Jak usprawnić analizę działań w niewielkim zespole social media? [Decathlon case study]

Decathlon to sklep sportowy oferujący sprzęt i akcesoria dla pasjonatów sportu. W Polsce firma posiada 63 sklepy stacjonarne, w których można znaleźć sprzęt do nawet 90 dyscyplin sportowych. 

Social media odgrywają bardzo ważną rolę w działaniach marketingowych marki – pomagają zwiększać jej świadomość oraz rozpoznawalność na polskim rynku. Bezpośrednia komunikacja prowadzona na profilach buduje zaufanie do marki oraz jej wiarygodność. Wszystko to przekłada się na wsparcie sprzedaży i całego biznesu. 

By realizować tak dużo celów, niezbędna jest dobra strategia, samodyscyplina, ale także odpowiednie narzędzia, które będą wsparciem w realizacji codziennych zadań. 

Zobacz, jak z wykorzystaniem Sotrendera, zespołowi Decathlona udało się zredukować aż o 96% czas poświęcany na comiesięcznym podsumowaniu efektów i tworzeniu rekomendacji dla kolejnych działań w social media. 

Z jakich źródeł pozyskiwać wiarygodne dane, czyli o wyzwaniach w zespole Decathlona 

Za social media marki odpowiedzialne są dwie osoby, które w podziale na kanały (Facebook, Instagram, TikTok) tworzą content i odpowiadają za całą komunikację. 

Dużym wyzwaniem, z jakim przyszło im się zmierzyć było znalezienie jakościowych i miarodajnych statystyk, dzięki którym mogliby mierzyć efektywność działań w mediach społecznościowych.

 • Kogo przyciąga profil marki?
 • Które z publikowanych treści są najbardziej angażujące? 
 • Jak treść i format publikacji przekłada się na aktywność użytkowników na profilu? 

Często pojawiającym się problemem, było także uzyskanie informacji o działaniach konkurencji i ich skuteczności, oraz o tym, jak radzą sobie z bieżącymi wyzwaniami. 

Zacznij analizować swoje działania social media

Już sam proces pozyskania wszystkich tych danych oraz ich zestawienie (np. w ujęciu miesięcznym), wiązał się z dużym nakładem czasu i pracy. Niejednokrotnie wyzwaniem było także uzyskanie niektórych danych – takich, które z poziomu np. Instagram Insights były niedostępne, trudno dostępne, lub zbyt mało szczegółowe by móc wyciągnać z nich konkretne wnioski (np. jeśli chodzi o analizę zaangażowania – tu szczególnie przydatny okazał się sotrenderowy wskaźnik Activity Index). 

Głównym celem zespołu social media było więc zarówno znalezienie odpowiedniego narzędzia, jak i sposobu na to, by zoptymalizować czas pracy jego członków. Kluczowe było wdrożenie rozwiązania, które pozwoli w krótkim czasie (a docelowo na dłuższą metę) uzyskać konkretne i rzetelne informacje na temat efektów działań w social media. 

Co warto podkreślić, samodzielna analiza i tworzenie raportów nie było celem samym w sobie – automatyzacja tych procesów miała umożliwić łatwiejsze wyciąganie wniosków i szybsze podejmowanie działań. Docelowo dążono do zwiększenia efektywności komunikacji na profilach i skuteczniejszego dotarcia do użytkowników. 

Wybór odpowiedniego narzędzia jako usprawnienie pracy zespołu 

Po researchu rynku, zespół Decathlona zdecydował się na przetestowanie, a następnie na rozpoczęcie korzystania z Sotrendera. 

Na naszą decyzję w dużej mierze wpłynęły też pozytywne opinie oraz rekomendacje innych dużych marek. Często podkreślały one, że Sotrender, jako kluczowe narzędzie w ich codziennej pracy, pozytywnie wpływa na optymalizację czasu i działań w mediach społecznościowych. 

podkreśla Klaudia Staniewska, Specjalista ds. Social Media w Decathlonie

Natywne rozwiązania, choć dostępne na wyciągniecie ręki, bardzo często miały ograniczone możliwości i nie spełniały w 100% oczekiwań zespołu. Przedstawiane w nich dane nie zawsze miały też w pełni przełożenie na to, jakie w rzeczywistości osiągano wyniki.

Zależało nam na znalezieniu narzędzia, które będzie dla nas wsparciem w codziennej pracy, ale również dostarczy nam wiarygodnych i autentycznych danych. Poszukiwaliśmy narzędzia, dzięki któremu będziemy mogli analizować, które elementy naszych kampanii działają najlepiej i mają największą skuteczność, a które wymagają poprawy i jakie działania należy wprowadzić, aby zwiększyć efektywność w tym konkretnym obszarze. 

Sotrender okazał się być narzędziem, który odpowiadał na te potrzeby członków zespół. Dodatkowym plusem było jego proste wdrożenie i intuicyjne działanie, dzięki czemu szybko zaczęto widzieć korzyści z korzystania z narzędzia.

Obecnie, osoby odpowiedzialne za social media w Decathlonie, w głównej mierze korzystają z Sotrendera do analizy szeroko pojętego zaangażowania na Instagramie. Najczęściej analizowane są m.in. informacje odnośnie aktywności marki w przedziale czasowym w zestawieniu z aktywnością użytkowników. Monitorowane jest również to, jakie treści w danym tygodniu były najbardziej angażujące i jakich odbiorców przyciągały. 

Jeśli chodzi o wskaźniki, najczęściej wykorzystywany jest Activity Index (i jego facebookowy odpowiednik Interactivity Index), który daje pogląd na całą aktywność użytkowników w wybranym okresie. 

activity index decathlon instagram

Główne zalety korzystania z Sotrendera dla zespołu Decathlona:

 • oszczędność czasu,
 • łatwość poruszania się po narzędziu,
 • szybkość generowania raportów z działań płatnych i organicznych,
 • dostęp do danych historycznych (szczególnie przydatny w momencie porównywania na przestrzeni czasu),
 • możliwość śledzenia na bieżąco wyników konkurencji.

Korzystając z Sotrendera, w dosłownie chwilę możemy mieć dostęp do dowolnych, także historycznych, danych, oraz wygenerować raport, który, niekiedy, jest potrzebny “na już”. 

Odpowiednie narzędzie kluczem do sukcesu 

Rezultat 1: Redukcja czasu poświęcanego na comiesięczne podsumowywanie efektów o 96% 

Od momentu włączenia Sotrendera do swojej codziennej pracy, zespół Decathlona ma większą świadomość tego, jak kluczowa jest stała analiza działań w social mediach i jak ważne jest posiadanie odpowiednich zasobów i narzędzi, które wspierają ich codzienną pracę. 

Zanim zaczęliśmy korzystać z Sotrendera “ręcznie” wyciągaliśmy dane per post.  Następnie umieszczaliśmy je w Excelu (co zajmowało ok. 1,5h), aby potem porównywać ze sobą wszystkie posty opublikowane w danym okresie. Ogólne podsumowania miesięczne tworzyliśmy na podstawie danych z IG, które czasami potrafiły się zmieniać w ciągu kilku dni. 

Jeśli chodzi o głębszą analizę treści i zaangażowania, zespół Decathlona poświęcał jeden dzień na to, aby pozyskać niezbędne dane i na ich podstawie wyciągać wnioski. Mimo poświęconych wielu godzin, otrzymane dane były często wciąż dość ogólne i nie zawsze umożliwiały podejmowanie decyzji niezbędnych do dalszej realizacji strategii

Teraz, w mniej niż 15 minut jesteśmy w stanie uzyskać wszystkie dane, których potrzebujemy, aby podsumować miesiąc (lub daną kampanię) i ocenić jakie wyniki osiągnęliśmy. 

Zamiast na gromadzeniu danych i ręcznym tworzeniu raportów, social media managerowie mogą sie teraz skupić na monitorowaniu efektywności publikowanych treści, analizie preferencji odbiorców i ich demografii. To przekłada się na jakość kampanii, które przygotowywane są z większą świadomością. 

Korzystanie z Sotrendera umożliwiło lepsze poznanie upodobań grupy docelowej, a także zrozumienie, co najbardziej angażuje odbiorców i które elementy strategii sprawdzają się najlepiej. 

aktywności użytkowników a typ treści na instagramie

Zautomatyzuj raportowanie efektów działań social media

Rezultat 2: Analiza konkurencji stałym elementem pracy zespołu 

Dużo sprawniejszy stało się także proces obserwacji działań konkurencji, poznawanie ich mocnych i słabych stron. Co być może najistotniejsze, analiza konkurencji zaczęła być stałym elementem pracy zespołu. Na bieżąco monitorowane są poczynania innych marek – zarówno ich komunikacja, jak i reakcje odbiorców na publikowane przez nich treści. Pozwala to na bieżąco odpowiadać na potrzeby i preferencje konsumentów, a tym samym dostosowywać strategię marki do zmieniającego się otoczenia i oczekiwań rynku. 

analiza konkurencji w social media

Analiza konkurencji w Sotrenderze

aktywności użytkowników w social media

Analiza aktywności użytkowników na profilach konkurencji

Analizuj działania swojej konkurencji

Rezultat 3: Większa świadomość w tworzeniu treści i opracowywaniu strategii 

Stała analiza działań, w oparciu o rzetelne dane, pozwala ze znacznie większą pewnością decydować, które działania wymagają poprawy i jaki rodzaj contentu powinien pojawiać się w mediach społecznościowych marki. Zidentyfikowanie formatów i treści, które są najbardziej preferowane przez użytkowników w Sotrenderze zajmuje zaledwie chwilę, a to minimalizuje ryzyko tworzenia contentu, który nie zdobędzie oczekiwanego zaangażowania. 

Dzięki skutecznej i jakościowej analizie, zespół jest w stanie określić najmocniejsze i najsłabsze strony podejmowanych działań, także w szerszej perspektywie. Co za tym idzie, łatwiejsze jest też zidentyfikowanie obszarów, na których trzeba się mocniej skoncentrować. Wszystko to sprawia, że opracowywanie i wdrożenie “planu naprawczego” dzieje się dużo szybciej.

Z perspektywy czasu, śmiało możemy stwierdzić, że narzędzie pozwoliło nam na optymalizację nie tylko czasu, ale również działań w mediach społecznościowych. 

podkreśla Klaudia Staniewska z Decathlona

Zdobycie całej tej wiedzy nie byłoby możliwe bez dostępu do kompletu danych. Analiza stałych wskaźników w dłuższym okresie pozwala:

 • łatwo przeanalizować sukces danej kampanii i porównywać ze sobą skuteczność różnych kampanii, 
 • wyznaczać kierunki kolejnych działań, 
 • optymalizować strategię by zwiększać zarówno dotarcie do nowych użytkowników, jak i zaangażowanie obecnych,
 • reagować na zmieniające się oczekiwania odbiorców, sytuację na rynku i na świecie.

Przykład zastosowania narzędzia

W 2022 roku marka znalazła się w trudnej sytuacji, wynikającej z wojny w Ukrainie

Na skutek zawieszonej na kilka miesięcy komunikacji w mediach społecznościowych (która wynikała z kryzysu związanego z działalnością sklepów Decathlon w Rosji a wojną w Ukrainie), na profilach marki odnotowano duży spadek liczby obserwujących, jak również spadek ich zaangażowania. 

W momencie wznowienia działań komunikacyjnych, zespół zaczął na bieżąco monitorować sentyment wypowiedzi użytkowników, a także ich zaangażowanie i typy reakcji. Kluczowe tutaj okazały się dane z Sotrendera, dzięki którym osoby odpowiedzialne za komunikację miały możliwość analizować dzień po dniu, jaki był odbiór publikowanych postów i jak reagowali na nie konsumenci. Wykorzystywano głównie wskaźnik Activity Index, który rzucał światło na każdą publikację i reakcje odbiorców. 

analiza postów na Instagramie

Pierwszym dobrym sygnałem było to, że liczba followersów na Instagramie zaczęła ponownie rosnąć.

Wiedzieliśmy, że idziemy w dobrym kierunku i w bezpieczny sposób kontynuowaliśmy przyjętą strategię działań komunikacyjnych. 

komentuje Klaudia Staniewska 

Na przestrzeni całego roku, zespołowi udało się zwiększyć liczbę obserwatorów na Instagramie o ponad 30%, przy czym warto podkreślić, że strata na początku 2022 roku była dosyć spora. Finalnie jednak udało się ją odrobić i zanotować znaczny wzrost w drugiej połowie roku. 

decathlon instagram wznowienie działań po wybuchu wojny

Zacznij analizować swoje działania social media

Zobacz, jak inne firmy wykorzystują Sotrendera w swojej codziennej pracy:

Do góry
Do góry

Podobne posty