Facebook Trends kwiecień 2022 – legendy wracają do gry

To już ponad dwa miesiące, odkąd Ukraina broni się przed inwazją Rosjan. Wiadomość, która początkowo wywołała szok, dziś jest częścią rzeczywistości, w której przyzwyczailiśmy się żyć. Ta adaptacja widoczna jest też w mediach społecznościowych – m. in. coraz swobodniejszej komunikacji marek i osób publicznych, ale też większej aktywności reklamowej. Zapraszamy na podsumowanie minionego miesiąca na Facebooku.

W kwietniu CPC i CPM wyższe niż w marcu

W marcowych Facebook Trends wspominaliśmy o stabilizacji wydatków na reklamę na Facebooku. Podczas gdy w marcu były one niewiele wyższe niż w lutym, różnica między średnimi CPC, CPM w kwietniu i marcu jest już bardziej wyraźna. 

Średni koszt kliknięcia w reklamę w kwietniu wyniósł 91 gr, podczas gdy w marcu było to 75 gr. Mediana miesięcznej wartości CPC w kwietniu wyniosła z kolei 57 gr, czyli o 9 gr więcej niż w ubiegłym miesiącu. Widać, że aktywność reklamodawców na Facebooku jest znowu większa, co przekłada się na wyższe koszty kliknięć.

Miesięczna wartość wskaźnika CPC

Jak zmieniała się średnia miesięczna wartość tysiąca wyświetleń reklamy? W kwietniu było to 7 zł 54 gr, czyli aż o 51 gr więcej niż w marcu. Mediana miesięcznej wartości CPM w kwietniu wyniosła z kolei 4 zł 66 gr, czyli o 11 gr mniej niż w poprzedzającym miesiącu.

Miesięczna wartość wskaźnika CPM

Kolejny sukces Igi Świątek, awans Szpilki

W kwietniu, na Facebooku, dynamiczne zmiany odnotowaliśmy między innymi w kategorii Sport. Jeden z najbardziej popularnych postów dotyczył czwartej już z rzędu wygranej Igi Świątek. Post zdobył ponad 42 tys. reakcji, ponad 3,5 tys. komentarzy i więcej niż 1,4 tys. udostępnień. W rankingu profili o największym zaangażowaniu użytkowników, profil Igi Świątek awansował o 14 pozycji i znalazł się na 10. miejscu.

Kolejną zmianą w tym samym rankingu jest awans profilu Artura Szpilki. Były bokser uplasował się na 1 miejscu, czyli o 29 pozycji wyżej w stosunku do ubiegłego miesiąca. W kategorii Polskojęzyczne, Szpilka awansował aż o 183 miejsc, co zapewniło mu 5 pozycję w rankingu profili o największym zaangażowaniu. Większe zainteresowanie profilem Szpilki może być związane z jego zapowiadającym się debiutem w KSW. 

Zaangażowanie w kategorii Polskojęzyczne

Profile o największym zaangażowaniu użytkowników, Polskojęzyczne | Facebook, kwiecień 2022

Pośród najlepszych postów w kategorii Sport, na pierwszym miejscu znalazł się post Lewandowskiego – dla odmiany, wyrażający jego rozczarowanie wynikiem meczu, który Bayern Monachium rozegrał z Villarrealem w połowie kwietnia. Zremisowany mecz w ćwierćfinale Ligi Mistrzów zadecydował o wyeliminowaniu Bayernu z dalszych rozgrywek.

Najlepsze posty w kategorii Sport

Najlepsze posty, Sport | Facebook, kwiecień 2022

Poruszające wpisy muzyków

W minionym miesiącu, w kategorii Muzyka nie zabrakło wzruszających i sentymentalnych treści. We wpisach Ewy Farny i Agnieszki Chylińskiej pojawił się temat macierzyństwa, jednak w zupełnie innych kontekstach. Wpis Ewy Farny był radosną informacją o narodzinach córki (a tego typu posty zawsze budzą duże zaangażowanie), zaś Agnieszka Chylińska w swoim poście nawiązała do Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Post zdobył prawie 20 tys. reakcji i ponad 1500 komentarzy.

Profil Ewy Farny awansował o 40 miejsc w kategorii Muzyka, plasując się na 5. miejscu w rankingu profili o największym zaangażowaniu. Profil Agnieszki Chylińskiej awansował o 37 pozycji w tym samym rankingu.

Zaangażowanie w kategorii Muzyka

Profile o największym zaangażowaniu użytkowników, Muzyka | Facebook, kwiecień 2022

W kwietniu, w kategorii Muzyka znacznie awansował też profil jednego z kultowych polskich raperów, Pezeta. Największe zainteresowanie odbiorców wzbudziły posty dotyczące pierwszych płyt muzyka, w tym Muzyki Klasycznej, wydanej 20 lat temu.

Marki nie przestają działać na rzecz Ukrainy

W ubiegłych miesiącach pisaliśmy o licznych akcjach pomocowych dla Ukrainy, organizowanych nie tylko przez stowarzyszenia i fundacje, ale również firmy. Co więcej, wraz z upływem czasu, większe marki dostosowały komunikację marketingową do aktualnej sytuacji, co widać na przykładzie gigantów takich, jak McDonald’s. Sieć wprowadziła w kwietniu dedykowany produkt – Ukraińskiego Burgera, i zobowiązała się przekazać część dochodów z jego sprzedaży na pomoc Ukrainie.

Najlepsze posty w kategorii Restauracje

Najlepsze posty, Restauracje | Facebook, kwiecień 2022

To, naszym zdaniem, najciekawsze wydarzenia w kwietniu na polskim Facebooku. Jak zawsze, zachęcamy Was do sprawdzenia całego raportu Facebook Trends – kwiecień 2022.

Do usłyszenia w czerwcu!

Do góry
Do góry

Podobne posty