Sotrender prezentuje: statystyki postów wideo, reakcji oraz inne nowe wskaźniki i zmiany w aplikacji!

Zmian w Sotrenderze ciąg dalszy! Mamy nadzieję, że zdążyliście już zapoznać i oswoić się z ostatnimi aktualizacjami w naszej aplikacji. Dziś przedstawiamy ich kolejny etap, który tym razem objął głównie segment dotyczący analizy danych z Facebooka, co ma związek ze zmianą API tej platformy. 

Poza modyfikacjami wynikającymi z wprowadzeniem nowej wersji API, miło nam poinformować, że dodajemy również do narzędzia wiele ciekawych nowości. O części z nich przeczytacie poniżej, a o kolejnych będziemy informować już wkrótce!

Co jest powodem tak wielu zmian?

W ostatnich dniach informujemy Was o wielu modyfikacjach w ofercie Sotrendera, więc na pewno zadajecie sobie pytanie, co jest powodem tak wielu zmian. Główną przyczyną jest wspomniana zmiana API Facebooka, która nastąpi 6 lutego. Z czym się ona wiąże? Z wyłączeniem przez Facebooka dostępności do niektórych danych. Z kolei zmiana API jest najprawdopodobniej związana ze zbliżającym się terminem wejścia w życie rozporządzenia RODO.

Zmiana API Facebooka dotyka wszystkich obszarów naszej działalności, oczywiście w zakresie samego Facebooka. Modyfikacjom ulegnie więc zarówno aplikacja, raporty dodatkowe, w niewielkim stopniu raporty Trends oraz częściowo także dostęp do API Sotrendera. Konsekwencje zmian w API dotyczą wszystkich narzędzi analitycznych, które z niego korzystają.

W przypadku aplikacji Sotrender, dla Stron własnych (czyli tych, dla których posiadamy dostęp do statystyk Facebook Insights i mamy uprawnienia na poziomie minimum analityka), dodajemy dziś więcej wskaźników, danych i wykresów. Bez obaw! Analiza profili konkurencji będzie dalej możliwa, ale z niewielkimi modyfikacjami.

Aktualizacja nie obejmuje pozostałych, wspieranych przez nas platform  – Twittera, YouTube i Instagrama.

Sprawdźcie, jakie zmiany wprowadzamy:

Jakie zmiany zaobserwują wszyscy użytkownicy Sotrendera na swoich kontach?

1. Porównanie z konkurencją – szybsze niż kiedykolwiek

Odświeżony wygląd uzyskała sekcja Porównanie. Jeśli zalogujecie się do narzędzia, z pewnością pomyślicie, że coś Wam ona przypomina. Zgadza się! Została bowiem uspójniona z Waszą ulubioną sekcją, czyli Raportowaniem. Tworzenie porówniania jak i generowanie raportów jest więc w tej chwili bardzo podobne, a co za tym idzie szybsze i bardziej intuicyjne.

porównanie, grupa, sotrender, narzędzie

Nowy widok porównania w Sotrenderze

2. Zainteresowania użytkowników

Wykres przedstawiający zainteresowania użytkowników nie będzie od tej chwili dostępny w narzędziu, niezależnie od uprawnień posiadanych dla danej Strony.

Zainteresowania użytkowników

Zainteresowania użytkowników

3. Raportowanie

Sekcja ‘Raportowanie’ nie ulega modyfikacji. Nieznacznie zmieni się jedynie zakres danych, adekwatnie do tych dostępnych w narzędziu.  Ponieważ wielu Klientom zależy na możliwości pobrania raportów z dotychczasową zawartością, wkrótce damy Wam taką możliwość. Raporty będą mogły być generowane dla danych do końca stycznia 2018. Będziemy Was o tym oczywiście informować.

Mierz swoje działania w social mediach!

Jeszcze więcej wiedzy, dzięki nowym wskaźnikom!

Chcąc w dalszym ciągu rozwijać nasze narzędzie, w miejsce danych i wykresów, które od tej chwili są niedostępne, przedstawiamy kilka nowych funkcji w narzędziu.

Obecnie skupiliśmy się na rozszerzeniu i rozwinięciu znanych i dostępnych do tej pory danych.

1.Najciekawszą nowością, będącą zarazem rozszerzeniem danych dotyczących zasięgów są Konsumpcje, które znajdziecie w sekcji Zasięg i zaangażowanie.

Liczba konsumpcji informuje nas ile kliknięć wykonano w stosunku do danego posta, linka, zdjęcia bądź wideo. Jest to niezwykle cenna informacja, ponieważ wskazuje, w jakie treści odbiorcy się najbardziej angażują, jakie są dla nich najbardziej interesujące.

Segment Konsumpcje zawiera 4 wykresy z następującymi danymi:

  • Liczba konsumpcji z podziałem na rodzaj posta – zawierającego zdjęcie, wideo, linka bądź zwykły post tekstowy.
Konsumpcja treści wg postów

Konsumpcja treści wg postów

  • Wskaźnik konsumpcji ze względu na rodzaj posta – liczony jako konsumpcja dzielona przez liczbę wyświetleń.

 

Wskaźnik zaangażowania

Wskaźnik zaangażowania ze względu na rodzaj posta

 

  • Konsumpcja treści przez użytkowników w czasie – z podziałem na poszczególne dni tygodnia.
Konsumpcja treści w czasie

Konsumpcja treści w czasie

  • Udział konsumpcji danej treści w konsumpcji całościowej na danej Stronie.
Udział konsumpcji treści

Udział konsumpcji treści

Segment zawierający konsumpcje dostępny jest jedynie dla profili własnych (z Insightami).

2. Natężenie zaangażowania

Natężenie, lub rozkład, zaangażowania (tzw. heatmapa) to wykres, który informuje o natężeniu reakcji użytkowników w stosunku do komunikacji marki w poszczególnych dniach tygodnia w podziale na godziny.

Heatmapa powstaje na podstawie Interactivity Index. Dla przypomnienia jest to zbiorczy, ważony wskaźnik wszystkich aktywności na profilu. Uwzględnia różne aktywności – polubienie, komentarz, wpis czy udostępnienie treści – które mają kolejno coraz wyższe wagi, zgodnie z ich coraz większą widocznością dla innych i coraz rzadszym występowaniem.

Natężenie zaangażowania

Natężenie zaangażowania, tzw. heatmapa

Wykres przedstawiający natężenie zaangażowanie jest dostępny dla wszystkich profili, zarówno własnych (z Insightami) jak i dla konkurencji.

Jego wielką zaletą jest przedstawienie w jednym widoku danych z kilku wykresów, a tym samym automatyczne uzyskanie informacji o tym, kiedy odbiorcy najbardziej angażują się na naszej Stronie.

3. Reakcje użytkowników

Czy wiesz jak odbiorcy reagują na Twoje treści? Od dziś możesz to sprawdzić w Sotrenderze! Na kolejnym nowym wykresie z łatwością sprawdzisz rozkład reakcji użytkowników na publikowane przez Stronę treści w czasie.

Reakcje użytkowników w czasie, sotrender

Reakcje użytkowników w czasie

Na wykresie kołowym dostępna jest również informacja o udziale danej reakcji wśród wszystkich reakcji.

reakcje użytkowników, wykres, sotrender

Procent reakcji użytkowników

4. Posty marki – wideo

Wideo pełni coraz ważniejszą rolę w mediach społecznościowych. Dlatego też postanowiliśmy pokazywać je w osobnym widoku, oddzielnie od pozostałych postów publikowanych przez Stronę.

wyświetlenia dzienne, wideo

Wyświetlenia dzienne dla postów wideo

Wygląd zestawienia postów wideo jest analogiczny do dostępnego do tej pory widoku pozostałych postów. Dana ta oczywiście jest dostępna jedynie dla właścicieli Stron.

Osobna analiza postów zawierających wideo będzie z pewnością dużym ułatwieniem dla klientów, którzy w większym stopniu korzystają z tej formy komunikacji na swoich Stronach.

5. Wskaźnik PTAT (Storytellers, People Talking About This) jest już Wam zapewne dość dobrze znany. Nowy wykres przedstawiający Relatywny PTAT jest jego rozszerzeniem.

Wskaźnik ten informuje o liczbie osób, które wchodzą w reakcję ze Stroną i treściami przez nią publikowanymi w relacji do liczby fanów Strony. Wskaźnik bierze pod uwagę różne akcje użytkowników dotyczące organicznych, jak i płatnych treści Strony.

Relatywny PTAT

Relatywny PTAT

Wskaźnik jest dostępny publicznie – zarówno dla profili własnych, jak i konkurencji.

Jakie zmiany nastąpią dla profili konkurencji, które mam dodane do swojego konta?

Na skutek zmiany API Facebooka od dziś następujące dane i wykresy będą niedostępne w przypadku Stron, do których nie mamy uprawnień:

  • sekcja Treści: Strategia komunikacji
  • sekcja Odbiorcy: Aktywni użytkownicy, Segmentacja, Ranking społeczności, Liczba fanów w poszczególnych krajach.

Jakie zmiany nastąpią dla profili z własnymi danymi?

Dobra informacja jest taka, że dla własnych profili wszystkie pozostałe dane i wskaźniki pozostają bez zmian.

Mierz swoje działania w social mediach!

Czy to koniec zmian?

Jeszcze nie, ale tym etapem jesteśmy najbardziej podekscytowani, bo skupiamy się już głównie na  nowych funkcjach, wykresach i raportach. Będziemy o nich informować już wkrótce!

Jeśli macie jakiekolwiek pytania lub wątpliwości odnośnie zmian, jakie obecnie wprowadzamy, skontaktujcie się z naszym działem obsługi klienta – support@sotrender.com.

Do góry
Do góry

Podobne posty