Sotrender Research Insight – tagowanie profili faktycznie się opłaca?

Spadek zasięgów postów komercyjnych na Facebooku zmusza nas do szukania rozwiązań, umożliwiających dotarcie do większej liczby potencjalnych klientów. Administratorzy starają się publikować wpisy, które zaangażują jak największą liczbę użytkowników. Niektórzy starają się zwiększyć efekty, dodając do postów oznaczenia innych profili, jeżeli strony te na to zezwalają (np. @Sotrender). W kwietniowym wydaniu Sotrender Research Insight Sotrender Research Team sprawdza, czy tagowanie profili może faktycznie pomóc w promocji marki.

Tagowanie profili coraz popularniejsze

Przyjrzyjmy się najpierw zależności pomiędzy obecnością i liczbą tagów wykorzystanych w poście a jego zdolnością do angażowania fanów. Spośród 94184 postów opublikowanych w okresie 1-15 kwietnia na polskich profilach posiadających przynajmniej 10 000 fanów, 9, 6% zawierało oznaczenia innych stron. Dla celów analizy wybraliśmy profile, które publikują zarówno posty z oznaczeniami innych stron, jak również wpisy niezawierające oznaczeń. Otrzymany wykres sugeruje, że posty z oznaczeniami innych stron angażowały nieco mniej fanów niż przeciętnie. Czy tak jest w istocie?

Tagowanie profili -zaangażowanie,  a liczba oznaczeń

Tagowanie profili -zaangażowanie, a liczba oznaczeń

W opartej na metodach ekonometrycznych analizie wzięliśmy pod uwagę wielkość profilu publikującego post, liczbę fanów otagowanych profili, fakt obecności tagów oraz ich liczbę. Ustaliliśmy, że sam fakt użycia oznaczenia innej strony nie wpływa istotnie na liczbę zaangażowanych fanów. Gdy jednak przyjrzymy się postom, które używały oznaczeń, okazuje się, że wraz ze wzrostem liczby tagów, spada zaangażowanie. Analizy wykazały także, że profile o różnych wielkościach w podobnych proporcjach używają postów bez takich oznaczeń i z jednym oznaczeniem. Jednak użycie większej liczby tagów jest charakterystyczne dla mniejszych profili, które w ten sposób starają się przyciągnąć uwagę użytkowników.

Zaangażowanie a wielkość otagowanego profilu

Sprawdziliśmy również, czy popularność stron, które tagujemy w poście ma wpływ na zaangażowanie użytkowników. W tym celu dla każdego z postów zawierających tagi obliczyliśmy średnią liczbę fanów oznaczonych profili. Wyniki potwierdziły nasze przypuszczenia – im więcej fanów liczyły otagowane strony, tym bardziej post był angażujący. Posty zawierające oznaczenia profili o średniej liczbie fanów przekraczającej 150 tys. angażowały dwukrotnie więcej użytkowników niż posty, w których otagowane profile liczyły mniej niż 5 tys. fanów.

Tagowanie profili -zaangażowanie,  a wielkość profili

Tagowanie profili -zaangażowanie, a wielkość profili

Jeśli więc zdecydujemy się na oznaczanie innych stron w naszych postach, warto przemyśleć, jak i kogo tagować. Analizy wskazują, że lepsze rezultaty osiągają posty, w których oznaczona jest jedna strona – im więcej tagów dodamy, tym gorzej dla posta. Ważne też także, aby oznaczać odpowiednie profile. Lepsze wyniki może dać wspomnienie marki rozpoznawalnej przez naszych fanów niż tej słabo kojarzonej. Pamiętajmy też, że użycie tagu bardzo dużego profilu spowoduje, że zobaczą go nie tylko nasi dotychczasowi fani, ale również część fanów strony, którą oznaczyliśmy w poście. Nie uprawiajmy jednak“sztuki dla sztuki”- oznaczając inne profile “jak leci”, nie osiągniemy nic dobrego. Jeżeli już oznaczamy, to z głową!

Do góry
Do góry

Podobne posty