Reklamy na Facebooku są obecnie niemal nieodłącznym elementem działań w social media. A podejmowanie tych działań wiąże się również z koniecznością ich optymalizacji, co jest niemałym wyzwaniem dla marketerów.
Jak osiągać lepsze rezultaty i docierać do większej liczby użytkowników bez zwiększania budżetu reklamowego? Jak obniżać CPM w reklamach na Facebooku?
Dowiesz się z naszego tekstu. 👊
Bonus: W przedostatniej sekcji dowiesz się również, jak AI może pomóc Ci usprawniać proces optymalizacji reklam i osiągane wyniki.
Czym jest CPM i jak jest liczony?
Na początek, dla jasności, wyjaśnijmy, czym dokładnie jest CPM.
W digital marketingu, a szczególnie w świecie reklamy, CPM jest skótem od angielskiego zwrotu cost-per-mille, który oznacza koszt wyświetlenia reklamy (np. na Facebooku lub Instagramie) tysiąc razy.
Ważne
Nie oznacza to, że Twoja reklama dotarła do tysiąca użytkowników – o tym informuje zasięg. Reklamy mogą być wyświetlane jednej osobie nawet kilka razy, stąd liczba wyświetleń reklamy jest zazwyczaj większa niż zasięg reklamy.
W związku z tym, CPM liczony jest jako:
koszt całkowity podzielony przez liczbę wyświetleń, pomnożony razy 1000.
W większości przypadków nie będziesz musieć ręcznie liczyć CPMu, ponieważ narzędzia analityczne, w tym Facebook Ads Manager, policzą, i automatycznie pokażą, tą wartość. Dobrze jednak byś wiedział, jak CPM jest liczony, ponieważ tylko znając jego składowe będziesz w stanie optymalizować te wymiary reklamy, które na niego wpływają.
Jaki jest najbardziej optymalny scenariusz osiągnięcia niższego CPMu na Facebooku? Zazwyczaj jest to osiągnięcie większej liczby wyświetleń, bez zwiększania budżetu.
Gdzie znajdę wskaźnik CPM dla mojej reklamy?
Informację o tym, ile wyniósł CPM dla konkretnej kampanii (zestawu reklam lub reklamy) znajdziesz oczywiście w Menedżerze reklam Facebooka, jak również w zewnętrznych narzędziach do analizy social media (jednak tylko jeśli oferują one również analitykę kampanii reklamowych).
Oto, gdzie znajdziesz wskaźnik CPM w Menedżerze reklam Facebooka.
A tak zaprezentowany może być w zewnętrznej aplikacji analitycznej, w tym przypadku w Sotrenderze.
Oczywiście w każdym zewnętrznym narzędziu CPM przedstawiony będzie w nieco inny sposób.
Jak obniżyć CPM na Facebooku?
Przejdźmy do praktyki.
Co do zasady, jest wiele sposobów na obniżenie CPMu na Facebooku. Jednak najczęściej stosowane, i naszym zdaniem najefektywniejsze, są poniższe metody.
1. Rozszerzenie grupy odbiorców
Rozszerzając grupę docelową, np. dodając kolejne zainteresowania lub lokalizacje, ułatwiasz Facebookowi dotarcie do osób, na których w danej kampanii Ci zależy. Im węższa grupa docelowa, tym trudniej jest znaleźć algorytmowi użytkowników spełniających określone kryteria. Reklamy stają się wtedy droższe, ponieważ Facebook musi włożyć więcej wysiłku w znalezienie odpowiednich osób.
2. Tworzenie bardziej atrakcyjnych grafik
Jeśli Twoje kreacje są nudne i nie przyciągają uwagi użytkowników, będą oni przewijać feed Facebooka, nawet ich nie zauważając. Upewnij się, że Twoje reklamy są atrakcyjne wizualnie, ciekawe, interaktywne – zrób wszystko, aby użytkownik zatrzymał się i skupił na Twoim przekazie.
3. Zrozumienie specyfiki swojej branży
Każda branża i nisza ma inną specyfikę. Niezwykle ważne jest, byś wiedział, kiedy w Twojej branży jest wysoki i niski sezon, ponieważ ma to ogromny wpływ na ponoszone przez Ciebie koszty reklamowe. Jedną ze strategii obniżania kosztu CPM na Facebooku jest intensyfikowanie kampanii reklamowych w okresach o niskiej konkurencyjności. Gdy wielu reklamodawców walczy o uwagę konkretnego odbiorcy, nie tylko trudniej jest do niego dotrzeć, ale wzrastają wtedy również koszty reklamowe. Gdy będziesz już wiedział, kiedy Twoi konkurencji są najbardziej aktywni reklamowo, możesz zmodyfikować strategię i rozpocząć swoje kampanie np. kilka tygodni wcześniej.
4. Testowanie różnych grup odbiorców i zainteresowań
Mamy nadzieję, że dla każdej kampanii masz zdefiniowane, jaka jest jej grupa docelowa. Posiadanie i uporządkowanie tej wiedzy jest kluczowe, by móc skutecznie docierać do wybranych odbiorców – jednak nie ma na to jednego dobrego sposobu. W ustawieniach kampanii reklamowych dostępnych są tysiące szczegółowych opcji targetowania, takie jak zainteresowania, wydarzenia z życia, stanowiska pracy i wiele innych. Jest niemal nieskończenie wiele kombinacji tych wymiarów i mogą one znacznie wpłynąć na obniżenie CPMu na Facebooku.
5. Testowanie różnej częstotliwości wyświetlania reklam
W kampaniach zasięgowych i skupionych na budowaniu świadomości ważnym wskaźnikiem jest częstotliwość wyświetlania reklam. Jak pewnie wiesz, Facebook pozwala Ci decydować, jak często dana reklama ma wyświetlać się jednemu użytkownikowi. Zazwyczaj rekomenduje się by były to 2-3 wyświetlenia na 7 dni. Jednak bawiąc się tym ustawieniem możesz w znaczący sposób wpłynąć na swój koszt CPM, zmniejszając lub zwiększając (co zależeć będzie od Twojej grupy docelowej i celu reklamowego) maksymalną liczbę wyświetleń reklamy danemu użytkownikowi.
To oczywiście jedynie kilka metod na redukcję CPMu w kampaniach reklamowych na Facebooku.
Generalnie, by optymalizować kampanie na Facebooku czy Instagramie, innymi słowy obniżać wartość wskaźnika CPM lub CPC, niestety konieczne jest testowanie różnych ustawień reklamy, takich jak chociażby umiejscowienia, grupy docelowe, czy kreacje reklamowe. Niestety nie ma jednej formuły, której zastosowanie zagwarantuje każdemu reklamodawcy obniżenie kosztów reklamowych.
Czy da się jednak usprawnić proces optymalizacji reklam?
Jak zautomatyzować proces redukcji kosztów w reklamie na Facebooku?
Testowanie wszystkich powyższych metod może przynieść świetne rezultaty. Jednak będzie to, niestety, czasochłonne i budżetochłonne.
Osiągnięcie wymiernych rezultatów z testów w ekosystemie reklamowym Meta prawdopodobnie zajmie Ci tygodnie, jeśli nie miesiące. Jako marketerzy nie mamy tyle czasu… ani budżetów. A nawet jeśli, czy nie lepiej byłoby od razu wykorzystać posiadany budżet na bardziej skuteczne reklamy? 😉
Z pomocą sztucznej inteligencji marketerzy sa teraz w stanie zwiększać zarówno efektywność swojej pracy jak i skuteczność kampanii płatnych i organicznych.
Dotyczy to oczywiście również kampanii reklamowych na Facebooku i Instagramie.
I właśnie w tym obszarze może wspomóc Cię moduł Optymalizacji reklam w Sotrenderze.
Nasza Optymalizacja reklam to rozwiązanie działające w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji, które dostarcza marketerom gotowych rekomendacji dotyczących lepszych, bardziej optymalnych, ustawień reklamowych.
W skrócie, Optymalizacja wskazuje, które ustawienia danej reklamy warto zmienić, by osiągnąć lepszy rezultat – niższą wartość wskaźnika CPM (lub CPC), lub większą liczbę wyświetleń reklamy. A to wszystko bez zwiększania budżetu reklamowego.
By lepiej zrozumieć, jak działa nasza Optymalizacja reklam, spójrz na poniższy przykład.
Po wybraniu reklamy, którą chcesz zoptymalizować, pierwszą informacją, którą zobaczysz na samej górze ekranu będzie oczekiwana poprawa wyniku po zastosowaniu wszystkich rekomendacji wygenerowanych przez nasz model.
Ważne
Dla nowoutworzonej reklamy trzymasz oczekiwaną poprawę wyniku (w opisywanym przypadku 20.6%), tylko jeśli zaimplementujesz wszystkie rekomendacje wygenerowane przez nasz model. Możesz zastosować jedynie wybrane rekomendacje, jednak w takim przypadku poprawa końcowego wyniku będzie mniejsza.
Dalej zobaczysz pełną listę rekomendacji wygenerowanych dla Twojej reklamy.
Po lewej stronie znajdziesz aktualne ustawienia, a po prawej nowe rekomendacje wraz z informacją o ich wpływie na końcowy wynik.
Rekomendacje otrzymasz dla następujących wymiarów:
- Wiek
- Szczegółowe opcje targetowania (zainteresowania, wydarzenia z życia, itd)
- Urządzenia
- Platformy
- Umiejscowienia
Dlaczego korzystanie z Optymalizacji reklam to lepsze rozwiązanie niż ręczne optymalizowanie kampanii?
Optymalizacja działa w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji, które, nauczone na setkach tysięcy reklam z ekosystemu Meta, są w stanie automatycznie wykrywać wzorce w ustawieniach kampanii, które znacząco wpływają na ich jakość i końcowe wyniki.
Podsumujmy wszystkie korzyści używania sotrenderowej Optymalizacji reklam.
- Zwiększona efektywność. Osiągniesz lepsze rezultaty w tym samym budżecie reklamowym.
- Gotowe rekomendacje. Oszczędzisz czas i usprawnisz swoją pracę, korzystając z gotowych rekomendacji.
- Pełna kontrola. Będziesz mógł zastosować wszystkie, bądź jedynie wybrane, rekomendacje wygenerowane przez nasz model.
- Dbanie o Twój interes. Nasze algorytmy będą działać wyłącznie na Twoją koszyść, nie na koszyść platformy reklamowej.
- Przewaga konkurencyjna. Zyskasz dostęp do rozwiązań, z których Twoja konkurencja jeszcze nie korzysta. To szansa, by być przed nią o krok – nie tylko pod względem stosowanych technologii, ale także osiąganych wyników.
Skąd wiedzieć, jaki CPM osiągają inni reklamodawcy?
Niektórzy marketerzy, szczególnie ci mniej doświadczeni, mogą mieć problemy ze zrozumieniem, czy osiągany przez nich CPM jest wysoki czy niski.
Sotrender wesprze ich także w tym obszarze.
Wszystko dzięki kolejnemu modułowi w Sotrender Ads – Porównanie z konkurencją, który umożliwia sprawdzenie, jak Twoje wyniki wypadają na tle innych reklamodawców w danej branży.
Moduł ten umożliwia analizę wskaźników takich jak:
- Score wyświetleń
- Score kliknięć
- CPM
- CPC
i pozwala zrozumieć, czy w porównaniu z innymi podobnymi firmami osiągane wyniki są dobre, czy może jest jeszcze pole do poprawy, np. w kwestii obniżenia wskaźnika CPC lub CPM.
Korzystając z Porównania z konkurencją, szybko dowiesz się, nad którymi elementami swoich działań reklamowych warto jeszcze popracować, by osiągać bardziej zadowalające rezultaty.
Naucz się, jak obniżać CPM na Facebooku z pomocą AI
Optymalizowanie reklam na Facebooku czy Instagramie nie jest łatwym zadaniem. Wręcz przeciwnie – jest żmudne i zajmuje dużo czasu, a dla marketerów i social media managerów, którzy nie specjalizują się stricte w działaniach reklamowych, może okazać się niezwykle wymagające.
By ułatwić i usprawnić ich pracę, powstały rozwiązania takie jak Optymalizacja reklam od Sotrendera, które dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji upraszczają realizację skomplikowanych i czasochłonnych zadań. Należy do nich m.in. optymalizowanie kampanii płatnych na Facebooku.
Korzystając z Optymalizacji reklam, marketerzy są w stanie osiągać lepsze wyniki reklamowe bez potrzeby zwiększania wydatków i uzasadniania wyższych kosztów.
Mamy nadzieję, że teraz już będziesz wiedzieć, jak możesz łatwiej obniżać CPM na Facebooku i w jaki sposób sprawić, by proces optymalizacji reklam był przyjemniejszy, a rezultaty bardziej satysfakcjonujące.