Raporty Trends już od 10 lat towarzyszą marketerom każdego miesiąca. Nieskromnie uważamy, że są one wartościowym źródłem wiedzy!

Nawet nie wiecie, jak często dostajemy pytanie: A kiedy Trendsy?” 😉 

Wraz z rozwojem naszego głównego produktu, ale też ewolucją świata marketingu, nadeszła pora na, historyczną wręcz, zmianę w Trendsach. Od teraz, miesięczny raport Facebook Trends będzie zawierał także zagregowane dane reklamowe z ekosystemu Facebooka dla rynku polskiego. 

Listopadowy raport Facebook Trends znajdziecie tutaj.

Raport Facebook Trends z danymi reklamowymi

Począwszy od tego miesiąca, w ramach dodatku do raportu Facebook Trends, na naszym blogu będziemy publikować dla Was informacje o najważniejszych wskaźnikach reklamowych, takich jak: 

  • średni miesięczny CPC (Cost per click),
  • średni miesięczny CPM (Cost per mille). 

Dzięki nim:

  • porównacie, jak zmienia się średni koszt jednego kliknięcia w reklamę na przestrzeni miesięcy,
  • dowiecie się, jak zmienia się średni koszt tysiąca wyświetleń reklamy w wybranym czasie,
  • przeanalizujecie średnie koszty reklamy w ekosystemie Facebooka.

Analiza tych danych ułatwi Wam zrozumienie i optymalizację kosztów, jakie ponosicie na reklamę. Pozwoli także lepiej planować kampanie i budżety w perspektywie rocznej dzięki naszym danym będziecie wiedzieć, w których miesiącach można spodziewać się niższych kosztów CPC i CPM, a kiedy koszty te są wyższe.

CPC i CPM na przestrzeni ostatnich miesięcy

W skali roku średnia wartość CPC uległa sporym wahaniom. Najniższy średni CPC odnotowaliśmy w styczniu bieżącego roku, i wyniósł on 52 gr. Najwyższą wartość średni CPC osiągnął w listopadzie, i była to kwota 89 gr. 

Najniższa i najwyższa mediana wartości CPC wyniosła odpowiednio: 35 gr w styczniu i 59 gr w listopadzie.

Na przestrzeni minionego roku, najwyższy średni CPM wyniósł 7 zł 76 gr w maju, zaś najniższy – 6 zł 2 gr w sierpniu. 

Z kolei najwyższa mediana wartości CPM wyniosła 5 zł w maju, a najniższa – 3 zł 55 gr w kwietniu. 

Koszty CPC i CPM w listopadzie

W minionym miesiącu, najniższy średni CPC odnotowaliśmy 1 listopada, i wynosił on około 65 gr. Najprawdopodobniej było to związane z przypadającym w tym dniu świętem. Z kolei najwyższą wartość wskaźnik CPC osiągnął 26 listopada, czyli w Black Friday, i była to kwota 1 zł 30 gr. 

Sprawdź naszą analizę kosztów wydawanych na reklamę w okresie Black Friday oraz Świąt Bożego Narodzenia w 2020 r.

Jeśli chodzi o CPM, najwyższą wartość wskaźnik przyjął 8 listopada, i była to kwota 9 zł 21 gr. W Black Friday średni CPM wyniósł około 7 zł. Z kolei najniższa średnia wartość wskaźnika CPM wyniosła 4 zł 70 gr, dokładnie 29 listopada.

W najnowszym module w naszej aplikacji, Sotrender Ads, możesz znacznie bardziej szczegółowo analizować oraz raportować swoje kampanie reklamowe. Analiza własnych wskaźników, zestawiona z danymi rynkowymi, będzie z pewnością wartościową wiedzą, która ułatwi planowanie i optymalizację kolejnych działań reklamowych. 

Wypróbuj Sotrender Ads

Co zwróciło naszą uwagę w listopadzie?

Jak co miesiąc, mamy dla Was także krótkie podsumowanie najciekawszych zmian i aktywności na Facebooku.

W listopadzie, wyraźnie awansował między innymi profil Pizza Guseppe, znajdując się o 27 pozycji wyżej w rankingu aktywnych użytkowników w branży FMCG. Zainteresowanie wzbudził humorystycznym postem dotyczącym real time marketingu i social mediów, który wywołał reakcje ponad 22 tysięcy użytkowników.

W minionym miesiącu, podobnie jak w październiku, awansował także profil OLX Polska marki, która znana jest ze swojej prospołecznej aktywności. W zeszłym miesiącu pisaliśmy o kampanii z udziałem Roberta Makłowicza, mającej przestrzegać przed oszustwami w sieci. Tym razem OLX ponownie wystartował z akcją Nakarm psa z OLX, która co roku cieszy się dużym zainteresowaniem.

Profile o największym zaangażowaniu, Handel | Facebook, listopad 2021

Zmiany zauważyliśmy również w kategorii Moda. Profil marki YES awansował o 23 pozycje dzięki kampanii Jestem kobietą.
Post zapowiadający kampanię był jednocześnie trzecim najlepszym postem w kategorii Moda.

Zachęcamy do sprawdzenia całego raportu Facebook Trends listopad 2021.

O Autorze

Marta Bongilaj

Content marketer developing her passion for writing from her youngest years. Loves playing with words. Beyond that, a real dog enthusiast and a happy owner of one.