Działasz na LinkedInie? Analizuj go w Sotrenderze! [Nowość]

Podczas gdy tak dużo mówi się o analizie działań na Facebooku czy Instagramie, niewiele miejsca jest poświęcanego na inne kanały, np. LinkedIna.

Choć pod względem prowadzenia działań marketingowych LinkedIn wydaje się być nieco niszowym kanałem social media, w Polsce ma już ponad 6 milionów użytkowników. To nie tylko duży potencjał na przyszłość. Wielu marketerów już teraz zgłasza realną potrzebę posiadania narzędzia wspierającego ich działania na tej platformie. 

A my możemy z dumą ogłosić, że od dziś LinkedIn jest kolejnym kanałem, który nasi użytkownicy mogą analizować w Sotrenderze. ? 

Gotowi, by poznać szczegóły?

Analiza działań na LinkedInie: Sotrender vs wbudowana analityka 

Dołożyliśmy wszelkich starań, by wycisnąć z danych linkedinowych jak najwięcej i wdrożyć do naszej aplikacji wskaźniki i funkcje niedostępne choćby w samym LinkedInie. 

Oto najważniejsze różnice – i kluczowe korzyści z korzystania z Sotrendera.

 1. Dashboard, na którym zobaczysz wszystkie najważniejsze wskaźniki na jednym widoku.
 2. Analiza odbiorców przedstawiona na jednym widoku i wzbogacona o dane porównawcze, by móc bardziej dokładnie monitorować ich dynamikę. 
 3. Możliwość tagowania postów i analizy skuteczności treści (dobrze znana naszym użytkownikom z Facebooka i Instagrama) [dostępne wkrótce]
 4. Pogłębione dane dotyczące zaangażowania, m.in. nasz autorski wskaźnik Activity Index, czy heatmapa aktywności użytkowników, które będą nieocenione przy planowaniu kolejnych treści. 
 5. Zaawansowana analiza treści (m.in dzięki opcjom sortowania i filtrowania).
 6. Wizualizacja danych na interaktywnych wykresach. 

Jeśli jesteś raczej typem wzrokowca, wszystkie najważniejsze różnice przedstawiliśmy także na przejrzystej infografice. 

analiza działań na linkedinie w sotrenderze

Jakie wskaźniki warto analizować prowadząc marketing na LinkedInie? 

Podobnie jak przy innych kanałach, także w przypadku LinkedIna w Sotrenderze możesz analizować szereg wskaźników z trzech obszarów:

Zacznij analizować swoje działania na LinkedInie

Odbiorcy

Jak pewnie wiesz, LinkedIn daje możliwość analizowania zarówno liczby odwiedzających jak i obserwujących, wraz z danymi demograficznymi dla obydwu tych grup. 

Sotrenderze możesz na bieżąco śledzić, jak zmieniała się liczba obserwatorów na zarządzanej przez Ciebie stronie dzień po dniu, oraz jak historycznie przedstawiała się łączna liczba obserwatorów (od momentu dodania profilu do aplikacji).

W ten sposób dowiesz się, jakie treści powodowały napływ nowych obserwatorów na profil, bądź spadek ich liczby. O ile dość łatwo jest to monitorować na bieżąco, w dłuższej perspektywie ciężko wysnuwać takie wnioski korzystając jedynie z wbudowanej analityki LinkedIna.

analiza liczby obserwujących na linkedinie

Analiza liczby obserwujących na LinkedInie w czasie, Sotrender

Pogłębione dane demograficzne to coś, co wyróżnia LinkedIna na tle innych kanałów, a dla nas, marketerów, jest to niezwykle wartościowe źródło wiedzy. 

Analiza demografii odwiedzających i fanów to doskonały sposób by: 

 • lepiej poznać swoją grupę docelową, 
 • sprawdzić, czy prowadzona komunikacja dociera do odpowiednich odbiorców,
 • optymalizować kampanie reklamowe prowadzone na LinkedInie (ale także na innych kanałach),
 • tworzyć treści, które odpowiadają na potrzeby osób odwiedzających i obserwujących stronę firmową. 
analiza demografii na linkedinie

Analiza demografii na LinkedInie

Sotrenderze istnieje oczywiście możliwość, by analizować wszystkie dane demograficzne (lokalizacja, branża, funkcja czy doświadczenie), a także eksportować je jako pliki pdf lub png, by następnie wykorzystać chociażby podczas projektowania strategii. 

Zasięg i zaangażowanie

Sekcja zasięg i zaangażowanie jest najobszerniejszą sekcją, jeśli chodzi o dostępne w niej dane.

Zacznijmy od jednego z kluczowych wskaźników na LinkedInie – wyświetleń.

W Sotrenderze wyświetlenia (zarówno te pochodzące od obserwatorów jak i odwiedzających) możesz analizować na jednym łącznym wykresie oraz w podziale na wyświetlenia organiczne i płatne. 

Sam LinkedIn nie udostępnia tych danych w tak zagregowany sposób, jest więc to znaczne ułatwienie, by mieć ogląd na ogólny wynik swojej pracy. 

Analiza wyświetleń na LinkedInie

Analiza wyświetleń na LinkedInie, Sotrender

Poza łącznymi wyświetleniami, istnieje również możliwość analizy unikalnych wyświetleń (także w podziale na organiczne i sponsorowane). Unikalne wyświetlenia informują o tym, do ilu użytkowników nasze treści faktycznie dotarły w danym dniu lub okresie. 

Ważne
W przypadku LinkedIna nie ma możliwości analizy zasięgu, jaki znamy choćby z Facebooka. Na LinkedInie wskaźnikiem odpowiadającym zasięgowi są unikalne wyświetlenia. 

Dodatkowo, w Sotrenderze znacznie zgłębiliśmy informacje dotyczące aktywności i reakcji użytkowników

Poza łączną liczbą aktywności przedstawioną na wykresie, dostępna jest także heatmapa, z której szybko dowiesz się, w jakie dni tygodnia i w jakich godzinach użytkownicy wchodzili w interakcje z treściami publikowanymi na profilu. 

analiza aktywności użytkowników na linkedinie

Analiz aktywności użytkowników na LinkedInie na heatmapie, Sotrender

Intensywnie pomarańczowy kolor to ważny sygnał dla Ciebie, jako osoby zarządzającej firmowym profilem na LinkedInie. Informuje on o tym, kiedy najlepiej jest publikować nowe treści, by zyskać jak największe zaangażowanie odbiorców. 

Analizować możesz również to, w jaki sposób odbiorcy najchętniej wchodzą w interakcje z publikowanymi treściami. Oczywiście im więcej komentarzy czy udostępnień, tym lepiej. 😉 Są to bowiem aktywności, które oznaczają większe zaangażowanie odbiorców w Twoją komunikację. 

typy aktywności użytkowników na LinkedInie

Analiza aktywności użytkowników na LinkedInie

A skoro o rodzajach interakcji mowa, to dobry moment by powiedzieć więcej o naszym autorskim wskaźniku Activity Index, który jest zagregowanym wskaźnikiem zaangażowania na profilu. 

Do jego obliczania bierzemy pod uwagę różne aktywności, a każda z nich ma inną wagę:

 • reakcja – 1
 • komentarz – 4
 • udostępnienie – 16

Activity Index liczymy na podstawie wzoru:
Activity Index = (reakcja x 1 ) + (komentarz x 4) + (udostępnienie x 16)

Jak widzisz, im więcej komentarzy czy udostępnień, tym wyższa będzie wartość Activity Index (AI).

Sotrenderze Activity Index możesz analizować zarówno na wykresie liniowym w ujęciu dziennym, jak i na heatmapie. 

activity index linkedin

Analiza wskaźnika Activity Index dla LinkedIna

I na koniec – reakcje użytkowników, które, w odróżnieniu od LinkedIna, także możesz analizować w Sotrenderze.

analiza reakcji użytkowników na linkedinie

Analiza reakcji użytkowników na LinkedInie

Monitorowanie aktywności i reakcji użytkowników na Twojej stronie firmowej jest niezwykle ważne, jeśli zależy Ci na doskonaleniu działań marketingowych na LinkedInie i budowaniu relacji z użytkownikami platformy. 

Treści

Analiza treści to jedna z ulubionych funkcji naszych klientów, dlatego nie mogło zabraknąć jej także w analizie LinkedIna.

By jeszcze bardziej ją usprawnić i ułatwić wyciąganie wniosków, wprowadziliśmy (w odróżnieniu od analityki linkedinowej) wiele opcji filtrowania oraz sortowania postów (oraz innych typów treści) opublikowanych na stronie firmowej.

jak również filtry związane z typami postów:

 • posty tekstowy,
 • post z grafiką,
 • wideo,
 • artykuł,
 • karuzela,
 • multiimage,
 • ankieta,
 • reference, 
 • dokument. 

Z kolei jeśli chodzi o sortowanie opublikowanych postów, korzystać możesz z następujących wskaźników:

 • suma aktywności,
 • wszystkie wyświetlenia,
 • wyświetlenia wideo,
 • liczba kliknięć,
 • liczba reakcji,
 • liczba komentarzy, 
 • liczba udostępnień, 
 • Activity Index. 
analiza postów na linkedinie

Analiza postów na LinkedInie w Sotrenderze

To duże ułatwienie jeśli chodzi o analizę treści, szczególnie jeśli publikowanych postów jest dużo lub chcesz przeprowadzić analizę za dłuższy okres. 

W ten sposób szybko dowiesz się np. które artykuły lub posty wideo miały najwięcej wyświetleń lub reakcji. Na tej podstawie znacznie łatwiej będzie pracować nad dalszą strategią contentową na LinkedIna. 

Zacznij analizować swoje działania na LinkedInie

Na koniec, nasza perełka, czyli funkcja Skuteczność treści

W Sotrenderze masz możliwość tagowania wszystkich opublikowanych na LinkedInie treści swoimi własnymi tagami. Twoje tagi mogą być odzwierciedleniem kategorii produktowych, tematyki postów czy organizowanych wydarzeń. 

Na tej podstawie otrzymasz wykres (który będzie automatycznie aktualizowany wraz z każdym nowootagowanym postem), z którego dowiesz się, które rodzaje treści są najbardziej skuteczne pod kątem czterech wskaźników:

 • zasięgu płatnego,
 • zasięgu organicznego,
 • zaangażowanych użytkowników,
 • Activity Index. 
analiza skuteczności treści na linkedinie

Analizuj skuteczność treści publikowanych na LinkedInie w Sotrenderze

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, np. czy w budowaniu zasięgów organicznych lepiej sprawdzają się treści newsowe, produktowe czy employer brandingowe – nie będziesz mieć już żadnego problemu, aby odpowiedzieć sobie na to pytanie. 😉 

Jak w szybki sposób wyciągać wnioski z danych? 

Jak widzisz, do swojej dyspozycji masz naprawdę dużo wskaźników, które możesz analizować. Polecamy podchodzić jednak zarówno do analizy, jak i optymalizacji strategii, etapami – wprowadzanie wielu zmian w tym samym czasie utrudni monitorowanie, które z nich przyniosły rezultat. 

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w analizie wskaźników i wyciąganiu użytecznych informacji z danych.

 • Analizując skuteczność publikowanych treści, nie skupiaj się jedynie na ostatnim, lczy nawet kilku ostatnich, postach. Zawsze bierz pod uwagę dłuższy horyzont czasowy. 
 • Poświęcaj więcej czasu na dogłębną analizę zainteresowań i zachowań swoich odbiorców.
 • Korzystaj z danych demograficznych, są to bowiem nieocenione insighty o Twojej grupie docelowej, które powinieneś wykorzystać m.in. przy tworzeniu treści. 
 • Monitoruj, kiedy Twoi odbiorcy są najbardziej aktywni na platformie, by móc jak najskuteczniej przyciągnąć ich uwagę. 

Usprawnij analizę swoich działań na LinkedInie 

Cieszymy się, że LinkedIn jest kolejnym kanałem, który od teraz możesz analizować w naszej aplikacji. Mamy nadzieję, że zachęci to marketerów do bardziej świadomego działania na LinkedInie i pozwoli poznać potencjał tej platformy social media. 

Pamiętaj, że decydując się na korzystanie z Sotrendera będziesz mieć do dyspozycji także pełne wsparcie naszego zespołu – chętnie odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy odkryć wszystkie funkcje narzędzia. 

Nowi użytkownicy mogą też, jak zawsze, skorzystać z 14-dniowego bezpłatnego okresu próbnego, by w praktyce przekonać się, jak wygląda analiza LinkedIna, jak i innych kanałów, w zewnętrznym narzędziu. 

Nie ma mowy o kupowaniu przysłowiowego kota w worku – wszystkie funkcje i wskaźniki dostępne są podczas okresu próbnego. Dodatkowo, istnieje możliwość umówienia się na bezpłatne i niezobowiązujące demo z naszym konsultantem, który przeprowadzi Cię po Sotrenderze. 

 

Do góry
Do góry

Podobne posty