Gdy kilka miesięcy temu, podsumowując majowe wydarzenia na Instagramie, pisaliśmy o popularności trenerów personalnych, zastanawialiśmy się czy trend dbania o siebie – swoje zdrowie, odżywianie się – nie jest jedynie spowodowany zbliżającym się okresem wakacyjnym. Wrzesień pokazuje jednak, że faktycznie od pewnego czasu coraz większej liczbie Polaków zależy na własnym zdrowiu, w szerokim tego słowa znaczeniu. Za dbaniem o siebie mamy na myśli nie tylko wygląd zewnętrzny (na co wskazuje popularność profili zarówno związanych ze sportem jak i np. z kosmetykami), ale także szeroko pojęte “wnętrze” – począwszy od zdrowego odżywiania się, na obcowaniu z kulturą – chociażby książką czy muzyką – kończąc.

Wszystkich szczegółów dowiecie się, jak zawsze, z raportu Instagram Trends Polska wrzesień 2017!

Kierunek: zdrowie odżywianie

Idąc zgodnie z piramidą potrzeb Maslowa, zacznijmy od podstaw, czyli odżywiania się. W kategorii ‘Żywność’ większość z 10 profili z największą liczbą obserwatorów dotyczy właśnie zdrowego odżywiania się i produktów z tym związanych.

Instagram Trends Polska, wrzesień 2017, kategoria Żywność

Wrześniowa czołówka profilów z kategorii Żywność pod kątem liczby obserwujących

Sytuacja podobnie przedstawia się, jeśli chodzi o zaangażowanie fanów w powyższej kategorii. Jednymi z bardziej angażujących profili, które odnotowały jednocześnie wzrosty w minionym miesiącu, były te dotyczące produktów bio, bez laktozy, czy zdrowych przekąsek.

Sport to… również zdrowie!

W końcu, w zdrowym ciele zdrowy duch! Już niemal tradycją jest, że dwa pierwsze miejsca w zestawieniu branż należą do piłkarzy i sportowców. W pierwszej dziesiątce znajdują się również trenerzy personalni. Co ciekawe poza czołową dziesiątką znajdują się m.in. media internetowe czy odzież, czyli tematy, które teoretycznie postrzegane są jako dominujące na Instagramie.

Instagram Trends, Instagram branże, zestawienie branż

Instagram Trends wrzesień 2017 | Zestawienie branż

W kategorii sport w minionym miesiącu szczególnie wart podkreślenia był duży awans (aż o 161 pozycji) profilu Bartosza Olszewskiego (@warszawskibiegacz), który w kategorii Osoby / Zaangażowanie uplasował się na 18 miejscu. Wzrost ten to podkreślenie trendu, że nie tylko trenerzy personalni, ale również biegacze i bieganie (w tym np. maratony), jak i przewijające się przez Instagram inne dyscypliny sportu, cieszą się ostatnio sporą popularnością, zarówno jeśli chodzi o aktywne jak i bierne uczestnictwo w nich (o czym również wspominaliśmy dwa miesiące temu).

Kosmetyki (to nie wszystko ;))

Szminki, lakiery do paznokci, produkty w kolorowych i przyciągających wzrok opakowaniach… – profile marek kosmetycznych cieszą się popularnością głównie wśród kobiet i nie jest to specjalnym zaskoczeniem.

W kategorii kosmetyki skupimy się jednak nie na ogólnych trendach, a na dwóch profilach – marki Semilac oraz beGLOSSY.

Posty publikowane przez Semilac były najlepszymi postami we wrześniu w kategorii Kosmetyki. Profil marki jest bardzo spójny – ktoś mógłby powiedzieć, że monotonny czy nudny. Jednak jak widać, podążając za obraną przez firmę strategią, Semilac świetnie sobie radzi i ciągle utrzymuje się w czołówce rankingu – we wrześniu w kategorii Marki znajduje się na wysokiej 13. pozycji, zaś w kategorii Kosmetyki na pozycji nr 1. (pod kątem liczby obserwujących).

Widać, że strategia marki jest bardzo przemyślana i na próżno można szukać na profilu Semilaca przypadkowych postów (w porównaniu do innych profili skierowanych do kobiet, na których często publikowane są różnego rodzaju treści – od butów, przez kosmetyki, na domowych pupilach kończąc). Jednak ta przewidywalność i monotematyczność nie przeszkadza odbiorcom, ponieważ doskonale wiedzą, dlaczego obserwują dany profil i co mogą na nim znaleźć.

Instagram, Instagram Trends, kosmetyki, najlepsze posty

Instagram Trends wrzesień 2017 | Najlepsze posty w kategorii Kosmetyki

Kolejny profil i kolejna dobra praktyka to beGLOSSY.

Wskaźniki dotyczące zaangażowania pod postami marki we wrześniu wskazują na dość znaczne wzrosty: kategoria Kosmetyki – awans o 15 miejsc na pozycje nr 1, kategoria Marki – awans o 109 miejsc na pozycję nr 9. Powód? Z pewnością jednym z nich było wprowadzenie nowych produktów i nie tylko dobre komunikaty z tym związane, budzenie zainteresowania, ale przede wszystkim wprowadzenie produktu, który był dopasowany do potrzeb i preferencji grupy docelowej. Nowy produkt, ale zupełnie oderwany od tych potrzeb, z pewnością nie wzbudziłby aż takiego entuzjazmu.

Najlepsze posty na oficjalnym profilu marki beGLOSSY na Instagramie we wrześniu 2017

Książki w dłoń!

… bo trzeba dbać o siebie i dobrze się czuć nie tylko od zewnątrz 😉 A czy może być lepszy sposób na poprawę jesiennego samopoczucia niż wciągająca książka? Śmiemy wątpić, bo chyba nic nie przebije popołudnia z herbatą i lekturą, gdy na zewnątrz pada i ściemnia się już o 18.

Ewidentnie nasze zainteresowanie książkami rośnie – doskonale widać to we wrześniu na przykładzie wydawnictw, gdzie wiele z nich odnotowało spore wzrosty w liczbie zaangażowanych osób. Najlepszy wynik w kategorii Kultura osiągnęło Wydawnictwo Muza, które wydało niedawno książkę blogerki Kasi Tusk ‘Make Photography Easier’. Tuż za nim znalazły się m.in. Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo SQN czy Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

kultura, Instagram, zaangażowanie, wydawnictwa

Najbardziej angażujące profile kategorii Kultura na polskim Instagramie we wrześniu 2017

Podsumowując wrzesień na polskim Instagramie, nasuwa się kilka dobrych rad i praktyk, z których warto skorzystać.

  • Podążanie za trendami – trend zdrowego odżywiania się czy zdrowego stylu życia może być z powodzeniem wykorzystany przez wiele marek w różnych branżach – stosunkowo łatwo może być wprowadzony i dostosowany do ich obecnej strategii.
  • Dbanie o spójność prowadzonych profili – posty będące urozmaiceniem czy zaskoczeniem mogą się również sprawdzić, ale pamiętaj, że Twoi obserwatorzy są z Tobą z jakiegoś konkretnego powodu i najczęściej jest nim produkt lub usługa, którą oferujesz.
  • Przemyślane wprowadzanie produktów – nie tylko jeśli chodzi o wysyłany komunikat, ale również o dobre dopasowanie produktu do naszych odbiorców. Produkt, który zdobędzie ich serca, będzie kluczem do sukcesu Twojej marki. Warto zwrócić uwagę również na czas jego wprowadzenia lub promowania.

Co jeszcze wydarzyło się na polskim Instagramie w minionym miesiącu? Sprawdźcie w najnowszym wydaniu Instagram Trends wrzesień 2017!

 

MIERZ, OPTYMALIZUJ, RAPORTUJ!Zobacz więcej

O Autorze

Klaudia Żyłka

Marketing Team Lead

Instagram, dogs, books and food lover. Former student at Warsaw University and Malmö University. Improving her marketing skills every day. Proud owner of DIMAQ certificate