Sotrender Research Team po raz kolejny postanowił zbadać skutki zmian EdgeRanku – tym razem pod kątem różnych typów postów: statusów tekstowych, zdjęć, materiałów wideo i linków. Okazało się, że rodzaje postów, które mają największą zdolność do angażowania użytkowników Facebooka, pod względem zasięgu organicznego radzą sobie najgorzej.

Przeanalizowaliśmy 12 tys. postów opublikowanych w czerwcu 2014 r. przez 300 polskich profili, z których każdy posiadał przynajmniej tysiąc fanów. Badania oparte zostały na statystykach Sotrendera zbieranych w oparciu o Facebook Insights. Aby wyniki były porównywalne pomiędzy profilami różnej wielkości, wykorzystano relatywne współczynniki: zasięgi odniesiono do liczby fanów profilu, natomiast zaangażowanie – do liczby unikalnych użytkowników, którzy zobaczyli posta. Co dokładnie kryje się za tymi danymi?

Zasięg, a typ posta

Spójrzmy na pierwszy wykres. W przypadku zasięgu organicznego (organiczny + wirusowy) – przedstawionego na wykresie za pośrednictwem czerwonych słupków – najbardziej widoczne okazały się być statusy tekstowe, a najmniej – zdjęcia. Dla tego typu zasięgu przeciętna liczba użytkowników, którzy zdołali zobaczyć post, była porównywalna do 20% liczby fanów profilu w przypadku postów zawierających sam tekst. Jednocześnie stanowiła ona jedynie 5% fanów profilu w przypadku statusów zawierających zdjęcia. Oznacza to, że – jeśli nieopłacane – statusy zawierające zdjęcia docierały do średnio czterech razy mniej użytkowników niż statusy zawierające sam tekst.

 Sotrender Research Insight - Zasięg,  a typ posta


Sotrender Research Insight – Zasięg, a typ posta

Jednak to właśnie zdjęcia najbardziej , , interesują” użytkowników Facebooka. Z drugiego wykresu wynika, że w zeszłym miesiącu ich zdolność do angażowania użytkowników była ponad czterokrotnie większa niż pozostałych typów postów. Po usunięciu z danych wartości odstających okazało się, że średnio dwóch na stu użytkowników, do których dotarł post zawierający zdjęcie (organicznie lub płatnie), wykonało jakąś aktywność (polubiło go, dodało komentarz lub udostępniło).  Pozostałe typy postów pod względem relatywnego zaangażowania pozostają daleko w tyle.

 Sotrender Research Insight - Zaangażowanie,  a typ posta


Sotrender Research Insight – Zaangażowanie, a typ posta

Powróćmy na chwilę do pierwszego wykresu. Jak widać, administratorzy stron bardzo często decydują się na opłacanie postów zawierających zdjęcia. Być może z tego wynika tak wysoki odsetek zaangażowanych użytkowników. Decydując się na opłacanie treści, administratorzy bardziej przykładają się do jakości publikowanych komunikatów.