Facebook Trends wrzesień 2022 – niespodziewane odejścia

We wrześniu wracaliśmy z urlopów, adaptowaliśmy się do zmiennej aury i przygotowywaliśmy na nadejście jesieni. Facebook wypełnił się memami o powrocie do szkoły i tęsknymi wspomnieniami ciepłych wakacji. Ale poza nimi, pojawiło się też kilka wiodących tematów, które na dłużej przyciągnęły naszą uwagę.

Przedstawiamy najnowsze podsumowanie Facebook Trends – wrzesień 2022 i najważniejsze zmiany w rankingach.

CPM droższy o 68 groszy

We wrześniu znów wzrosły koszty reklamowe. Średni CPC był wyższy o 4 gr w stosunku do sierpnia, i wyniósł 97 gr. Mediana średniego CPC przyjęła wartość 60 gr. Średni koszt kliknięcia w reklamę rośnie systematycznie od lipca. 

W ubiegłym miesiącu, znacznie wzrósł także koszt średniego CPM. Wskaźnik wyniósł 7,57 zł – dla porównania, we wrześniu było to 6,89 zł. To aż 68 gr różnicy. Mediana CPM wyniosła 4,31 zł, czyli o 37 gr więcej niż w sierpniu.

,,London Bridge is down”

Koniec pewnej epoki – to słowa, które zazwyczaj padają tuż po bardzo znaczących wydarzeniach. Na początku września, świat obiegła informacja o odejściu Królowej Elżbiety – ikony, która na zawsze wpisała się w życie polityczne i kulturalne Wielkiej Brytanii. 

Komunikat z 8 września szybko stał się wiodącym tematem w social media. Na Facebooku pojawiło się mnóstwo wspomnień związanych z byłą Królową. Post Dzień Dobry TVN, ze słowami ,,London Bridge is down. To koniec pewnej ery”, był najpopularniejszym postem w kategorii Styl życia. Zareagowały na niego ponad 23 tysiące osób i udostępniono go ponad 2,3 tys. razy.

Najlepsze posty, Styl życia

Najlepsze posty, Styl życia | Facebook, wrzesień 2022

We wrześniu, profil Dzień dobry TVN znalazł się na pierwszym miejscu w kategorii Styl życia, w rankingu fanów.

Fani, Styl życia

Profile o największej liczbie fanów, Styl życia | Facebook, wrzesień 2022

Ale to nie jedyne wspomnienie Królowej, które wzbudziło tysiące reakcji użytkowników Facebooka. Na nowo popularny stał się film promujący igrzyska olimpijskie w Londynie w 2012 roku, w którym Elżbieta II wystąpiła z… Danielem Craigiem w roli Jamesa Bonda.

Była to trzecia edycja igrzysk, niezwykle znacząca dla Wielkiej Brytanii – nie tylko w kontekście sportowym, ale i gospodarczym. To głównie z tego względu Buckingham Palace zgodził się na takie wykorzystanie wizerunku Królowej.

Film został udostępniony na profilu Eurosport Polska i zdobył ponad 21 tys. reakcji, ponad 490 komentarzy i 2,7 tys. udostępnień. Profil Eurosport awansował we wrześniu o 33 miejsca w kategorii Polskojęzyczne, w rankingu zaangażowania.

Polskojęzyczne, zaangażowanie

Profile o największym zaangażowaniu użytkowników, Polskojęzyczne | Facebook, wrzesień 2022

Głośne reakcje na dymisję Kurskiego

We wrześniu, sporo emocji wzbudziła także informacja o odwołaniu byłego prezesa TVP. Dymisję Kurskiego komentował na swoim profilu m. in. Maciej Stuhr. W swoim emocjonalnym wpisie, aktor negatywnie podsumował 7-letnią działalność byłego prezesa Polskiej Telewizji, a fani poparli stanowisko aktora.

Post Macieja Stuhra zgromadził ponad 106 tys. reakcji, 8,2 tys. udostępnień i 3,3 tys. komentarzy. 

Profil Stuhra sukcesywnie awansuje w naszych rankingach. W zeszłym miesiącu znacząco poprawił pozycję m. in. w kategorii Kultura i sztuka, w rankingu zaangażowania. W tym miesiącu profil aktora awansował w kategorii Osoby aż o 29 pozycji, i znalazł się na 12. miejscu w rankingu zaangażowanych użytkowników.

Osoby, Zaangażowanie

Profile o największym zaangażowaniu użytkowników, Osoby | Facebook, wrzesień 2022

Programowanie dla dziewczynek

W ostatnim miesiącu agencja Monday Group wypuściła kilka ciekawych kampanii. To między innymi kampania ,,Nie wiem” z Krzysztofem Zalewskim, a niedawno – ,,Intel Aktualizuje Bajki”. Bo kto powiedział, że Kopciuszek nie może kodować? 😉

Kampania walczy ze stereotypem, według którego niektóre zajęcia nie są dla dziewczynek – takie, jak na przykład kodowanie czy programowanie. W ramach kampanii zaktualizowano 3 bajki – powstały nowe ilustrowane książeczki dla dzieci, audiobook i ebook.

We wrześniu, profil Monday Group awansował o 19 miejsc w rankingu zaangażowania, w kategorii Agencje interaktywne i PR, i znalazł się na 5. miejscu. 

Agencje interaktywne i PR, Zaangażowanie

Profile o największym zaangażowaniu użytkowników, Agencje interaktywne i PR | Facebook, wrzesień 2022

Czwarty album Dawida Podsiadło

Pod koniec września, Podsiadło zapowiedział wydanie czwartej płyty. Przy okazji, nawiązał do nowej polskiej produkcji – filmu Johnny, który nie tak dawno miał swoją premierę. Podsiadło był nie tylko jego koproducentem, ale też współtwórcą ścieżki dźwiękowej.

Post piosenkarza zdobył aż 14 tys. reakcji, 515 komentarzy i 242 udostępnienia. Profil artysty awansował we wrześniu o 88 miejsc w kategorii Muzyka, w rankingu aktywnych użytkowników, i znalazł się dzięki temu tuż za pierwszą dziesiątką. 

Muzyka, Aktywni użytkownicy

Profile o największej aktywności użytkowników, Muzyka | Facebook, wrzesień 2022

We wrześniu to już wszystko, a my zachęcamy do pobrania całego raportu Facebook Trends – wrzesień 2022.

Do góry
Do góry

Podobne posty