Fanpage Trends Czerwiec 2014 – Facebook kibicuje piłkarzom

Sport zdominował czerwcowe rankingi Fanpage Trends i dosłownie “skopał” kategorię Muzyka z pierwszego miejsca wśród najbardziej angażujących. Nawet przyjazd Obamy nie odbił się na Facebooku takim echem jak piłkarskie rozgrywki. W czerwcu Facebook tętnił emocjami związanymi z mistrzostwami świata w Brazylii, a od ich rozpoczęcia słowo “mundial” pojawiło się już w ponad 4 tys. postów opublikowanych na polskich stronach. Zapraszamy do lektury czerwcowego wydania Fanpage Trends!

Facebook zawsze na czasie

Czerwiec obfitował w różnego rodzaju wydarzenia i święta, takie jak Dzień Dziecka czy wizyta Baracka Obamy podczas  rocznicy pierwszych wolnych wyborów. Wszystkie one znalazły odzwierciedlenie na Facebooku. 1 czerwca co piąty opublikowany na polskim Facebooku post nawiązywał do święta najmłodszych. Z kolei między 1 a 7 dniem miesiąca, tzn. w tygodniu, w którym Polskę odwiedził Barack Obama, imię lub nazwisko prezydenta Stanów Zjednoczonych pojawiło się w liczbie postów porównywalnej do tej, która nawiązywała do Luisa Suareza i jego sławnego ugryzienia.

Sport ponad wszystko w Fanpage Trends

Wskaźnik Interactivity Index stron związanych z piłką nożną był w czerwcu aż dwa razy wyższy niż w przypadku pozostałych profili. Tym samym kategoria Sport wskoczyła na pierwsze miejsce pod względem liczby zaangażowanych i utrzymała się na pierwszym miejscu pod względem interaktywności. Jednak wbrew pozorom nie tylko piłka nożna i emocje związane z gryzącą gwiazdą Urugwaju mają wpływ na sukcesy tej kategorii. Po majowej detronizacji ze strony Donatana i Cleo, Ewa Chodakowska powróciła na pozycję lidera wśród najbardziej angażujących stron polskojęzycznych.

Kategoria Sport w Fanpage Trends

Kategoria Sport w Fanpage Trends

Na stronach z kategorii Sport głośnym echem odbijał się również doping kibiców Wimbledonu, co z kolei przełożyło się na awans w rankingach Agnieszki Radwańskiej oraz duży wzrost w rankingach Justyny Kowalczyk, która rozpoczęła już przygotowania do kolejnego sezonu i awansowała w rankingu najbardziej angażujących aż o 27 pozycji. Jeszcze bardziej spektakularny skok w górę zaliczyła strona Nike Football, która awansowała aż o 46 miejsc.

Czerwiec taki międzynarodowy

National Geographic zarejestrował wzrost liczby fanów o 68% i awansował o 4 pozycje w rankingu Stacji TV, zajmując w czerwcu 14 miejsce. Natomiast w zestawieniu kategorii Żywność o 16 miejsc awansowała Nutella, która po wzroście liczby fanów o 191% w wyniku połączenia stron, zajmuje obecnie 4 pozycję.

Jednak połączenie profilu i przekształcenie go w międzynarodowy posiadający dedykowane strony dla każdego kraju wcale nie musi skutkować tak efektownym wzrostem liczby fanów. Tak duże awanse w czerwcu są związane właśnie z połączeniem się stron i przepisaniem fanów międzynarodowej podstrony do podstrony polskiej. Z reguły jednak strony, które się łączą, tracą fanów, ponieważ przepisywanie fanów przebiega w sposób odwrotny. Facebook odpisuje zagranicznych fanów z profilu polskiego, a dopisuje do międzynarodowego. Czasami bywa tak, że mimo umiędzynarodowienia profilu liczba fanów nie ulega wielkim zmianom. W tym miesiącu stało się tak chociażby z P&G.

Popraw obsługę klienta na Facebooku ze wskazówkami Sotrendera

W czerwcu wprowadziliśmy do narzędzia kolejny zestaw automatycznych wskazówek dotyczących Facebooka. Zarówno nasze własne badania, jak i opinie klientów potwierdziły, że stosowanie się do wskazówek znacząco poprawia osiągane przez strony wyniki. Stale rozwijaliśmy więc tę funkcjonalność, dzięki czemu teraz nasze algorytmy pomogą Wam przeanalizować i poprawić wiele aspektów związanych z obsługą klienta.

Wskazówki Sotrendera

Wskazówki Sotrendera

Czas reakcji na posty użytkowników dodawane w różnych porach, procent udzielonych odpowiedzi, dni, w których użytkownicy są najaktywniejsi – dzięki wskazówkom wszystkie te zmienne możecie śledzić na bieżąco, a zmiany wprowadzać natychmiast. W czerwcu Wskazówki Sotrendera zyskały również nowy wygląd. Podzieliliśmy je na kategorie: Angażowanie, Treści, Profil oraz Obsługa klienta. W osobnej karcie przedstawiliśmy również wskazówki dotyczące aspektów wymagających najpilniejszej poprawy. Wszystkie wskazówki są oparte na danych, co oznacza, że algorytmy Sotrendera wyliczają je w oparciu o aktualne wyniki danego profilu. Gorąco zachęcamy do korzystania z naszej ulubionej funkcjonalności!

Jeszcze więcej analiz na początek wakacji

Równolegle z rozwijaniem wskazówek, analizowaliśmy kolejne aspekty działalności na Facebooku, takie jak wpływ używania hashtagów czy zależność między zasięgiem i zaangażowaniem, a typem posta. Nasza analiza dotycząca hashtagów pokazała, że użytkownicy Facebooka wprost je uwielbiają. W maju liczba hashtagów w postach użytkowników dwukrotnie przekroczyła liczbę samych postów! Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku marek, które korzystają z hashtagów rzadko, głównie przy okazji większych wydarzeń. Więcej informacji znajdziecie w naszej analizie.

Facebook hashtags - średnia liczba hashtagów na post

Facebook hashtags – średnia liczba hashtagów na post

Z kolei Sotrender Research Team w czerwcowej analizie miesiąca wziął pod lupę związek typu posta oraz zasięgu i zaangażowania. Okazało się, że zdjęcia, chociaż angażują użytkowników Facebooka zdecydowanie najlepiej, wypadają najgorzej pod względem zasięgu organicznego.

Sotrender Research Insight - Zasięg, a typ posta


Sotrender Research Insight – Zasięg, a typ posta

Marki jednak bardzo chętnie wykorzystują w swojej komunikacji właśnie ten rodzaj materiałów. W czerwcu aż 40% spośród wszystkich postów opublikowanych przez strony komercyjne w Polsce zawierało właśnie zdjęcia. Spośród nich największą wartość Interactivity Index osiągnął post opublikowany na stronie Canpol babies. Udany początek macierzyństwa, w którym marka apelowała o niepozostawianie dzieci samych w samochodach. Apel przełożył na awans Canpol babies o 173 pozycje i tym samym zajęcie pierwszego miejsca w ogólnym zestawieniu marek pod względem Interactivity Index.

Zapraszamy do lektury czerwcowego wydania raportu Fanpage Trends!

Do góry
Do góry

Podobne posty