Facebook Trends lipiec 2023 – (nie) na poważnie

Obserwacja trendów i strategii marek po raz kolejny uświadamia nam, że nierzadko najlepsze kreacje to najprostsze kreacje oraz, że oddanie inicjatywy w ręce fanów to świetny sposób na budowanie zaangażowania.

Ciekawi szczegółów? Zapraszamy na lipcowy raport Facebook Trends.

Psst, przypominamy również, że od lipca w Sotrenderze dostępna jest analiza kolejnego kanału social media – LinkedIna.
Zobaczcie, jakie unikalne funkcje zawiera nasz najnowszy moduł. > 

Żabka zaczepia McDonald’s

Social media managerowie Żabki słyną ze swojej kreatywności i lekkiego pióra.

Po raz kolejny posty na profilu marki były jednymi z najbardziej angażujących w swoich kategoriach. W lipcu trzy najlepsze posty w kategorii Markety i sklepy sieciowe (a w kategorii Handel – dwa) należały właśnie do Żabki.

Najlepsze posty w kategorii Markety i sklepy sieciowe | Facebook, lipiec 2023

Nie zabrakło odwołań do Barbie, jednak post, który jako pierwszy zwrócił naszą uwagę był zaczepką w kierunku McDonald’s – czegoś Wam zabrakło

Czy doczekamy się odpowiedzi Maka? Czas pokaże. 😉 

Barbie tym razem nie na różowo 

O zaadoptowaniu trendu Barbiecore w komunikacji marek pisaliśmy już w lipcowym raporcie Instagram Trends. Na Facebooku było znacznie mniej różowo, a, dość niespodziewanie, jeden z bardziej angażujących postów dotyczących Barbie, został opublikowany na profilu… Ministerstwa Cyfryzacji. 

Ministerstwo w swoim poście ostrzega przed internetową barbiemanią i korzystaniem z dwóch aplikacji (barbieselfie.ai i bairbie.me). 

ministerstwo cyfryzacji barbie facebook

Najlepsze posty w kategorii Organizacje rządowe i samorządowe | Facebook, lipiec 2023

Dzięki ponad 15 tys. udostępnień posta, profil Ministerstwa Cyfryzacji awansował w lipcu o 23 pozycje w zestawieniu łącznej liczby aktywności użytkowników. 

Profile w kategorii Organizacje rządowe i samorządowe o największej liczbie aktywności | Facebook, lipiec 2023

Konkursy wciąż na topie

Jak widzimy na przykładzie kategorii FMCG, konkursy nie wychodzą z mody i są wciąż skutecznym sposobem na angażowanie fanów. W lipcu najbardziej spektakularne efekty mogliśmy obserwować na profilach Pepsi i Kompanii Piwowarskiej.

Na profilu Pepsi od czerwca trwał konkurs Pepsi Space, w którym wygrane prace pojawiały się na billboardach, socialach, i w innych materiałach reklamowych zamiast reklam przygotowanych przez zespół Pepsi.

Wygrane prace ewidentnie przypadły do gustu fanom – jeden z nich był najlepszym postem miesiąca w kategorii Napoje, a w TOP12 znalazły się kolejne cztery.

pepsi space konkurs facebook

Najlepsze posty w kategorii Napoje | Facebook, lipiec 2023

Na profilu Pepsi odnotowaliśmy wzrost zaangażowania o ponad 1200%, a duży wzrost w liczbie aktywności zapewnił profilowi pierwsze miejsce w rankingu Aktywnych użytkowników.

pepsi aktywności użytkowników konkurs pepsi space

Profile w kategorii Napoje o największej liczbie aktywności | Facebook, lipiec 2023

W kategorii Napoje ponad połowa z najlepszych dwunastu postów miesiąca była postami konkursowymi. Podobnie wyglądało to w całej kategorii FMCG.

Z kolei Kompania Piwowarska wystartowała z kampanią społeczną PIJ z UMIAREM i towarzyszącym jej konkursem. Twarzami kampanii został Andrzej Grabowski (Umiar) i raper PiH (jako PIJ).

By podkreślić interaktywność kampanii, zadaniem konkursowym było opublikowanie komentarza z rymowanym wersem, który miał udowodnić, że dobra zabawa i umiar mogą iść w parze. 

kompania piwowarska kampania pij z umiarem facebook

Najlepsze posty w kategorii Alkohole | Facebook, lipiec 2023

Na profilu Kompanii Piwowarskiej odnotowaliśmy wzrost zaangażowania o ponad 780%, a duży wzrost w liczbie aktywności zapewnił profilowi awans o 40 pozycji na wysokie miejsce czwarte w rankingu Aktywnych użytkowników. 

alkohole facebook zaangażowanie lipiec 2023

Profile w kategorii Alkohole o największym zaangażowaniu | Facebook, lipiec 2023

Facebook Trends lipiec 2023

To tyle jeśli chodzi o podsumowanie wydarzeń na Facebooku. Nie zapomnijcie sprawdzić lipcowego raportu Instagram Trends oraz naszej analizy TOP20 agencji marketingowych na LinkedInie!

 

Do góry
Do góry

Podobne posty