Decathlon to sklep sportowy oferujący sprzęt i akcesoria dla pasjonatów sportu. W Polsce firma posiada 63 sklepy stacjonarne, w których można znaleźć sprzęt do nawet 90 dyscyplin sportowych. 

Social media odgrywają bardzo ważną rolę w działaniach marketingowych marki – pomagają zwiększać jej świadomość oraz rozpoznawalność na polskim rynku. Bezpośrednia komunikacja prowadzona na profilach buduje zaufanie do marki oraz jej wiarygodność. Wszystko to przekłada się na wsparcie sprzedaży i całego biznesu. 

By realizować tak dużo celów, niezbędna jest dobra strategia, samodyscyplina, ale także odpowiednie narzędzia, które będą wsparciem w realizacji codziennych zadań. 

Zobacz, jak z wykorzystaniem Sotrendera, zespołowi Decathlona udało się zredukować aż o 96% czas poświęcany na comiesięcznym podsumowaniu efektów i tworzeniu rekomendacji dla kolejnych działań w social media. 

Z jakich źródeł pozyskiwać wiarygodne dane, czyli o wyzwaniach w zespole Decathlona 

Za social media marki odpowiedzialne są dwie osoby, które w podziale na kanały (Facebook, Instagram, TikTok) tworzą content i odpowiadają za całą komunikację. 

Dużym wyzwaniem, z jakim przyszło im się zmierzyć było znalezienie jakościowych i miarodajnych statystyk, dzięki którym mogliby mierzyć efektywność działań w mediach społecznościowych.

 • Kogo przyciąga profil marki?
 • Które z publikowanych treści są najbardziej angażujące? 
 • Jak treść i format publikacji przekłada się na aktywność użytkowników na profilu? 

Często pojawiającym się problemem, było także uzyskanie informacji o działaniach konkurencji i ich skuteczności, oraz o tym, jak radzą sobie z bieżącymi wyzwaniami. 

Zacznij analizować swoje działania social media

Już sam proces pozyskania wszystkich tych danych oraz ich zestawienie (np. w ujęciu miesięcznym), wiązał się z dużym nakładem czasu i pracy. Niejednokrotnie wyzwaniem było także uzyskanie niektórych danych – takich, które z poziomu np. Instagram Insights były niedostępne, trudno dostępne, lub zbyt mało szczegółowe by móc wyciągnać z nich konkretne wnioski (np. jeśli chodzi o analizę zaangażowania – tu szczególnie przydatny okazał się sotrenderowy wskaźnik Activity Index). 

Głównym celem zespołu social media było więc zarówno znalezienie odpowiedniego narzędzia, jak i sposobu na to, by zoptymalizować czas pracy jego członków. Kluczowe było wdrożenie rozwiązania, które pozwoli w krótkim czasie (a docelowo na dłuższą metę) uzyskać konkretne i rzetelne informacje na temat efektów działań w social media. 

Co warto podkreślić, samodzielna analiza i tworzenie raportów nie było celem samym w sobie – automatyzacja tych procesów miała umożliwić łatwiejsze wyciąganie wniosków i szybsze podejmowanie działań. Docelowo dążono do zwiększenia efektywności komunikacji na profilach i skuteczniejszego dotarcia do użytkowników. 

Wybór odpowiedniego narzędzia jako usprawnienie pracy zespołu 

Po researchu rynku, zespół Decathlona zdecydował się na przetestowanie, a następnie na rozpoczęcie korzystania z Sotrendera. 

Na naszą decyzję w dużej mierze wpłynęły też pozytywne opinie oraz rekomendacje innych dużych marek. Często podkreślały one, że Sotrender, jako kluczowe narzędzie w ich codziennej pracy, pozytywnie wpływa na optymalizację czasu i działań w mediach społecznościowych. 

podkreśla Klaudia Staniewska, Specjalista ds. Social Media w Decathlonie

Natywne rozwiązania, choć dostępne na wyciągniecie ręki, bardzo często miały ograniczone możliwości i nie spełniały w 100% oczekiwań zespołu. Przedstawiane w nich dane nie zawsze miały też w pełni przełożenie na to, jakie w rzeczywistości osiągano wyniki.

Zależało nam na znalezieniu narzędzia, które będzie dla nas wsparciem w codziennej pracy, ale również dostarczy nam wiarygodnych i autentycznych danych. Poszukiwaliśmy narzędzia, dzięki któremu będziemy mogli analizować, które elementy naszych kampanii działają najlepiej i mają największą skuteczność, a które wymagają poprawy i jakie działania należy wprowadzić, aby zwiększyć efektywność w tym konkretnym obszarze. 

Sotrender okazał się być narzędziem, który odpowiadał na te potrzeby członków zespół. Dodatkowym plusem było jego proste wdrożenie i intuicyjne działanie, dzięki czemu szybko zaczęto widzieć korzyści z korzystania z narzędzia.

Obecnie, osoby odpowiedzialne za social media w Decathlonie, w głównej mierze korzystają z Sotrendera do analizy szeroko pojętego zaangażowania na Instagramie. Najczęściej analizowane są m.in. informacje odnośnie aktywności marki w przedziale czasowym w zestawieniu z aktywnością użytkowników. Monitorowane jest również to, jakie treści w danym tygodniu były najbardziej angażujące i jakich odbiorców przyciągały. 

Jeśli chodzi o wskaźniki, najczęściej wykorzystywany jest Activity Index (i jego facebookowy odpowiednik Interactivity Index), który daje pogląd na całą aktywność użytkowników w wybranym okresie. 

activity index decathlon instagram

Główne zalety korzystania z Sotrendera dla zespołu Decathlona:

 • oszczędność czasu,
 • łatwość poruszania się po narzędziu,
 • szybkość generowania raportów z działań płatnych i organicznych,
 • dostęp do danych historycznych (szczególnie przydatny w momencie porównywania na przestrzeni czasu),
 • możliwość śledzenia na bieżąco wyników konkurencji.

Korzystając z Sotrendera, w dosłownie chwilę możemy mieć dostęp do dowolnych, także historycznych, danych, oraz wygenerować raport, który, niekiedy, jest potrzebny “na już”. 

Odpowiednie narzędzie kluczem do sukcesu 

Rezultat 1: Redukcja czasu poświęcanego na comiesięczne podsumowywanie efektów o 96% 

Od momentu włączenia Sotrendera do swojej codziennej pracy, zespół Decathlona ma większą świadomość tego, jak kluczowa jest stała analiza działań w social mediach i jak ważne jest posiadanie odpowiednich zasobów i narzędzi, które wspierają ich codzienną pracę. 

Zanim zaczęliśmy korzystać z Sotrendera “ręcznie” wyciągaliśmy dane per post.  Następnie umieszczaliśmy je w Excelu (co zajmowało ok. 1,5h), aby potem porównywać ze sobą wszystkie posty opublikowane w danym okresie. Ogólne podsumowania miesięczne tworzyliśmy na podstawie danych z IG, które czasami potrafiły się zmieniać w ciągu kilku dni. 

Jeśli chodzi o głębszą analizę treści i zaangażowania, zespół Decathlona poświęcał jeden dzień na to, aby pozyskać niezbędne dane i na ich podstawie wyciągać wnioski. Mimo poświęconych wielu godzin, otrzymane dane były często wciąż dość ogólne i nie zawsze umożliwiały podejmowanie decyzji niezbędnych do dalszej realizacji strategii

Teraz, w mniej niż 15 minut jesteśmy w stanie uzyskać wszystkie dane, których potrzebujemy, aby podsumować miesiąc (lub daną kampanię) i ocenić jakie wyniki osiągnęliśmy. 

Zamiast na gromadzeniu danych i ręcznym tworzeniu raportów, social media managerowie mogą sie teraz skupić na monitorowaniu efektywności publikowanych treści, analizie preferencji odbiorców i ich demografii. To przekłada się na jakość kampanii, które przygotowywane są z większą świadomością. 

Korzystanie z Sotrendera umożliwiło lepsze poznanie upodobań grupy docelowej, a także zrozumienie, co najbardziej angażuje odbiorców i które elementy strategii sprawdzają się najlepiej. 

aktywności użytkowników a typ treści na instagramie

Zautomatyzuj raportowanie efektów działań social media

Rezultat 2: Analiza konkurencji stałym elementem pracy zespołu 

Dużo sprawniejszy stało się także proces obserwacji działań konkurencji, poznawanie ich mocnych i słabych stron. Co być może najistotniejsze, analiza konkurencji zaczęła być stałym elementem pracy zespołu. Na bieżąco monitorowane są poczynania innych marek – zarówno ich komunikacja, jak i reakcje odbiorców na publikowane przez nich treści. Pozwala to na bieżąco odpowiadać na potrzeby i preferencje konsumentów, a tym samym dostosowywać strategię marki do zmieniającego się otoczenia i oczekiwań rynku. 

analiza konkurencji w social media

Analiza konkurencji w Sotrenderze

aktywności użytkowników w social media

Analiza aktywności użytkowników na profilach konkurencji

Analizuj działania swojej konkurencji

Rezultat 3: Większa świadomość w tworzeniu treści i opracowywaniu strategii 

Stała analiza działań, w oparciu o rzetelne dane, pozwala ze znacznie większą pewnością decydować, które działania wymagają poprawy i jaki rodzaj contentu powinien pojawiać się w mediach społecznościowych marki. Zidentyfikowanie formatów i treści, które są najbardziej preferowane przez użytkowników w Sotrenderze zajmuje zaledwie chwilę, a to minimalizuje ryzyko tworzenia contentu, który nie zdobędzie oczekiwanego zaangażowania. 

Dzięki skutecznej i jakościowej analizie, zespół jest w stanie określić najmocniejsze i najsłabsze strony podejmowanych działań, także w szerszej perspektywie. Co za tym idzie, łatwiejsze jest też zidentyfikowanie obszarów, na których trzeba się mocniej skoncentrować. Wszystko to sprawia, że opracowywanie i wdrożenie “planu naprawczego” dzieje się dużo szybciej.

Z perspektywy czasu, śmiało możemy stwierdzić, że narzędzie pozwoliło nam na optymalizację nie tylko czasu, ale również działań w mediach społecznościowych. 

podkreśla Klaudia Staniewska z Decathlona

Zdobycie całej tej wiedzy nie byłoby możliwe bez dostępu do kompletu danych. Analiza stałych wskaźników w dłuższym okresie pozwala:

 • łatwo przeanalizować sukces danej kampanii i porównywać ze sobą skuteczność różnych kampanii, 
 • wyznaczać kierunki kolejnych działań, 
 • optymalizować strategię by zwiększać zarówno dotarcie do nowych użytkowników, jak i zaangażowanie obecnych,
 • reagować na zmieniające się oczekiwania odbiorców, sytuację na rynku i na świecie.

Przykład zastosowania narzędzia

W 2022 roku marka znalazła się w trudnej sytuacji, wynikającej z wojny w Ukrainie

Na skutek zawieszonej na kilka miesięcy komunikacji w mediach społecznościowych (która wynikała z kryzysu związanego z działalnością sklepów Decathlon w Rosji a wojną w Ukrainie), na profilach marki odnotowano duży spadek liczby obserwujących, jak również spadek ich zaangażowania. 

W momencie wznowienia działań komunikacyjnych, zespół zaczął na bieżąco monitorować sentyment wypowiedzi użytkowników, a także ich zaangażowanie i typy reakcji. Kluczowe tutaj okazały się dane z Sotrendera, dzięki którym osoby odpowiedzialne za komunikację miały możliwość analizować dzień po dniu, jaki był odbiór publikowanych postów i jak reagowali na nie konsumenci. Wykorzystywano głównie wskaźnik Activity Index, który rzucał światło na każdą publikację i reakcje odbiorców. 

analiza postów na Instagramie

Pierwszym dobrym sygnałem było to, że liczba followersów na Instagramie zaczęła ponownie rosnąć.

Wiedzieliśmy, że idziemy w dobrym kierunku i w bezpieczny sposób kontynuowaliśmy przyjętą strategię działań komunikacyjnych. 

komentuje Klaudia Staniewska 

Na przestrzeni całego roku, zespołowi udało się zwiększyć liczbę obserwatorów na Instagramie o ponad 30%, przy czym warto podkreślić, że strata na początku 2022 roku była dosyć spora. Finalnie jednak udało się ją odrobić i zanotować znaczny wzrost w drugiej połowie roku. 

decathlon instagram wznowienie działań po wybuchu wojny

Zacznij analizować swoje działania social media

Zobacz, jak inne firmy wykorzystują Sotrendera w swojej codziennej pracy:

O Autorze

Klaudia Żyłka

Marketing Team Lead

Instagram, dogs, books and food lover. Former student at Warsaw University and Malmö University. Improving her marketing skills every day. Proud owner of DIMAQ certificate