Gdzie analizować wyniki działań na Facebooku? Sotrender vs Facebook Insights

Tworzenie strategii na kanały social media, analizowanie wyników, raportowanie, optymalizowanie działań… To wszystko zabiera czas, którego i tak, jako marketer, masz prawdopodobnie za mało. Istnieją jednak narzędzia, które przyspieszają i ułatwiają te procesy. 

Jeśli analiza działań na Facebooku w natywnym narzędziu przysparza Ci trudności, a comiesięczne raportowanie to za każdym razem wyścig z czasem, ten tekst jest dla Ciebie.

Statystyki Facebooka czy alternatywne narzędzie?

Jeśli to, co oferuje Facebook i jego natywne rozwiązania analityczne, jest dla Ciebie niewystarczające, i zastanawiasz się nad wdrożeniem innego narzędzia, to świetnie się składa! Dzięki naszej infografice dowiesz się, jakie są różnice pomiędzy Statystykami Facebooka oraz Sotrenderem, co powinno ułatwić Ci podjęcie decyzji.

W naszym porównaniu skupiliśmy się głównie na trzech obszarach: danych dostępnych w obu narzędziach, możliwości porównania wyników z konkurencją oraz raportowaniu.

Czy Statystyki Facebooka są wystarczające?

Niektóre różnice między Sotrenderem i natywnym narzędziem Facebooka zauważalne są już na pierwszy rzut oka, np. sposób uporządkowania i wizualizacji danych. Po zalogowaniu do Sotrendera, zobaczysz dashboard z kluczowymi wynikami dla wszystkich podpiętych do konta profili. W przypadku Facebooka, jeśli zarządzasz kilkoma profilami i chcesz sprawdzić wyniki dla interesujących Cię stron, będziesz musiał przełączać się między nimi, co może być na dłuższą metę kłopotliwe i czasochłonne.

Skądinąd, narzędzie Facebooka jest bezpłatne, zaś korzystanie z Sotrendera, poza bezpłatnym 14-dniowym okresem próbnym, wiąże się z dodatkowymi kosztami. Analizowanie danych wyłącznie w narzędziu Facebooka może więc wydawać się opłacalne – w końcu pozwala oszczędzić trochę, i tak zawsze za małego, budżetu marketingowego. Ale czy Statystyki Facebooka są rzeczywiście wystarczające dla Twoich potrzeb biznesowych?

Na Facebooku dostępne są podstawowe wskaźniki, takie jak polubienia strony, zasięg postów i relacji, wyświetlenia czy statystyki dotyczące poszczególnych postów. Jednak są to dość ograniczone dane, zwłaszcza, jeśli zależy Ci na kompleksowej analizie i dobrze przemyślanej strategii.

W narzędziu Facebooka nie znajdziesz np. danych dotyczących skuteczności publikowanych przez Ciebie treści, rankingu społeczności czy sentymentu komentarzy. Nie sprawdzisz też wskaźnika zaangażowania Twoich odbiorców, podczas gdy wszystkie te informacje są kluczowe dla budowania lepszych relacji z Twoją społecznością.

Jakich jeszcze funkcji i danych nie znajdziesz w Facebook Insights?

Monitoruj działania konkurencji

Nie sposób dowiedzieć się, czy robisz coś dobrze, nie mając żadnego odniesienia. Dlatego tak ważne jest, by śledzić działania konkurencji, co możesz z łatwością zrobić w Sotrenderze.

Czy wiesz, w jakim tonie komunikują się konkurencyjne marki? Które z ich postów wzbudzają największe zaangażowanie na Facebooku?

Trudno mówić o dobrej strategii marketingowej bez analizy działań konkurencyjnych firm. Dzięki niej możesz nie tylko sprawdzić, jakie aktywności sprawdzają się u Twoich konkurentów najlepiej (np. rodzaje publikowanych treści), ale także zidentyfikować braki w swojej strategii. Więcej pisaliśmy o tym w jednym z tekstów na naszym blogu.

Ale to nie jedyne porównanie, jakiemu powinieneś poświęcić swoją uwagę. Jeśli prowadzisz kilka różnych profili, warto, żebyś porównywał ich wyniki i oceniał, które z działań przynoszą najlepsze rezultaty. Możliwość tworzenia grup porównawczych będzie dużym usprawnieniem, i jest to kolejna funkcja, której nie znajdziesz w narzędziach Facebooka.

Porównuj wyniki reklam – swoich i konkurentów

Poza wynikami organicznymi, w Sotrender Ads, czyli dodatkowym module Sotrendera, możesz też porównywać wyniki płatne – zarówno dotyczące Twojego profilu, jak i konkurencji.

Wyniki dla swojego konta reklamowego sprawdzisz na trzech poziomach: reklam, zestawów reklam oraz kampanii. Na każdym z tych poziomów przeanalizujesz szereg wskaźników, jak np. zasięg, CPC, CPM, konwersje czy wyświetlenia.

W Sotrender Ads dostępny jest również wskaźnik Audience Share, dzięki któremu dowiesz się, do jakiego procenta wybranej grupy docelowej faktycznie udało Ci się dotrzeć z Twoją reklamą. 

Unikatową funkcją na rynku, dostępną w Sotrender Ads, jest porównanie z konkurencją, które umożliwia sprawdzenie średnich stawek reklamowych w 25 różnych branżach. Korzystając z niej, uzyskasz dostęp do średnich kosztów ponoszonych przez reklamodawców w swojej lub innej branży, co ułatwi Ci planowanie i optymalizowanie budżetu reklamowego.

W Sotrender Ads porównasz również własne wydatki reklamowe z wydatkami reklamowymi konkurencji, w podziale na różne cele kampanii. To prosty sposób, by dowiedzieć się, w jakiego typu kampanie Twoi konkurenci inwestują najwięcej.

benchmarking w Sotrender Ads

Porównanie z konkurencją w Sotrender Ads

Zacznij analizować działania reklamowe

Twórz raporty w ciągu minuty

W pracy marketera, jak zresztą w wielu innych profesjach, istnieją obszary, które można zautomatyzować, i w efekcie zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu. 

Zdecydowaną przewagą Sotrendera nad narzędziami Facebooka jest możliwość szybkiego generowania raportów w kilku różnych formatach, podczas gdy z poziomu Facebooka możliwe jest wygenerowanie jedynie surowego raportu w formacie xls lub csv.

Dodatkowo, w Sotrenderze możliwe jest stworzenie raportu porównawczego dla wybranych profili. Dzięki tej funkcji szybko wygenerujesz raport podsumowujący działania konkurencyjnych marek, a dane przedstawione w czytelny sposób umożliwią Ci łatwą analizę wyników oraz sprawne omówienie ich ze swoim teamem lub przełożonym.

Korzystając z Sotrender Ads, marce KROSS udało się zaoszczędzić ponad 25% czasu na analizie danych i tworzeniu raportów. Przeczytaj całe case study >

Sotrender czy Statystyki Facebooka?

Jak widzisz, w zewnętrznym narzędziu dostępnych jest wiele przydatnych funkcji, które mogą znacząco ułatwić pracę związaną z analizą danych z Facebooka. Jeżeli dopiero zaczynasz prowadzić profil na Facebooku, wskaźniki dostępne w natywnym narzędziu mogą wydawać się wystarczające. Z biegiem czasu, a także wraz z rozwojem Twojej strony, prawdopodobnie zwiększą się też Twoje potrzeby związane z analizą danych.

Dodatkowym plusem korzystania z Sotrendera jest możliwość łatwego kontaktu z dedykowanym zespołem, który pomoże Ci w przypadku wątpliwości oraz wytłumaczy działanie poszczególnych funkcji narzędzia – tak, abyś mógł w pełni wykorzystywać jego potencjał.

Wypróbuj Sotrendera przez 14 dni za darmo

Do góry
Do góry

Podobne posty