Storytellers (PTAT – People Talking About This) – wskaźnik, który nie powinien istnieć?!

metryka, ptat, storytellers, facebook

Wokół Facebooka i jego systemu reklamowego krąży wiele wątpliwości i kontrowersji. Wynika to głównie z rozmiarów, stopnia skomplikowania, poziomu edukacji, ale też (a może przede wszystkim) z niejasnych objaśnień dostarczanych przez samą platformę. Jedną z zagadek, którą postanowiliśmy choć trochę rozwikłać jest wskaźnik PTAT (People Talking About This; storytellers).

Czym jest wskaźnik PTAT?

Facebook wzbrania się przed jednoznaczną definicją tego wskaźnika, dlatego żeby dojść do jego prawdziwego znaczenia należy posiłkować się danymi z innych źródeł.

Podstawowych informacji dostarcza dokumentacja dla Facebook Insights API. Istnieje w niej wskaźnik page_storytellers, który definiowany jest w następujący sposób:

uwzględnia osoby, które mówiły o stronie (‘People Talking About This’ / PTAT; storytellers) – czyli mogły polubić Stronę, zamieściły post, coś polubiły, skomentowały, udostępniły, odpowiedziały w zamieszczonej przez Stronę ankiecie, ale też odpowiedziały na zaproszenie na wydarzenie, wspomniały Stronę, oznaczyły ją na zdjęciu, zameldowały się w miejscu biznesu.

PTAT zatem ma dużo szerszy wymiar niż samo zaangażowanie. Ponadto może też obejmować aktywności zachodzące w wyniku sponsorowania np. wydarzeń czy wokół postów sponsorowanych (dark/unpublished page posts). Nie należy zatem po prostu zestawiać zaangażowania i PTAT ze sobą. Ale to nie jedyny problem.

Mierz swoje działania w social media!

PTAT zmienia się niemal za każdym razem, kiedy odświeżam stronę?

Tak, to możliwe. Liczba storytellersów jest z założenia  odświeżana w czasie rzeczywistym (a tak naprawdę co  15 minut). Wskaźnik za każdym razem obejmuje  ostatnie 7 dni (Facebook mówi o dniach, ale chodzi tu o pełne doby).

Jak wygląda to w praktyce? PTAT odnotowany np. o godzinie 12 w środę, będzie obejmował wszystkie osoby, które “utworzyły historię” nie wcześniej niż w ciągu ostatnich 168 godzin (7x24h). Nie będą zatem wliczone osoby, które wykonały taką akcję przykładowo w poprzednią środę o 11.25.

Ale przecież Facebook zlikwidował PTAT!

Facebook poinformował o likwidacji PTAT, ale tylko ze ‘Statystyk’ (Insightów). W zamian za to, postanowił pokazać nam bardziej rozbite i szczegółowe wskaźniki:

By lepiej zrozumieć jak ludzie wchodzą w interakcję z treściami stron, wskaźnik PTAT została podzielona na kilka elementów: Polubienia Strony, Zaangażowani (liczba użytkowników, którzy kliknęli, skomentowali bądź udostępnili posty Strony), oznaczenia i wzmianki Stron, zameldowanie się oraz inne interakcje ze Stroną.

Na większości Stron wskaźnik jest nadal widoczny publicznie w zakładce ‘Polubienia (Likes)’:

People Talking About This, ptat, storytellers, facebook

People Talking About This

Skoro jest tyle problemów, dlaczego w ogóle to mierzycie?

W nowej edycji raportów Trends, obok zaangażowania postanowiliśmy pokazywać liczbę Storytellers. Ba! Ostatnio wdrożyliśmy ją nawet w narzędziu! Dlaczego, skoro budzi tyle kontrowersji?

Jak wspomnieliśmy wyżej, PTAT pokazuje zaangażowanie użytkowników wokół strony w szerszym wymiarze. Przynajmniej według definicji, liczba Storytellers, to jedyny łącznik między danymi z insights a danymi publicznymi, który możemy pokazywać w raportach Trends. Innymi słowy działania marki niewidoczne publicznie są odzwierciedlane przynajmniej w jakimś stopniu w tym wskaźniku.

Czy te dane są wiarygodne?

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy tego nie sprawdzili! Ale jak? Okazuje się, że wskaźnik ten jest najsilniej skorelowany z zasięgiem stron i jako jedyny w zadowalający sposób koreluje z zasięgiem płatnym.

ptat, storytellers, facebook, people talking about this

Relacje między medianą tygodniowego PTAT a sumą odsłon dla stron na Facebooku

Oczywiście wspomniana relacja nie jest prosta i daleko jej do prostej korelacji liniowej (choć i tu obserwujemy wysoki współczynnik jak na dane z Facebooka). Zauważamy jednak dosyć wysoki współczynnik korelacji rangowej.

Tłumacząc z analitycznego na ogólny – im większy wskaźnik PTAT tym większy zasięg, ale ten dodatni wpływ nie jest jasno określony. Nie możemy zatem powiedzieć, o ile dokładnie wzrośnie zasięg, jeśli PTAT wzrósł o 10 punktów. Jednak prawdopodobieństwo, że wzrósł jest większe niż prawdopodobieństwo, że się nie zmienił.

Wskaźnik PTAT koreluje nie tylko z zasięgiem, ale też z zasięgiem płatnym. I w tej kwestii jest ewenementem. Jest to jedyny wskaźnik, który jakkolwiek (z bardzo dużym błędem i nie zawsze) oddaje nam liczbę płatnych odsłon. I teraz być może najważniejsze – wskaźnik ten będzie średnio korelował z odsłonami, jeśli te nie przynosiły efektu w postaci klikania w reklamy, tworzenia historii itd.

Przedstawianie tych relacji na wykresach nie jest łatwe – zwłaszcza przy tak zaszumionych danych pełnych odstających obserwacji (których z różnych przyczyn wyeliminować nie można), dlatego obie zmienne zostały zlogarytmizowane.

Wyraźnie jednak możemy stwierdzić, że im wyższa jest mediana tygodniowych storytellers w ciągu miesiąca, tym prawdopodobnie większa będzie łączna liczba odsłon (w tym płatnych).

Więc jak Sotrender liczy PTAT w raportach Trends?

Jak już wiecie, PTAT to bardzo nietypowy wskaźnik, a zatem i wyzwanie dla nas, by prezentować go w raportach Trends. Jak zatem “okiełznujemy” PTAT?

Przez całą dobę odpytujemy API Facebooka o liczbę Storytellersów (dzieje się to średnio co ok. godzinę). Po zamknięciu miesiąca, zestawiamy dane godzinowe i wyliczamy z nich medianę (traktujemy ją jako wartość dzienną). Na podstawie tych wyników wyliczamy następnie medianę dla każdego profilu (tę traktujemy właśnie jako wartość miesięczną).

zaangażowanie, ptat, storytellers, facebook, people talking about this

Zaangażowanie w kategorii Portale internetowe | Facebook Trends Polska

Mierz swoje działania w social media!

Podsumowanie

PTAT nie jest ulubieńcem administratorów i właścicieli Stron na Facebooku, głównie ze względu na swoją zawiłość. Uznaliśmy jednak, że Trendsy po jej uwzględnieniu będą ciekawsze i lepiej zobrazują sytuację na polskim Facebooku, którego przecież reklama jest już nieodłączną częścią.

Chcesz wiedzieć więcej o płatnym zasięgu swojej konkurencji? Zamów nasze Badanie komunikacji kategorii.

Do góry
Do góry

Podobne posty