Analiza telekomów na LinkedInie: Orange liderem większości rankingów

LinkedIn rośnie w siłę – tylko w pierwszej połowie 2023 roku liczba kont Polaków wzrosła o 500 tys. i przekroczyła 6 milionów. Ponieważ jest to coraz ważniejszy kanał marketingowy, nasze zainteresowanie nim również nie słabnie! ? 

Kilka tygodni temu przyglądaliśmy się działaniom agencji marketingowych na platformie, a tym razem bierzemy na tapet firmy telekomunikacyjne. Przeanalizowaliśmy działania 18 największych firm telekomunikacyjnych w Polsce* w ciągu ostatnich 12 miesięcy (wrzesień 2022 – sierpień 2023).

Które telekomy są liderami na Facebooku czy Instagramie pewnie wiecie z naszych raportów Trends, ale jak idą im działania na LinkedInie? Sprawdzamy! ? 

Główne wnioski płynące z naszej analizy:

  1. Orange Polska był zarówno największym, jak i najszybciej rosnącym profilem w swojej kategorii.
  2. Najwięcej aktywności użytkowników było na profilu Play, jednak to na profilu Orange odnotowaliśmy najwięcej komentarzy i udostępnień.
  3. Badane firmy telekomunikacyjne realizowały zróżnicowane strategie obecności na LinkedInie – od stricte biznesowych po wyłącznie employer brandingowe. 
  4. Najaktywniejsze profile publikowały nowe treści średnio co dwa dni
  5. 33% firm nie prowadziło działań komunikacyjnych na LinkedInie pomimo posiadanego profilu. 
  6. Aż 49% badanych firm telekomunikacyjnych nie posiada profilu na platformie. Dotyczy to głównie mniejszych firm (m.in. a2mobile, lajt mobile, Moico).

* Punktem wyjścia był raport UKE za 2022 rok oraz Rejestr przedsiębiorców telekomunikacyjnych. W analizie uwzględniono jedynie główny profil firmowy (profile biznesowe nie zostały uwzględnione). 

Zacznij analizować swoje działania na LinkedInie

Orange największym profilem w kategorii telekomy na LinkedInie

Największym profilem wśród badanych firm telekomunikacyjnych na LinkedInie było Orange Polska, gromadząc ponad 27 tys. obserwatorów na swojej stronie firmowej. 

Numer dwa w rankingu – T-Mobile – miał aż o 8 tys. obserwatorów mniej (19 018). Społeczność większą niż 10 tys. zgromadził jeszcze Polkomtel, PLAY oraz Netia. 

Liderzy rankingów komunikacji na LinkedInie przodują także w najważniejszych zestawieniach rynkowych w branży. Pod względem generowanych przychodów, to również Orange zajmował pierwsze miejsce (27,9% udziału). Z kolei patrząc na liczbę abonentów, Orange był numerem dwa (26,6% udziałów). Najwięcej abonentów miała spółka P4, czyli operator sieci PLAY. W 2022 roku to właśnie PLAY i T-Mobile zanotowały największy wzrost udziału w rynku (dane z raportu UKE za 2022 rok).

największe profile telekomów na linkedine

Największe profile firm telekomunikacyjnych na LinkedInie pod względem liczby obserwujących

Co ciekawe, analogiczne rankingi dla innych platform społecznościowych istotnie się różnią. Dla przykładu, na Instagramie profil PLAY jest ponad trzykrotnie większy od profilu Orange czy T-Mobile. 

Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy to także profil Orange Polska rósł najszybciej. W ciągu roku na profilu przybyło ponad 3,5 tys. nowych obserwatorów. W podobnym tempie rosły profile T-Mobile oraz PLAY. 

najszybciej rosnące profile telekomów na linkedine

Profile firm telekomunikacyjnych na LinkedInie, które najszybciej rosły w okresie 09. 2022 – 08.2023

Na sześciu stronach przybyło mniej niż 32 obserwatorów w ciągu 12 miesięcy. 

Play i Orange w walce o największe zaangażowanie

Jeśli chodzi o rankingi związane z zaangażowaniem fanów, walka o pozycję lidera toczyła się między firmami PLAY i Orange. 

Pod względem łącznej liczby aktywności pod publikacjami (suma reakcji, komentarzy i udostępnień) numerem jeden był PLAY. Tak samo sytuacja wyglądała pod względem łącznej liczby reakcji pod postami. 

suma aktywnosci i reakcji na linkedinie telekomy

Suma aktywności i reakcji na profilach firm telekomunikacyjnych na LinkedInie

Jednak to na profilu Orange odnotowaliśmy najwięcej komentarzy i udostępnień użytkowników. Pod względem liczby udostępnień PLAY miał ich niemal dwa razy mniej niż Orange (170 do 317). 

liczba komentarzy i udostepnien na stronach telekomow

Strony na LinkedInie w kategorii telekomunikacja o największej liczbie komentarzy i udostępnień, wrzesień 2022 – sierpień 2023

Stąd też pod względem Activity Index, naszego autorskiego wskaźnika, w którym różne aktywności użytkowników mają różne wagi – a udostępnienia są najbardziej wartościowe, liderem był Orange. 

Zobacz, jak liczymy Activity Index > 

zaangażowanie linkedin telekomy

Najbardziej angażujące profile firm telekomunikacyjnych na LinkedInie

Profil T-Mobile w większości rankingów związanych z zaangażowaniem plasował się na miejscu trzecim. 

Zacznij analizować swoje działania na LinkedInie

LinkedIn to nie tylko treści employer brandingowe 

Jeśli chodzi o treści publikowane na profilach firm telekomunikacyjnych widać sporą różnorodność. Każda firma obiera nieco inną strategię i choć oczywiście widać punkty wspólne, nacisk w komunikacji kładziony jest na rożne obszary.

  • Na profilu Orange Polska publikowane są głównie ogłoszenia o pracę. Właściwie już po wejściu na stronę firmową wiemy, jaki będzie jej charakter – główne hasło na profilu Orange brzmi “Przełącz się na przyszłość. Pracuj w Orange”. Poza samymi ogłoszeniami, publikowane są również treści mające budować pozytywny wizerunek marki jako pracodawcy. 
  • PLAY pozycjonuje się na LinkedInie jako brand innowacyjny i mocno rozwijający się – publikowane są wyniki biznesowe, informacje o nowych stacjach bazowych, czy odebranych nagrodach.
  • Mobile Vikings Polska prowadzi znacznie bardziej bezpośrednią komunikację, stawiając na pierwszym miejscu ludzi – zarówno pracowników, jak i odbiorców.

Netia najaktywniejszym profilem

Najwięcej publikacji od września 2022 roku do sierpnia 2023 roku pojawiło się z kolei na profilu Netii – 176. Oznacza to, że średnio co dwa dni pojawiały się na nim nowe treści.

Ponad 100 postów pojawiło się także na profilu Orange (150) i PLAY (130).

najczesciej postujace firmy telco na linkedinie

Profile firm telekomunikacyjnych na LinkedInie z największą liczbą postów, 09.2022 – 08.2023

Duża liczba publikacji najmniej przełożyła się jednak na zaangażowanie na profilu Netii. Choć była ona najczęściej postującym profilem, w rankingach zaangażowania plasowała się zazwyczaj w okolicach piątego miejsca. 

Na profilach firm telekomunikacyjnych pojawiło się średnio 71 postów w ciągu 12 miesięcy, co daje jeden post w tygodniu roboczym. 

Aż 33% firm spośród analizowanych profili (takich, które posiadają stronę firmową na LinkedInie) w ciągu ostatniego roku nie prowadziła działań komunikacyjnych na platformie. Głównie były to mniejsze firmy lub takie, których komunikacja jest bardziej nakierowana na młodszych odbiorców. Większość tych firm nigdy nie publikowała treści na profilu, a na profilach dwóch firm od ponad 3 lat nie pojawiły się nowe posty (Premium Mobile i Virgin Mobile). 

Działania telekomów na LinkedInie – podsumowanie 

Bez większych zaskoczeń, liderzy w branży okazali się także liderami na LinkedInie. 

Niezwykle ciekawe okazało się jednak to, że w tak jednolitej branży, poszczególne firmy miały zupełnie inną strategię działań na platformie. Wykorzystywały go do budowania pozycji eksperta i lidera w branży, kreowania pozytywnego wizerunku jako pracodawcy, jak również do rekrutowania nowych talentów do swoich zespołów. 

Choć na części profili widać było sporą różnorodność w publikowanych treściach (np. Polkomtel), na wielu dało się odczuć bardzo jasno zdefiniowany kierunek działań na LinkedInie.

Do góry
Do góry

Podobne posty