Sotrender przechodzi obecnie szereg ważnych zmian. Obejmą one nie tylko samo narzędzie, ale również dodatkowe raporty i analizy przygotowywane na zlecenie klientów. Ponieważ od lutego 2018 roku modyfikacjom ulegnie zakres danych w dwóch raportach – Badania zainteresowań w oparciu o Facebooka oraz Badania płatnej komunikacji kategorii na Facebooku – to ostatnia chwila i najlepszy moment, żeby skorzystać z nich w ich obecnej formie.

Dlaczego tak dużo się zmienia?

Obecnie nakłada się na siebie kilka czynników, które mają wpływ na to, co oferujemy w postaci narzędzia oraz dodatkowych raportów. Przede wszystkim są to:

  • sugestie płynące od Was,
  • dynamika mediów społecznościowych,
  • zmiana potrzeb naszych klientów,
  • analiza trendów oraz zachowań użytkowników w sieci.

Równocześnie mamy do czynienia z aktualizacją API Facebooka, która nastąpi 6 lutego oraz ze zbliżającym się wejściem w życie rozporządzenia RODO, dotyczącym ochrony danych osobowych.

Warto podkreślić, że nowe API Facebooka wymusi zmiany we wszystkich narzędziach analitycznych. Szczególnie kłopotliwym zagadnieniem stanie się analiza marek konkurencyjnych. Ponieważ jednak nie chcieliśmy w Sotrenderze rezygnować z tego obszaru, znaleźliśmy satysfakcjonujące rozwiązania, które pozostaną zgodne z regulaminem platformy i prawem.

Jak wygląda zatem obecna oferta badawcza Sotrendera?

Tak jak wspomnieliśmy, dwa typy raportów ulegną mniejszym lub większym modyfikacjom. Dotyczyć będą one głównie możliwości pobrania niektórych danych, które do chwili obecnej były dostępne przez API Facebooka. Najprawdopodobniej w związku z wejściem w życie rozporządzenia RODO, część z nich zostanie zablokowana. Inne raporty pozostaną dostępne w aktualnej formie, a część zostanie jedynie nieznacznie zmodyfikowana.

Oto jak się zmienią dwa z najpopularniejszych obecnie produktów badawczych:

1. Badanie zainteresowań w oparciu o Facebooka, czyli behawioralna analiza zainteresowań użytkowników

Raport jest często zamawiany przez marki w celu poznania osób angażujących się w kampanie, jak również przez agencje w celu przygotowania się do przetargów czy doboru influencerów.

Nadal możliwe jest wykonanie badania dla danych historycznych, czyli okresu do 31 stycznia 2018 r. Badanie zainteresowań możemy więc zrealizować np. za okres całego 2017 roku dla Twojej marki, jeśli wybrany profil w analizowanym okresie znajdował się w naszej bazie. Raport nie będzie mógł być przygotowany dla danych od 1 lutego 2018 roku.

2. Badanie komunikacji kategorii na Facebooku

Ze względu na dostępność danych musimy zmienić model analityczny badania. Na dzień dzisiejszy możliwe jest więc przeprowadzenie analizy jedynie dla danych historycznych, czyli do końca stycznia 2018 włącznie. Z rozwiązania takiego skorzystało zresztą w ostatnim czasie wielu klientów.

Nasz zespoł Data Science pracuje nad utrzymaniem badania w naszej ofercie w lekko zmodyfikowanej formie. Jesteśmy na etapie opracowywania nowych modeli predykcji zasięgów, odsłon i kosztów kampanii w oparciu o uczenie maszynowe (machine learning). Gdy tylko raport powróci w pełnym wymiarze do naszej oferty, na pewno Was o tym poinformujemy.

Oczywiście w dalszym ciągu dostępne będą inne często wykorzystywane przez Was produkty badawcze, np:

  • Audience Scan, czyli analiza zainteresowań i demografii w oparciu o dane Facebooka. To badanie niereaktywne, które pozwala na lepsze zidentyfikowanie Waszej grupy docelowej w oparciu o rzeczywiste preferencje i zainteresowania fanów bądź klientów.
  • Badanie postrzegania marki w sieci, czyli analiza wizerunku wybranej marki w Internecie (buzz). Obejmuje badanie wzmianek i wypowiedzi, odpowiadając m.in. na pytania: Gdzie mówi się o marce? W jaki sposób się o niej mówi? Jak odbierana jest oferta? Czy odbiorcy zgłaszają swoje sugestie?
  • Wyszukiwanie i badanie grup na Facebooku – kompleksowa i cykliczna analiza treści oraz dynamiki aktywności na grupach na Facebooku. Badanie obejmuje również analizę językową oraz wyszukiwanie grup na podstawie słów kluczowych.

Mierz swoje działania w social mediach!

Wiele nowego w najbliższych miesiącach

Płatne badania i raporty Sotrendera cieszą się dużym zainteresowaniem wśród naszych klientów. Ponieważ wiemy, jak wielką wartość mają ich wyniki dla Waszej codziennej pracy, wszystkim zainteresowanym chcemy dać możliwość skorzystania z nich, dopóki jest to wykonalne.

Za nami dopiero początek drogi. Ponieważ pracujemy obecnie nad wieloma funkcjami, obiecujemy, że w najbliższych miesiącach przekażemy do Waszych rąk wiele usprawnień i nowości – zwłaszcza w narzędziu. Drobne zmiany obejmą również nasze comiesięczne raporty Trends.

Jeśli jesteście zainteresowani zamówieniem wybranego raportu, lub macie jakiekolwiek pytania bądź wątpliwości, skontaktujcie się z naszym działem sprzedaży: sales@sotrender.com. Jesteśmy do Waszej dyspozycji!