerzeniem opcji oferowanej przez Facebooka (Audience Insights). Audience Scan jest dużo bardziej elastyczny, a dzięki temu odpowiada na potrzeby nawet bardzo wymagających Klientów.

Dzięki odpowiednio dobranym zapytaniom, możemy dowiedzieć się m.in.:

 • Którzy influencerzy, marki i media cieszą się ponadprzeciętnym zainteresowaniem w wybranej grupie docelowej?
 • Jakie media są głównym dostarczycielem informacji i rozrywki dla grupy docelowej?
 • Co wyróżnia grupę docelową od całej populacji na Facebooku?

Autoryzacja

Jest to kontrola dostępu. W przypadku korzystania z Sotrendera jest szczególnie istotna, ponieważ umożliwia aplikacji pobieranie szczegółowych danych związanych z zarządzaną Stroną (dodatkowo proces jest ten dużo dokładniejszy i szybszy). Dzięki autoryzacji pobierane są dane „insights” (m.in. zasięg, demografia, negatywny feedback czy źródła polubień), które można przeglądać bezpośrednio na naszej platformie.

Benchmarking

To proces porównywania jednego przedsiębiorstwa, praktyk, produktów, zasad funkcjonowania względem innych w celu znalezienia lepszych i bardziej efektywnych rozwiązań. Analiza ta może być wykonywana nie tylko w stosunku do bezpośredniej konkurencji czy innych lokalnych firm, ale także liderów na rynku lub bardziej ogólnych norm czy standardów. Benchmarking informuje więc nie tylko w jakim miejscu na rynku jest nasza firma, które działania są efektywne, a które mniej, ale także pozwala śledzić bieżące trendy lub wyróżnić się na tle konkurencji.

Benchmarking doskonale sprawdza się w świecie online i w mediach społecznościowych, gdzie analizie i porównaniu można poddać 2 lub więcej dowolnych profili/ Stron/ kanałów społecznościowych. Bardzo przydatna w tym zakresie jest funkcja Porównania w Sotrenderze, gdzie można stworzyć grupę dowolnych kilkunastu profili, które w ciągu kilku minut gotowe są do porównania wraz z wygenerowanymi wykresami oraz raportami.

Community Ranking (Ranking społeczności)

Jest to lista/ ranking użytkowników, którzy weszli w jakąś interakcję ze Stroną na Facebooku w danym miesiącu.

Ranking stworzony jest na podstawie interakcji ze stroną i jej treściami, a dokładnie na podstawie Interactivity Index. Zawiera również segmenty/ informacje o rodzaju interakcji, w jakie angażował się najczęściej dany użytkownik (lubiący, dyskutanci, komentatorzy) oraz jego statystykach – liczba dni, w których użytkownik był aktywny na danej stronie oraz liczba polubień, komentarzy i postów, które zostawił w danym okresie czasu.

Ranking społeczności jest rankingiem miesięcznym – można sprawdzić wartości jedynie dla pełnych miesięcy.

Choć w zestawieniu wyświetlają się imiona i nazwiska oraz zdjęcia użytkowników, Sotrender nie przechowuje tego typu informacji.

Dark posts (dawniej: unpublished page posts)

Są to posty, które nie wyświetlają się na osi czasu na danej Stronie na Facebooku. Dark posts, dawniej unpublished posts, wykorzystywane są do tworzenia reklam i najczęściej wyświetlają się użytkownikom w ich aktualnościach lub w prawej kolumnie na Facebooku, ale tylko wtedy, gdy ich promocja jest aktywna. Ponieważ są nierozerwalnie związane z reklamami, dark posts osiągają praktycznie wyłącznie płatne zasięgi.

Facebook Insights

Są to statystyki Facebooka, dzięki którym administratorzy stron posiadają pogłębione informacje dotyczące ich Strony. Mogą pomóc w śledzeniu zachowań użytkowników w stosunku do publikowanych postów, znalezieniu odpowiedzi na pytania jak np. jaka jest najlepsza pora dnia/ tygodnia na publikowanie postów czy jaki rodzaj postów jest najbardziej popularny, a wszystko po to, by lepiej zrozumieć działania odbiorów i zwiększyć efektywność podejmowanych działań.

Frequency / Częstotliwość

Częstotliwość jest to średnia liczba razy jaką została wyświetlona reklama/ post/ treść na Facebooku przez danego użytkownika. Liczona jest jako liczba wyświetleń podzielona przez zasięg całkowity.

Podczas ustawiania reklam na Facebooku można ustalić, jaką liczbę razy dana reklama ma się wyświetlić danemu użytkownikowi, co oczywiście jest uzależnione od budżetu, jaki jest przeznaczony na daną kampanię.

Grupa docelowa (target group/ target audience)

To osoby (lub podmioty, np. firmy czy instytucje), które ze względu na pewne cechy, zachowania i preferencje są potencjalnymi klientami danej firmy. Są to więc osoby, w stosunku do których będą podejmowane działania marketingowe i sprzedażowe.

Poznawanie grupy docelowej to nieustanny proces, ponieważ wraz ze zmieniającymi się preferencjami tych osób, muszą zmieniać się także komunikaty, jakie do nich kierujemy.

Jedną z metod lepszego poznania grupy docelowej jest przeprowadzenie badania Audience Scan.

Interactivity Index

Jest to autorski wskaźnik aktywności na profilu na Facebooku, stworzony przez Sotrender.

Do obliczania InI brane są pod uwagę poszczególne aktywności i nadawane są im odpowiednie wagi, zgodnie z ich znaczeniem dla danej Strony. Dzięki temu InI pomaga odpowiedzieć na pytanie, które treści były najbardziej angażujące z uwzględnieniem wagi poszczególnych aktywności.

Interactivity Index możne być liczone zarówno na poziomie marki (InI marki), jak i użytkowników (InI użytkowników).

Jak liczymy InI?

 • Polubienie = 1
 • Komentarz = 4
 • Post (status tekstowy lub status multimedialny, np. zdjęcie, link do YouTube) = 12
 • Udostępnienie = 16

Mediana

To w wielkim skrócie wartość środkowa danego zbioru danych.

W wielu przypadkach w badaniach ilościowych prowadzonych przez Sotrender zastosowanie mediany jest bardziej uzasadnione niż użycie średniej, ponieważ jest ona bardziej odporna na wartości ekstremalne (np. opublikowanie 1 czy 2 postów o wyjątkowo dużym zasięgu) znajdujące się w danym zbiorze danych. Średnia nie będzie na takie sytuacje odporna.

W przypadku obliczania mediany, różnice pomiędzy wartością minimalną i maksymalną nie mają znaczenia – liczy się całokształt – to, jakie wyniki dany profil osiągał w ciągu całego miesiąca. Na tej podstawie, dzięki medianie można wyliczyć wartość środkową.

People Talking About This (PTAT)

inaczej: Storytellers/ Ludzie, którzy o tym mówią

People Talking About This pokazuje zaangażowanie użytkowników wokół strony w szerokim wymiarze – bierze ona pod uwagę osoby, które polubiły daną Stronę, zamieściły post, zareagowały na post danej Strony, skomentowały go lub udostępniły, odpowiedziały w zamieszczonej przez Stronę ankiecie, ale też odpowiedziały na zaproszenie na wydarzenie, wspomniały Stronę, oznaczyły ją na zdjęciu, zameldowały się w miejscu biznesu.

PTAT to jedyna metryka, która bez dostępu do danych insightowych, pozwala ocenić wpływ działań reklamowych (dlatego zdecydowaliśmy się też na pokazywanie jej w raportach Facebook Trends), w tym tzw. dark postów, czyli treści nie pojawiających się na stronie marki, lecz jedynie w strumieniu aktualności użytkowników.

Raporty Trends

Raporty Trends to największe comiesięczne i darmowe publikacje podsumowujące wyniki polskich stron i kanałów na Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTubie. W raportach znajdują się pogłębione statystyki dotyczące demografii, zasięgu, zaangażowania fanów, aktywności. Obecnie obejmują one niespełna 80 kategorii tematycznych dla Facebooka oraz po około 40 dla pozostałych platform. Najnowsze edycje raportów znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce Raporty.

Relative Interactivity Index

To wskaźnik stworzony na podstawie Interactivity Index, który uwzględnia wielkość Strony a zatem umożliwia porównanie do siebie Stron o zróżnicowanej liczbie fanów.

Wzór wyliczania dla Facebooka: Relative Interactivity Index = (Ini fanów / liczba fanów) *1000

Relatywny PTAT

To rozszerzenie wskaźnika People Talking About This. Relatywny PTAT informuje o liczbie osób, które wchodzą w reakcję ze Stroną i treściami przez nią publikowanymi w relacji do liczby fanów Strony. Wskaźnik bierze pod uwagę różne akcje użytkowników dotyczące organicznych, jak i płatnych treści Strony.

Response Rate (Odsetek odpowiedzi)

Wskaźnik oznaczający jak często strona odpowiadała na posty użytkowników w określonym przedziale czasu. Jest to procent odpowiedzi udzielonych na posty użytkowników w danym okresie. Wskaźnik pokazywany jest przez Sotrender zarówno w raportach Trends jak i w samej aplikacji (dla profili na Facebooku i Twitterze).

Response Rate nie uwzględnia odpowiedzi Strony (marki) pod komentarzami użytkowników. W przypadku gdy na danej Stronie nie zostały opublikowane żadne posty przez użytkowników pojawi się komunikat “N/A”.

Share of Spend

To kolejny wskaźnik Sotrendera wykorzystywany w Badaniu Płatnej Komunikacji. Informuje on o wydatkach reklamowych na tle całej branży, w tym w jakich miesiącach wydatki są najwyższe; jak rozłożony jest budżet reklamowy w ciągu roku; czy działania danej marki odzwierciedlają szerszy trend widoczny w danej branży.

Share of Voice

To autorski wskaźnik Sotrendera, mówiący jak “głośna” i zauważalna była dana marka w stosunku do konkurentów. Wskaźnik ten, oparty na odsłonach, jest wykorzystywany w Sotrenderze głównie w Badaniu Płatnej Komunikacji.

Facebook Share of Voice informuje m.in.:

 • Jaki udział w komunikacji mają poszczególne marki?
 • Który z konkurentów jest liderem?
 • Jaka część wszystkich odsłon w danej kategorii przypada na poszczególne profile?

Z kolei Facebook Share of Voice w czasie udziela odpowiedzi np. na pytania które marki prowadzą stałą komunikację a które nieregularne kampanie oraz kiedy poszczególne marki intensyfikowały swoje działania.

Współaktywność bezwzględna

To współaktywność wyrażona w liczbie tych samych współzaangażowanych użytkowników na dwóch wybranych Stronach. Użytkownicy ci musieli na obydwu tych stronach dokonać jedną z następujących czynności: polubienie, komentarz, udostępnienie lub publikacja postu na Stronie.

Wskaźnik wykorzystywany jest głównie przy wykresie Zainteresowań użytkowników.

Współaktywność względna

Współaktywność względna wyrażana jest w wartości procentowej:

Wskaźnik wykorzystywany jest głównie przy wykresie Zainteresowań użytkowników.

Zaangażowanie

Zaangażowanie użytkowników to jeden z najważniejszych wskaźników umożliwiających ocenę jakości komunikacji prowadzonej przez marki w social media. Zaangażowanie (z eng. engagement) opisuje czy i jak marce udaje się wywołać reakcje odbiorców, które z kolei mogą być wirusowym nośnikiem treści. Wywołując reakcje u swoich fanów, marki nie tylko budują ich zaangażowanie i lojalność, ale także swój wizerunek w sieci.

Zainteresowania użytkowników (Audience Interests)

To jeden z wykresów w aplikacji Sotrender, dzięki któremu istnieje możliwość porównania swoich profili z kilkudziesięcioma tysiącami profili w naszej bazie – nie tylko zatem tych, które  dodane zostały do Twojego konta. Wskaźniki pokazują liczbę zaangażowanych użytkowników (unikalnych użytkowników, którzy wykonali jedną z aktywności: polubienie, komentarz, udostępnienie czy publikacja postu na Stronie) w odniesieniu do innych profili, ale i branż.

Wykres zainteresowań użytkowników jest rankingiem miesięcznym, tzn. można sprawdzić wartości jedynie dla pełnych miesięcy.

Zasięg

 • Zasięg całkowity – liczba wyświetleń Strony oraz jej treści w danym okresie czasu, niezależnie od miejsca, w którym osoba zobaczyła treści.
 • Zasięg całkowity posta – liczba użytkowników, która zobaczyła dany post

Do całkowitego zasięgu (Strony jak i posta) zalicza się zarówno zasięg płatny jak i organiczny.

Zasięg organiczny

Jest to liczba wyświetleń strony oraz jej treści bez dodatkowych działań promocyjnych.

Zasięg płatny

Jest to liczba wyświetleń strony oraz jej treści, które są efektem płatnych działań promocyjnych (reklam).

Zasięg wirusowy

Jest to liczba wyświetleń strony oraz jej treści, które są wynikiem aktywności innych użytkowników. Informacje o zasięgu wirusowym dostępne są jedynie z poziomu panelu w Sotrenderze; nie znajdują się natomiast w statystykach Facebooka.

Zasięg a odsłony

Zasięg to liczba osób, które zobaczyły jakikolwiek post danej Strony na Facebooku. Zasięg dotyczy zarówno wyświetleń płatnych (pochodzących z reklam) jak i niepłatnych (zasięg organiczny i wirusowy).

Z kolei odsłony to liczba wyświetleń strony wliczając zarówno użytkowników zalogowanych do Facebooka, jak i tych niezalogowanych (bądź nieposiadających go wcale).

Mierz swoje działania w social media!

Do góry
Do góry

Podobne posty