Prezentujemy nowe raporty Trends!

Jak niedawno zapowiadaliśmy, mamy dla Was niespodziankę – odświeżyliśmy nasze comiesięczne raporty Trends. Zmieniło się wszystko – od wyglądu, przez metryki, aż po mechanizm działania. Nie zmienia się za to jedno, to ciągle najbardziej kompleksowy raport o stanie mediów społecznościowych w Polsce.

Nowy podział kategorii

Najbardziej widoczną zmianą (poza wyglądem, który współgra z nową stroną Sotrendera) jest nowa kategoryzacja. Choć może lepiej byłoby napisać: nowy układ kategorii. Zrezygnowaliśmy z kolejności alfabetycznej na rzecz bardziej rozbudowanego drzewka tematycznego i wydzieliliśmy trzy główne kategorie: Marki, Media, Osoby, które z kolei, dzielą się na podkategorie. W kolejnych miesiącach będą pojawiały się też nowe kategorie!

widok drzewka kategorii w nowych raportach Trends.png

Nowy wygląd kategorii w raporcie Facebook Trends

Czytelniejsza nawigacja

Z nową kategoryzacją wiąże się nowa nawigacja, która szybko pozwoli Wam przejść do wybranego rankingu. Z poziomu raportu dotyczącego jednego medium, od tej pory dużo łatwiej jest przejść do raportów dotyczących innych platform czy innego kraju. Wystarczy, że klikniecie odpowiednie ikonki po prawej stronie strony z raportem.

Nawigacja pomiędzy raportami stała się łatwiejsza.

Nawigacja pomiędzy raportami stała się łatwiejsza.

W ramach kategorii pojawiło się również sub-menu, które pomoże dotrzeć do wybranego wykresu w ramach kategorii.

Dodatkowe menu pomoże dotrzeć do wybranego wykresu.

Dodatkowe menu pomoże dotrzeć do wybranego wykresu.

Fanpage Trends zmieniają się w Facebook Trends

To drobna zmiana, ale warto o niej wspomnieć. Żegnamy się z Fanpage Trends, nazwą, która towarzyszyła nam sześć lat (czyli od samego początku wydawania raportów). Od tej pory raport raporty dotyczące Facebooka nazywają się po prostu Facebook Trends.

Mierz działania w social media!Zobacz więcej

Możliwość pobrania dowolnego rankingu

W poprzedniej wersji raportów istniała jedynie możliwość pobrania raportu w całości, ale nie zawsze to jest to, czego akurat potrzebujecie.  Od najnowszego wydania raportów możecie zatem pobierać wybrane rankingi. Wiemy, że wiele osób wykorzystuje Trendsy w kontaktach z klientami – więc teraz będzie łatwiej ;). Wybrane wykresy można teraz także udostępniać w mediach społecznościowych, znajomi i Wasi Obserwujący od razu dostaną się do odpowiedniej sekcji.

Każdy wykres może być teraz pobrany bądź udostępniony.

Każdy wykres może być teraz pobrany bądź udostępniony.

Wszystkie raporty w jednym miejscu

Dotychczas raporty dotyczące Instagrama ukazywały się wyłącznie na naszym blogu. Od tej pory, każdy raport Trends będzie dostępny bezpośrednio na stronie (na blogu nadal będziemy publikowali raportowe zajawki). Dzięki temu najważniejsze dane dotyczące sytuacji mediów społecznościowych w Polsce znajdziecie w jednym miejscu, a dzięki wspomnianym zmianom w nawigacji – łatwiej będzie porównać sobie jak radzą sobie marki w różnych na poszczególnych platformach.

Nowe wskaźniki i metryki

Przebudowując raporty, postanowiliśmy odświeżyć także metryki, by jeszcze lepiej prezentowały sytuację w mediach społecznościowych. Największe zmiany dotknęły rankingi zaangażowania i interaktywności.

W raportach Facebook Trends Zaangażowanie to od dziś średnia tygodniowa liczba storytellers (czyli użytkowników, którzy skomentowali, udostępnili lub zostawili reakcję pod postem strony z uwzględnieniem tzw. nieopublikowanych/dark postów, czyli treści nie pojawiających się na osi czasu strony). Zestawienie Najbardziej interaktywne strony zamieniliśmy na Aktywnych użytkowników, w którym uwzględniamy Interactivity Index (nasz autorski wskaźnik, który przypisuje różne wagi poszczególnym aktywnościom na Facebooku) oraz liczbę użytkowników zaangażowanych w komunikację strony. Zmiany dotknęły także ranking Obsługi klienta, od dzisiaj to zestawienie wg liczby postów z odpowiedzią marki, prezentujemy także procent odpowiedzi oraz czas reakcji. Zrobiliśmy to, by lepiej przedstawić Facebook jako coraz ważniejszy kanał obsługi klienta.

W YouTube Trends również wprowadziliśmy większe zmiany, by lepiej oddać dynamikę medium. W rankingu pod względem Wyświetleń dodaliśmy średnią liczbę wyświetleń filmów kanału w ciągu trzech dni od publikacji  i procentowy miesięczny przyrost liczby wyświetleń kanału (zamiast liczby wyświetleń na subskrybenta oraz wyświetleń od momentu założenia kanału), dzięki czemu łatwiej można zidentyfikować kanały o wiralowym potencjale. W Aktywnościach znajdziecie sumę aktywności (komentarze, kciuki w dół, kciuki w górę) oraz ich średnią liczbę na wideo kanału. Zrezygnowaliśmy z rankingu Najlepiej ocenianiktóry zastąpiliśmy zupełnie nowym wykresem Negative Feedback, prezentującym liczbę łapek w dół oraz odsetek negatywnych ocen kanału.

W Twitter Trends zmieniliśmy nazwy rankingów – Najbardziej angażujące profile to teraz Zaangażowanie, a Najczęściej wspominane profile to od teraz Wzmianki.

Mierz działania na Facebooku!Zobacz więcej

Jeszcze więcej danych

Media społecznościowe tak bardzo rozwinęły się w ciągu sześciu lat, że stwierdziliśmy, że Top 15 to za mało. Od tej pory rankingi w Trendsach obejmują dwadzieścia pozycji. Zwiększyliśmy także zestawienie najlepszych postów z 5 do 15, jednocześnie rezygnując z zasady, że dany profil może się pojawić tylko raz. Dzięki temu dostaniecie jeszcze dokładniejsze informacje o interesujących Was branżach i kategoriach.

Pomóżcie nam ulepszać raporty!

Możecie już przeglądać raport dotyczący Instagrama. Ciężko pracowaliśmy nad nową wersją Trendsów, ale wiemy, że to nie koniec i na pewno umknęły nam drobne błędy. Jeśli zauważycie jakiekolwiek nieścisłości, wyślijcie nam e-mail na marketing@sotrender.com. Zajrzyjcie też koniecznie do naszego FAQ dotyczącego Trendsów.

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi dotyczące nowej formy raportów lub uważacie, że brakuje kategorii – chętnie Was wysłuchamy, w końcu to dla Was tworzymy nasze raporty! Profile, które powinny znaleźć się w raportach, można zgłaszać też za pomocą formularza, który znajduje się na dowolnej stronie raportu.

Do góry
Do góry

Podobne posty