W kwietniu na polskim Facebooku napisano łącznie blisko pół miliona postów. 27% z tych opublikowanych w okresie świątecznym nawiązywało do Wielkanocy. Kwietniowe święta ugięły się jednak przed Bożym Narodzeniem, podczas którego posty angażowały dwukrotnie więcej użytkowników niż przeciętnie. Wyniki wielkanocnych postów ciągle są jednak bardzo dobre. Angażowały one o 45% więcej użytkowników niż przeciętnie i o 60% więcej niż wpisy publikowane w kwietniowe dni robocze. Sotrender zaprasza do lektury kwietniowego raportu Fanpage Trends, w którym podsumowuje najważniejsze wydarzenia miesiąca na Facebooku w Polsce!

Cisza i spokój w rankingu największych w Fanpage Trends

5 największych stron polskojęzycznych, czyli Serce i Rozum, Play, Demotywatory, Orange oraz Kwejk.pl utrzymują swoją stabilną pozycję, która od zeszłego miesiąca nie zmieniła się… w ogóle. Poszczególne strony co prawda powiększyły liczbę fanów, ale na tyle znikomo, że procentowy wzrost liczby fanów całej pierwszej piątki wyniósł 0. Nie można nie zauważyć za to gwałtownego spadku Reserved, który w kwietniu stracił 12%, czyli ponad 163 tys. fanów, plasując się tym samym na ostatnim miejscu zestawienia największych polskich stron. Wszystko na skutek połączenia się z międzynarodowym profilem, podczas którego Facebook odpisał zagranicznych fanów z profilu polskiego, dopisując ich do międzynarodowego.

Fanpage Trends - największe polskie strony

Fanpage Trends – największe polskie strony

Kwiecień angażował muzyką i wiadomościami

Administratorzy stron w ubiegłym miesiącu dwoili się i troili, by zaangażować fanów. Ci prowadzący profile komercyjne publikowali przeciętnie 5 postów w ciągu 3 dni, a w ciągu całego miesiąca napisali blisko 3 razy więcej postów niż użytkownicy. Łącznie w kwietniu użytkownicy kliknęli “Lubię to!” ponad 50, 5 mln razy, napisali blisko 5, 2 mln komentarzy i dokonali ponad 4, 9 mln udostępnień. Miniony miesiąc przyniósł także duże wzrosty w rankingu najbardziej angażujących polskich profili. Miały one co prawda miejsce w drugiej dziesiątce zestawienia, ale i tak są imponujące. Największy skok zaliczył profil 4fun.tv, który awansował aż o 34 pozycje. Ponad 53% fanów udało się zaangażować stronie Onet Wiadomości, co dało jej awans o 25 pozycji. Trzeci na podium największych awansów wśród najlepiej angażujących profili był w kwietniu Przegląd Sportowy, który przesunął się o 19 pozycji w górę. Gratulujemy!

Facebook to nie tylko Ewa Chodakowska i lol content

Zestawienie najlepszych postów miesiąca po raz kolejny pokazało, że Polacy chętnie angażują się w aktywności pod wpisami publikowanymi przez organizacje charytatywne. W kwietniu wśród 5 postów z największym Interactivity Index, aż 3 należały do organizacji charytatywnych. Na pierwszym miejscu znalazł się post opublikowany przez Fundację Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! o kotce, która zaopiekowała się małymi kaczuszkami. W zestawieniu 5 postów o największym InI znalazł się również post Schroniska w Korabiewicach z prośbą o dom tymczasowy dla Diuny, jednej z mieszkanek schroniska oraz post Fundacji DKMS Polska (Bazy Dawców Komórek Macierzystych) z informacją o 26-letniej Marzenie Erm, blogerce walczącej z chłoniakiem.

Fanpage Trends - najlepszy post kwietnia

Fanpage Trends – najlepszy post kwietnia

Tagowanie profili się opłaca?

Kilkanaście dni temu Sotrender analizował spadki zasięgów organicznych postów publikowanych przez komercyjne profile. Okazało się wówczas, że zasięg organiczny postów opublikowanych przez profile komercyjne spadł o niemal 70%! Administratorzy radzą sobie z tym problemem, jak tylko mogą. W kwietniu najczęściej publikowali zdjęcia, które uchodzą za jedne z najbardziej angażujących typów treści. Niektórzy uciekają się do innych metod, np. oznaczania w postach innych stron. W kwietniowej analizie miesiąca wzięliśmy pod lupę popularne ostatnio oznaczanie w postach większych profili. Czy tagowanie profili faktycznie się opłaca i jaki ma wpływ na zaangażowanie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w kwietniowym Sotrender Research Insight!

Sotrender Research Insight - zaangażowanie a liczba oznaczeń w poście

Sotrender Research Insight – zaangażowanie a liczba oznaczeń w poście

Sotrender: zmiany i konferencje

Na chwilę opuściliśmy Dolinę Krzemową, aby wrócić do Polski i jeszcze bardziej skupić się na wprowadzaniu do Sotrendera kolejnych zmian. Dzięki nim nasze narzędzie będzie jeszcze bardziej przydatne, a korzystanie z niego – bardziej intuicyjne. W ostatnim czasie wprowadziliśmy do narzędzia nowy moduł związany z obsługą klienta oraz zmieniliśmy formaty dat. To ostatnie przydaje się szczególnie rosnącej liczbie klientów spoza Polski.

Sotrender na konferencji Sektor 3.0

Sotrender na konferencji Sektor 3.0

Jednak mimo, iż robimy co w naszej mocy, aby sprostać wymaganiom rynku amerykańskiego, nie zapominamy o rynku polskim. 21 maja weźmiemy udział w konferencji „Sektor 3.0 Technologie w organizacjach pozarządowych”, organizowanej przez FRSI, która odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik. Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w konferencji, a jak już wpadniecie do Kopernika, koniecznie zajrzyjcie na stoisko Sotrendera!

Tymczasem zapraszamy do lektury kwietniowego wydania #FanpageTrends!