Facebook Trends październik 2022 – walka z jesienną chandrą

Tegoroczny październik był dla nas wyjątkowo łaskawy – i to nie tylko dzięki niezwykle przyjemnym temperaturom. Także na Facebooku udało nam się wypatrzeć całkiem sporo dobrych wiadomości, jak również bardzo udanych kreacji na profilach marek.

Zapraszamy na październikowy raport Facebook Trends!

CPM szybuje w górę

Standardowo już zaczynamy od analizy tego, jak w minionym miesiącu kształtowały się koszty reklam na Facebooku. Podczas gdy CPC utrzymywał się na bardzo stabilnym poziomie (mediana we wrześniu 60 gr, a w październiku 59 gr), CPM zaczął dość znacząco rosnąć, osiągając tym samym najwyższą wartość w tym roku. Podczas gdy we wrześniu średni CPM wyniósł 7 zł 57 gr, w październiku przekroczył 9 zł, czyli podrożał o niespełna 1 zł 50 gr.

Wraz ze zbliżającym się Black Friday i okresem okołoświątecznym możemy spodziewać się jedynie dalszego wzrostu kosztu dotarcia do tysiąca użytkowników.

Sprawdź naszą zaszłoroczną analizę kosztów reklamowych w okresie Black Friday i Bożego Narodzenia.

koszt cpm na facebooku w październiku 2022

Sprawdziliśmy również, jak wyglądały miesięczne wydatki na reklamę, i czy firmy w czasie inflacji zaczęły ograniczać działania reklamowe. Nie widać w tym obszarze drastycznych zmian – w październiku, w porównaniu do września, reklamodawcy wydawali o 10% mniej, jednak jest to poziom wydatków utrzymujący się od lipca tego roku. Z pewnością możemy spodziewać się wzrostu wydatków ponoszonych na reklamę w dwóch ostatnich miesiącach roku. 

index wydatki reklamowe facebook 2022

Jak czytać wykres? Wartość 100 oznacza najwyższą wartość wydatków na przestrzeni roku. Wartość 50 oznacza, że wysokość wydatków w danym miesiącu była dwukrotnie mniejsza.

Halloweenowe przebranie

Halloween wszedł już do mainstreamu i po raz kolejny widać to także w komunikacji prowadzonej przez marki na swoich profilach. W tym roku szczególnie dwie z nich – Żubr i Żywiec – zwróciły naszą uwagę. A co ważniejsze, także uwagę internautów. 

Kreacja Żywca, która w błyskotliwy i zarazem minimalistyczny sposób nawiązywała do Halloween, spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. Genialne, Szacun za hasło marketingowe czytamy pod postem.

żywiec post halloween

Tegoroczny post na profilu marki Żywiec na Halloween, źródło

W tyle nie został Żubr – post marki był najlepszym postem w kategorii Piwa i drugim najlepszym postem w kategorii Alkohole

Czego dotyczył? 

Na profilu marki pojawiła się grafika, nawiązująca ponownie do Halloween, sugerująca, że pojawi się Żubr 0%. Informacja, która wstrząsnęła częścią facebookowiczów, okazała być się pułapką zastawioną przez Żubra, halloweenową grą. Kto uważnie czytał komentarze pod postem mógł dopatrzeć się odpowiedzi moderatorów, które wszystko wyjaśniały – Żubr widzi, że nabrał Cię na psikusa, czytamy. 

żubr post halloween

Tegoroczny post na profilu marki Żubr na Halloween, źródło

Po kilku dniach na profilu marki pojawiło się sprostowanie, Po halloween Żubr uspokaja… oraz

Żubr pozostanie żubrem

Nie mogło być inaczej, zarówno profil Żywca jak i Żubra odnotowały w październiku przyrost w liczbie aktywności. 

aktywni uzytkownicy piwa pazdziernik 2022

Piwa i cydry, Facebook Trends październik 2022

Zespół Żubra – robicie to dobrze! ?

Sukcesy Polaków w wielkim świecie 

Marcin Dorociński nie przestaje nas zaskakiwać i zaczyna być polską dumą narodową. W październiku aktor podzielił się na swoim Facebooku informacją o udziale w najnowszej części legendarnej już serii Mission Impossible.  

Fani aktora nie ukrywali swoich emocji, o czym świadczą ponad 94 tys. reakcji i niespełna 10 tys. komentarzy. Tym samym post Dorocińskiego został najlepszym postem w kategorii Kultura i sztuka.

kultura i sztuka najlepsze posty pazdziernik 2022

Najlepsze posty w kategorii Kultura i sztuka w październiku 2022 na polskim Facebooku

Krakowskie pomagamy 

Wspieramy nie tylko innych Polaków, ale także miejsca, do których się przywiązujemy. Świetnym tego przykładem jest historia krakowskiego FORUM Przestrzenie, które w październiku szukało nowych domów dla nieco zniszczonych roślin ze swojego lokalu. Na Facebooku akcja spotkała się z wielkim entuzjazmem, a bonusem był awans profilu o 49 pozycji w zestawieniu Aktywnych użytkowników w naszych Trendsach. 

restauracje facebook trends pazdziernik

Restauracje, Facebook Trends październik 2022

To wszystko w tym miesiącu, do usłyszenia w grudniu!

Do góry
Do góry

Podobne posty