Facebook Trends styczeń 2023 – wszystkie ręce na pokład

Czy jest wydarzenie, które bardziej jednoczy Polaków niż finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Raczej na próżno takiego szukać. 

Nie pozostaje nam więc nic innego, jak przyjrzeć się, jak w tym roku marki oraz facebookowicze angażowali się w 31. finał WOŚP. 

Ale zanim przejdziemy do podsumowania stycznia, mamy dla Was kilka dobrych informacji.

  1. Na naszym blogu możecie znaleźć już infografikę z podsumowaniem 2022 roku na Facebooku. Sprawdźcie, które profile odnotowały największy przyrost fanów, najbardziej angażowały odbiorców i opublikowały najwięcej postów. Z infografiki dowiecie się także, jak wyglądały średnie koszty reklamowe w minionych dwunastu miesiącach. 
  2. Jeśli czujnie śledziliscie w ostatnim czasie nasze sociale, to pewnie wiecie, że od jakiegoś czasu szykowaliśmy się do reaktywacji raportu Instagram Trends. Niezwykle cieszymy się, że już za kilka dni będziemy mogli opublikować styczniowy raport Instagram Trends – i tak przez każdy kolejny miesiąc tego roku. A bardziej niecierpliwych możemy odesłać do, nieco owianej tajemnicą, grudniowej wersji raportu

Wszystkie ręce na pokład

W minionym miesiącu na bardzo wielu profilach zobaczyć mogliśmy posty wspierające WOŚP. Część z nich dotyczyła organizowanych zbiórek i aukcji, w innych z kolei zachęcano do kupna własnych produktów, z których zysk miał zostać przekazany na konto fundacji. 

Dobrym przykładem realizacji drugiego z tych scenariuszy były działania na profilu marki Kingi Rusin – PAT&RUB. Post z informacją o przekazaniu całego weekendowego zysku na WOŚP zgromadził ponad 11 tys. reakcji i był najlepszym postem w kategorii Kosmetyki i drugim najlepszym postem w całej kategorii FMCG

pat&rub wośp finał

Najlepsze posty na Facebooku w styczniu 2023 w kategorii FMCG

Z kolei na profilu Galerii Wileńskiej zachęcano klientów do wspierania finału WOŚP podczas wizyty w galerii – w jednym ze sztabów mieli działać także psi pomocnicy, których obecność była z pewnością miłą zachętą do udziału w akcji. Wspomniany post na profilu Galerii Wileńskiej był tym samym najlepszym postem miesiąca w kategorii Centra handlowe.

centra handlowe wośp najlepsze posty

Najlepsze posty w kategorii Centra handlowe, styczeń 2023

Uczelnie wyższe to kategoria, której raczej rzadko się przyglądamy, ale inaczej będzie tym razem. Na profilu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu opublikowano post zachęcający do wzięcia udziału w aukcji, której przedmiotem był Kurs laparoskopii z prof. Dariuszem Patkowskim. Zarówno aukcja, jak i sam post cieszyły się niemałym zaangażowaniem – udało się zebrać 6 100 zł, a post na profilu Uniwersytetu był numerem 3. w zestawieniu najlepszych postów w kategorii Uczelnie wyższe. 

A jak w styczniu wyglądały wyniki samego profilu WOŚP? W kategorii NGO, strona Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uplasowała się na:

  • miejscu 6. pod kątem liczby aktywności (awans o 13 pozycji)
  • miejscu 7. w zestawieniu Zaangażowanie (awans o 17 pozycji; przyrost o 367% w porównaniu do grudnia). 

Profil Jurka Owsiaka znalazł się na miejscu 5. zarówno w zestawieniu Zaangażowanie jak i Aktywni użytkownicy. 

WOŚP finał facebook

Profile o największej liczbie aktywności w styczniu 2023 na Facebooku w kategorii NGO

Rekordowo niskie koszty reklamowe

Jak przewidywaliśmy w ostatnich Trendsach, w styczniu reklamodawcy znacznie mniej płacili za CPC i CPM w ekosystemie Meta.

  • Średni CPC spadł o 22 grosze i wyniósł 70 groszy.
  • Średni CPM spadł o 2 zł 11 gr i wyniósł 5 zł 23 grosze (w styczniu 2022 roku było to 5 zł 65 groszy).
cpm facebook styczen 2023

Koszt CPM w ekosystemie Meta na przestrzeni ostatnich miesięcy

Znacznie niższy był też index miesięcznej wartości wydatków na reklamę – w minionym miesiącu reklamodawcy wydali aż o 24 punkty procentowe mniej niż w grudniu. Wiele firm ma wciąż zamrożone budżety reklamowe i niezatwierdzone budżety na nowy rok, co z pewnością przełożyło się na taki właśnie wynik.

index wydatkow na reklame na facebooku styczen

Jak czytać wykres? Wartość 100 oznacza najwyższą wartość wydatków na przestrzeni roku. Wartość 50 oznacza, że wysokość wydatków w danym miesiącu była dwukrotnie mniejsza.

Facebook Trends styczeń 2023

Tyle przygotowaliśmy dla Was w tym miesiącu. ? Zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją raportu oraz podsumowaniem rocznym. I wspólnie czekamy na styczniowy raport Instagram Trends!

Do góry
Do góry

Podobne posty