Jak skutecznie komunikować się z pokoleniem Z w social media? [ADAMED SmartUP case study]

Jak skutecznie docierać z przekazem popularyzującym naukę do pokolenia Z, które w Internecie czuje się jak ryba w wodzie, uwielbia próbować nowych rzeczy, ale równie łatwo się rozprasza i szuka kolejnych wrażeń? Zdecydowanie trzeba trzymać rękę na pulsie – śledzić trendy i nieustannie analizować bieżące działania, szyjąc komunikację na miarę. 

W jaki sposób agencja OmniPro realizuje ten cel prowadząc social media w ramach projektu ADAMED SmartUP? Między innymi korzystając z Sotrendera i analizując dostępne w nim dane. 

Kilka słów o projekcie ADAMED SmartUP i o głównych zadaniach zespołu

OmniPro już od blisko 3 lat wspiera z sukcesem wyjątkowy projekt, jakim jest ADAMED SmartUP.

Jest to ogólnopolski program naukowo-edukacyjny dla młodych pasjonatów nauk ścisłych i przyrodniczych organizowany przez Fundację Adamed, skierowany do uczniów w wieku 14-19 lat. Program wspiera szczególnie uzdolnioną młodzież z całej Polski i umożliwia jej rozwój własnych pasji pod skrzydłami doświadczonych praktyków i cenionych naukowców. Podstawę działań stanowi program stypendialny, do którego corocznie rejestruje się kilka tysięcy uczniów zainteresowanych udziałem w innowacyjnym obozie naukowym. Laureaci nagrody głównej otrzymują pakiet konsultacji edukacyjnych, a najlepsi spośród nich dodatkowe wsparcie finansowe. Program został objęty licznymi patronatami honorowymi m.in. Ministra Edukacji i Nauki i wielu prestiżowych uczelni wyższych. 

Pierwszym etapem programu stypendialnego jest naukowa gra online. Co roku inna, wciągająca, ale też i wymagająca. Pozwala wyłonić zwycięzców cechujących się szeroką wiedzą, zdolnością kreatywnego i nieszablonowego myślenia oraz szybkiego łączenia faktów. To właśnie promocja gry stanowi jeden z ważniejszych trzonów prowadzonych działań w social media. Program obejmuje również inne aktywności, mające na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych wśród młodzieży, m.in. webinary czy warsztaty naukowe ADAMED SmartUP Academy.

Do zadań OmniPro należy także tworzenie contentu na social media z dziedzin takich jak m.in. biologia, chemia, medycyna, fizyka i astronomia. Treści muszą być w pełni merytoryczne, a przy tym powinny zaciekawiać i skłaniać do pogłębiania zagadnień spoza szkolnego kanonu. 

Działania prowadzone w ramach projektu wspierane są kampaniami reklamowymi w ekosystemie Meta. 

Sotrender narzędziem wspierającym realizację projektu

Treści skierowane do pokolenia Z muszą za nim podążać – być tam, gdzie oni i poruszać tematy, które są dla młodych ludzi interesujące. Powinny być przy tym prezentowane w zrozumiały, atrakcyjny i angażujący sposób. Dlatego w procesie planowania komunikacji i publikowaniu contentu nie może zabraknąć monitoringu. Zespół OmniPro wykorzystuje Sotrendera do codziennej analizy prowadzonych działań, ale również do śledzenia trendów, inspirujących tematów i ciekawych wydarzeń. 

Zacznij analizować swoje działania social media

Analiza danych kluczem do skutecznej komunikacji 

Komunikacja w Internecie zmienia się wraz z jego użytkownikami, co dotyczy nie tylko pokolenia Z, ale wszystkich grup. Na przestrzeni lat można zobaczyć, w jaki sposób ewoluował sposób korzystania z social mediów. 

Dawniej, dla marek jednym z najważniejszych wskaźników sukcesu był przyrost fanów i liczba polubień. Przebodźcowanie i zbyt duża liczba profili walczących o zainteresowanie swoim produktem lub usługą sprawiły jednak, że użytkownicy stali się obserwatorami scrollującymi relacje i rolki, rzadziej walle. Scrollują, obserwują, ale angażują się sporadycznie i tylko w takie tematy, które wyjątkowo ich zainteresują. 

Dzisiaj marki walczą o zaangażowanie, a nie o liczbę fanów. 

podkreśla Magdalena Wymazała, CEO agencji OmniPro

Raporty generowane w Sotrenderze są dla zespołu ogromnym źródłem wiedzy, jednak szczególną uwagę przykłada on do danych związanych z zaangażowaniem odbiorców.

Pierwszym z analizowanych wskaźników jest Interactivity Index pozwalający ocenić, które z publikowanych treści są na tyle interesujące, by zwrócić uwagę pokolenia Z. Dodatkowo, analiza sentymentu pomaga zrozumieć, czy te reakcje są pozytywne czy negatywne. Zrozumienie potrzeb jest kluczem do tworzenia jeszcze bardziej interesujących treści. Korzystając z Sotrendera od razu widać, które serie postów warto kontynuować, a kiedy już czas, by poszukać nowych tematów.

analiza najlepszych postów

Zestawienie najlepszych postów na profilu ADAMED SmartUP, Sotrender

W planowaniu komunikacji pomocne są również wykresy zaangażowania w poszczególnych dniach i godzinach. Dzięki nim wiadomo, w które dni warto publikować treści związane z programem stypendialnym, zwłaszcza z informacjami organizacyjnymi skierowanymi do osób biorących udział w rekrutacji.

ingteractivity index heatmapa

Kolejną grupą wskaźników, która w ostatnim czasie stała się jeszcze istotniejsza dla zespołu OmniPro, są dane dotyczące samych odbiorców. Wgląd w dane demograficzne dostępne w Sotrenderze pozwolił dostrzec, że wśród odbiorców treści pojawia się coraz więcej młodych osób określanych jako pokolenie Alpha. Jeszcze młodsi i jeszcze mocniej związani z nowymi technologiami. Wyzwanie, inspiracja? Zdecydowanie oba!

demografia zasięgu sotrender

Demografia zasięgu dla profilu ADAMED SmartUP

Wykorzystanie pozostałych funkcji Sotrendera w codziennej pracy zespołu

Social media managerowie OmniPro wykorzystują Sotrendera nie tylko do analizy własnych działań. W swojej pracy zespół regularnie monitoruje również profile instytucji, uczelni i innych podmiotów, na których publikowane są aktualne wieści ze świata nauki. Dzięki temu są na bieżąco z niesamowitymi osiągnięciami polskich uczniów, studentów i naukowców. 

Jesteśmy na czasie bez żmudnego, ręcznego wyszukiwania informacji.

podkreśla Magdalena Wymazała, CEO agencji OmniPro

Z kolei cennym wsparciem działań reklamowych jest Sotrender Ads, przyjazne i intuicyjne narzędzie do analizy danych reklamowych. Automatyczne agregowanie i raportowanie danych płatnych z działań na Facebooku i Instagramie, a także dostęp do czytelnych, interaktywnych wykresów, to duże ułatwienie w codziennej pracy social media managerów agencji.

Zacznij analizować swoje działania social media

 

Do góry
Do góry

Podobne posty