Obserwacja trendów i strategii marek po raz kolejny uświadamia nam, że nierzadko najlepsze kreacje to najprostsze kreacje oraz, że oddanie inicjatywy w ręce fanów to świetny sposób na budowanie zaangażowania.

Ciekawi szczegółów? Zapraszamy na lipcowy raport Facebook Trends.

Psst, przypominamy również, że od lipca w Sotrenderze dostępna jest analiza kolejnego kanału social media – LinkedIna.
Zobaczcie, jakie unikalne funkcje zawiera nasz najnowszy moduł. > 

Żabka zaczepia McDonald’s

Social media managerowie Żabki słyną ze swojej kreatywności i lekkiego pióra.

Po raz kolejny posty na profilu marki były jednymi z najbardziej angażujących w swoich kategoriach. W lipcu trzy najlepsze posty w kategorii Markety i sklepy sieciowe (a w kategorii Handel – dwa) należały właśnie do Żabki.

Najlepsze posty w kategorii Markety i sklepy sieciowe | Facebook, lipiec 2023

Nie zabrakło odwołań do Barbie, jednak post, który jako pierwszy zwrócił naszą uwagę był zaczepką w kierunku McDonald’s – czegoś Wam zabrakło

Czy doczekamy się odpowiedzi Maka? Czas pokaże. 😉 

Barbie tym razem nie na różowo 

O zaadoptowaniu trendu Barbiecore w komunikacji marek pisaliśmy już w lipcowym raporcie Instagram Trends. Na Facebooku było znacznie mniej różowo, a, dość niespodziewanie, jeden z bardziej angażujących postów dotyczących Barbie, został opublikowany na profilu… Ministerstwa Cyfryzacji. 

Ministerstwo w swoim poście ostrzega przed internetową barbiemanią i korzystaniem z dwóch aplikacji (barbieselfie.ai i bairbie.me). 

ministerstwo cyfryzacji barbie facebook

Najlepsze posty w kategorii Organizacje rządowe i samorządowe | Facebook, lipiec 2023

Dzięki ponad 15 tys. udostępnień posta, profil Ministerstwa Cyfryzacji awansował w lipcu o 23 pozycje w zestawieniu łącznej liczby aktywności użytkowników. 

Profile w kategorii Organizacje rządowe i samorządowe o największej liczbie aktywności | Facebook, lipiec 2023

Konkursy wciąż na topie

Jak widzimy na przykładzie kategorii FMCG, konkursy nie wychodzą z mody i są wciąż skutecznym sposobem na angażowanie fanów. W lipcu najbardziej spektakularne efekty mogliśmy obserwować na profilach Pepsi i Kompanii Piwowarskiej.

Na profilu Pepsi od czerwca trwał konkurs Pepsi Space, w którym wygrane prace pojawiały się na billboardach, socialach, i w innych materiałach reklamowych zamiast reklam przygotowanych przez zespół Pepsi.

Wygrane prace ewidentnie przypadły do gustu fanom – jeden z nich był najlepszym postem miesiąca w kategorii Napoje, a w TOP12 znalazły się kolejne cztery.

pepsi space konkurs facebook

Najlepsze posty w kategorii Napoje | Facebook, lipiec 2023

Na profilu Pepsi odnotowaliśmy wzrost zaangażowania o ponad 1200%, a duży wzrost w liczbie aktywności zapewnił profilowi pierwsze miejsce w rankingu Aktywnych użytkowników.

pepsi aktywności użytkowników konkurs pepsi space

Profile w kategorii Napoje o największej liczbie aktywności | Facebook, lipiec 2023

W kategorii Napoje ponad połowa z najlepszych dwunastu postów miesiąca była postami konkursowymi. Podobnie wyglądało to w całej kategorii FMCG.

Z kolei Kompania Piwowarska wystartowała z kampanią społeczną PIJ z UMIAREM i towarzyszącym jej konkursem. Twarzami kampanii został Andrzej Grabowski (Umiar) i raper PiH (jako PIJ).

By podkreślić interaktywność kampanii, zadaniem konkursowym było opublikowanie komentarza z rymowanym wersem, który miał udowodnić, że dobra zabawa i umiar mogą iść w parze. 

kompania piwowarska kampania pij z umiarem facebook

Najlepsze posty w kategorii Alkohole | Facebook, lipiec 2023

Na profilu Kompanii Piwowarskiej odnotowaliśmy wzrost zaangażowania o ponad 780%, a duży wzrost w liczbie aktywności zapewnił profilowi awans o 40 pozycji na wysokie miejsce czwarte w rankingu Aktywnych użytkowników. 

alkohole facebook zaangażowanie lipiec 2023

Profile w kategorii Alkohole o największym zaangażowaniu | Facebook, lipiec 2023

Facebook Trends lipiec 2023

To tyle jeśli chodzi o podsumowanie wydarzeń na Facebooku. Nie zapomnijcie sprawdzić lipcowego raportu Instagram Trends oraz naszej analizy TOP20 agencji marketingowych na LinkedInie!

 

O Autorze

Klaudia Żyłka

Marketing Team Lead

Instagram, dogs, books and food lover. Former student at Warsaw University and Malmö University. Improving her marketing skills every day. Proud owner of DIMAQ certificate