Facebook w Polsce – podsumowanie 2022 roku [INFOGRAFIKA]

Za nami pierwszy miesiąc 2023 roku, a to dobry moment, by na spokojnie przyjrzeć się temu, jak wyglądał cały miniony rok. A my, jak zawsze, przygotowaliśmy podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy na Facebooku. ?

Co znajdziecie na tegorocznej infografice?

  • Top profile marek i mediów (w odróżnieniu od lat poprzednich, tym razem zrezygnowaliśmy z umieszczania w naszym podsumowaniu profili osób).
  • Znacznie więcej danych reklamowych z ekosystemu Meta.
  • 12 najbardziej angażujących postów na Facebooku w 2022 roku. 

Gotowi by poznać szczegóły? ?

Podsumowanie 2022 roku na Facebooku 

Dwoma największymi profilami polskich marek na Facebooku w 2022 roku były Play i Allegro – obie marki mogą pochwalić się ponad dwumilionową społecznością na swoich profilach. Trzecie miejsce na podium zajął profil Pyszności, który również zbliża się do przekroczenia liczby dwóch milionów fanów.

Z kolei profilami, które zanotowały największy przyrost fanów były te dotyczące newsów i plotek: Goniec.pl (przyrost o ponad 600 tys. fanów), Jastrzab Post oraz Świat Gwiazd. 

W minionym roku najbardziej angażującym profilem był profil TVP Sport. Na podium znalazł się również profil Goniec.pl i LOL mania, a tuż za nim TVN24 (miejsce 4.) i Łączy nas piłka (miejsce 5.). Profile publikujące wiadomości i newsy sportowe ponownie najbardziej angażowały facebookowiczów. 

Zestawienie Najuważniejsi, podobnie jak w latach ubiegłych, składa się głównie z marek telekomunikacyjnych. Liderem, drugi rok z rzędu, pozostał profil Orange. Nowym profilem, który awansował do TOP5 na miejsce czwarte jest profil T-Mobile, tym samym deklasując Play z miejsca trzeciego na piąte. Na wszystkich tych profilach moderatorzy odpowiedzieli na ponad 90% postów użytkowników (na profilu Allegro aż na 99% z nich).

Profilem, na którym w 2022 roku pojawiło się najwięcej postów był profil Ciąża – pytania i odpowiedzi. W minionym roku, jeszcze bardziej niż w latach poprzednich, treści parentingowe interesowały społeczność na Facebooku – w TOP5 znalazł się bowiem także profil Mamy Mamom. Z kolei profilem, który dość niespodziewanie pojawił się w zestawienu Najbardziej aktywni był profil Spotted Grójec-Okolice, na którym w całym ubiegłym roku opublikowano aż 24 624 postów, co daje średnio ponad 65 postów dziennieTym razem, w TOP5 nie znalazł się profil Radia Maryja ani Wirtualnej Polski, zaś na miejsce drugie (z piątego) awansował profil TVN24.

Najlepszym postem roku, który był bezpośrednim odwołaniem do wydarzeń w Ukrainie, był lutowy post Klubu Komediowego. Wojna w Ukrainie była niewątpliwie jednym z ważniejszych wydarzeń minionego roku – co ma odzwierciedlenie w postach, które najbardziej angażowały facebookowiczów. Silnie angażujące były także posty ze zbiórkami na rzecz potrzebujących – 4 z 12 najlepszych postów roku należało do profilu Siepomaga.pl. Niespodzianką jest numer 4. w naszym zestawieniu. Tuż za podium znalazł się bowiem post Comedy Central Polska, który był satyryczną zapowiedzią nowego programu “Backdoor – Wyjście awaryjne” i zdobył imponującą aktywność użytkowników. 

Koszty reklamowe? Poszybowały w górę. W porównaniu do 2021 roku, za CPC reklamodawcy płacili średnio 21% więcej (87 groszy), a za CPM – 4% więcej (7 zł 13 gr). Z kolei średnie dzienne wydatki na reklamę wyniosły 16 zł 81 gr – o 53% więcej niż w roku ubiegłym. 

Zanim infografika – mała niespodzianka. Jeśli uważnie śledziliście nasze sociale, wiecie, że pracowaliśmy nad reaktywacją raportu Instagram Trends. Zachęcamy do zapoznania się z grudniową wersją raportu, a już za kilka dni zapraszamy na styczniowe wydanie raportu Instagram Trends! ?

podsumowanie 2022 roku na facebooku infografikapodsumowanie 2022 roku na facebooku infografika najlepsze posty

Do góry
Do góry

Podobne posty