Jakimi wartościami kieruje się Twoja grupa docelowa? [Listonic Case Study]

Z pewnością większość osób związanych z szeroko pojętym marketingiem wie już jak ważne jest ciągłe poznawanie swojej grupy docelowej. Powodów jest wiele a ten finalny, czyli wzrost zysków ze sprzedaży, zazwyczaj najbardziej do wszystkich przemawia. W Sotrenderze również dostrzegamy rosnący trend, jeśli chodzi o dążenia firm, niezależnie od ich wielkości, do poszerzania swojej wiedzy na temat zarówno obecnych jak i potencjalnych klientów. Odpowiedzią na te zapotrzebowania są m.in. badania Audience Scan.

Dziś przedstawiamy Wam najciekawsze wnioski z Audience Scanu, który przeprowadziliśmy dla firmy Listonic.

Uczyń swoje zakupy łatwiejszymi!

Listonic to w wielkim skrócie aplikacja do tworzenia list zakupowych. Czy też należycie do osób, które zapisują potrzebne rzeczy na tysiącach post-it’ów, a potem zostawiają je w domu, zamiast zabrać do sklepu? Natomiast rzadko pewnie ruszacie się z domu bez smartfona? Ja zdecydowanie należę do tej grupy!

Listonic jest właśnie dla takich osób jak my. Oprócz możliwości robienia listy zakupów, aplikacja posiada kilka innych, bardzo przydatnych funkcji:

 • synchronizacja pomiędzy urządzeniami, na których korzystasz z aplikacji (będąc w domu możesz uzupełniać listę np. na laptopie a w sklepie korzystać ze smartfona),
 • dzielenie się listami z innymi osobami (zrób listę rzeczy potrzebnych do domu i udostępnij ją swojemu partnerowi/partnerce, dzięki czemu będąc w sklepie o niczym nie zapomni),
 • automatyczne segregowanie dodanych do listy produktów (np. nabiał, owoce, warzywa itp).
 • podgląd na aktualne promocje z najpopularniejszych sieci sklepowych.
lista zakupów w aplikacji Listonic

Wygląd listy zakupów w aplikacji

gazetki i promocje w aplikacji Listonic

Aktualne gazetki oraz oferty promocyjne

Ale to tylko część funkcji, jakie zapewnia nam Listonic!

Czym jest Audience Scan?

Audience Scan to badanie, które dostarcza nam mnóstwo wiedzy o naszej grupie docelowej – jej zainteresowaniach, preferencjach czy zachowaniach.

wymiary analizy, analiza, audience scan, badanie

Wymiary analizy w badaniu Audience Scan

Do przeprowadzenia Audience Scan mogą zostać wykorzystane 2 rodzaje danych – baza fanów danej marki na Facebooku lub faktyczna baza klientów (Custom Audience). W tym przypadku mieliśmy do czynienia z drugą sytuacją, a przebadaną grupą było ponad 120 000 osób – użytkowników aplikacji Listonic.

Celem badania było oczywiście lepsze poznanie klientów Listonica – głównie wartości, jakimi się kierują i jakie są dla nich ważne, ale także ich zainteresowań czy ogólnych preferencji.

Które dane na wykresach przedstawiających wyniki są najważniejsze? Affinity Index, czyli wskaźnik dopasowania. Określa on stopień dopasowania grupy docelowej do danego zagadnienia/ medium/ cechy.  Oczywiście im wskaźnik Affinity Index jest większy, tym lepszy jest stopień dopasowania do danej grupy docelowej. Affinity Index wyższy niż 100 oznacza ponad przeciętne dopasowanie w grupie docelowej.

Jak czytać wykresy?

Na wykresach zawsze znajdują się:

 • nazwa zainteresowania/kategorii, którą weryfikujemy,
 • procent całej populacji na Facebooku zainteresowany danym zainteresowaniem,
 • procent badanej grupy docelowej zainteresowany danym zainteresowaniem,
 • Affinity Index,
 • wykres słupkowy z trzema kolorami słupków:
  – niebieski prezentuje procent całości populacji Facebooka, która interesuje się analizowaną kategorią,
  – lekko pomarańczowy to procent badanej grupy docelowej, która interesuje się analizowaną kategorią,
  – mocnym pomarańczowym wyrażamy te elementy, na które szczególnie warto zwrócić uwagę w danym przypadku.

Wykresy możemy interpretować pod kątem wielkości grupy docelowej (procent grupy docelowej) lub pod kątem Affinity Index (wskaźnik dopasowania).

W przypadku ilościowego podejścia, liczy się tylko to, ile osób wykazało zainteresowanie danym tematem czy kategorią. Jest to spojrzenie poprawne, ale należy pamiętać, że na “polskim Facebooku” Robert Lewandowski czy Ewa Chodakowska posiadają tak ogromną liczbę obserwatorów, że niezależnie od przedmiotu badania niemal zawsze znajdowaliby się w czołówce rankingu.

Zastosowanie Affinity Index pozwala na spojrzenie jakościowe i pokazuje nam pełniejszy obraz zainteresowań grupy docelowej danej marki. Wskaźnik ten liczymy w porównaniu do całej populacji na Facebooku, w celu uzyskania informacji, które zainteresowania i kategorie są ponad przeciętnie popularne dla danej grupy docelowej w porównaniu do również zainteresowanej tym zagadnieniem części populacji na Facebooku.

Kim są użytkownicy aplikacji Listonic?

Aplikacja Listonic cieszy się największą popularnością wśród osób dorosłych w średnim wieku (25-44).

demografia, profil demograficzny, listonic

Przekrój demograficzny

Dość wysoki stopień dopasowania grupy docelowej widoczny jest również w stosunku do dwóch kategorii: małżeństwo i rodzina, a na uwagę zasługuje przede wszystkim zainteresowanie tematyką rodzicielstwa (głównie ojcostwa, ale także macierzyństwa), co może mieć swoje uzasadnienie w średniej wieku grupy docelowej. Jak się okazuje, na podstawie wcześniej przeprowadzonych badań (wywiadów) przez Listonic, znaczna większość użytkowników aplikacji zaczęła z niej korzystać po założeniu rodziny i bardzo często gdy na świat przyszło dziecko. Związane było to z pewnością z koniecznością lepszej organizacji czasu oraz bieżących codziennych spraw.

Nowe technologie a grupa docelowa

nowe

Stosunek do nowoczesnych technologii

Nie powinno być zaskoczeniem, że klienci Listonica to w dużej mierze entuzjaści nowych technologii. Są to ludzie młodzi, dla których nowoczesne technologie to nie tabula rasa, a wręcz przeciwnie – sposób na ułatwienie i usprawnienie sobie życia.

Co z tego wynika, są to również osoby często korzystające z urządzeń mobilnych typu smartfony czy tablety, jak i z laptopów. Badanie pokazało, że najczęściej wybierane modele telefonów i tabletów to urządzenia głównie firmy Samsung (Galaxy Note 4 czy Galaxy S7) oraz Apple (Ipad Air 2), a także Xiaomi.

Z kolei bardzo wysoki wskaźnik dopasowania jeśli chodzi o system operacyjny, z którego korzystają użytkownicy, występuje w przypadku systemu Mac OS (Affinity Index 141). Wskaźnik ten jest ponad dwukrotnie większy niż w przypadku Windowsa 7 lub 8 (AI odpowiednio 60 i 51), zaś w przypadku Windowsa 10 wynosi 99.

Ponadto przedstawiciele grupy docelowej są często obecni w sieci i chętnie korzystają głównie z mediów społecznościowych (Affinity Index 211).

Mierz swoje działania w mediach społecznościowych!Dowiedz się więcej

Jak przedstawiciele grupy docelowej spędzają swój czas wolny?

W jaki sposób klienci Listonica najchętniej spędzają swój czas wolny? Wyniki badania pokazują, że na koncertach lub w teatrze oraz na innego rodzaju wydarzeniach kulturalnych. Dla porównania, Affinity Index jeśli chodzi np. o wyjścia do klubów nocnych wyniósł jedynie 57.

czas wolny, listonic

Sposoby spędzania czasu wolnego

Wysoki wskaźnik dopasowania w badanej grupie docelowej dostrzegalny jest również w przypadku czytelnictwa, a szczególnie książek elektronicznych. To kolejny przykład na obecność nowoczesnych technologii w życiu grupy docelowej.

Wśród innych sposobów i preferencji na spędzanie czasu wolnego w grupie docelowej można wyróżnić również:

 • popularność miejsc typu spa,
 • słuchanie muzyki jazzowej,
 • zainteresowanie grami planszowymi,
 • rzemiosło oraz DIY (zrób to sam).

Z kolei stosunkowo popularne aktywności to gry komputerowe, konsole, oraz oglądanie tradycyjnej telewizji (Affinity Index na poziomie 70-80).

Styl życia użytkowników aplikacji Listonic

Przedstawiciele grupy docelowej to najprawdopodobniej osoby żyjące w miastach lub terenach podmiejskich, blisko większych aglomeracji, nie zaś w małych miejscowościach czy na wsiach. W tym miejscu warto podkreślić również dość wysoki Affinity Index jeśli chodzi o codzienne dojeżdżanie do pracy z miejsca zamieszkania (ang. commute).

Choć są to osoby lubiące (dalekie) podróże, cechuje je również przywiązanie do swoich korzeni, tradycji, pochodzenia i miejsca zamieszkania. Bardzo niski jest wskaźnik dopasowania, jeśli chodzi o ekspatów, czyli osoby (głównie wysokiej klasy specjalistów), które wyjeżdżają za granicę w celach znalezienia zatrudnienia.

Grupa docelowa to ponadto osoby żywo zainteresowane głównie sprawami społecznymi i lokalnymi, zrównoważonym rozwojem oraz środowiskiem. Są to dla nich ważniejsze kwestie niż np. polityka, militaria czy wolontariaty i akcje charytatywne.

sprawy społeczne, listonic, polityka

Poziom zainteresowania sprawami społecznymi

Podróże i sport, czyli aktywne oblicze grupy docelowej

Użytkownicy Listonica to osoby aktywne, lubiące podróże i sport.

W kategorii podróże grupa docelowa wykazuje duże zainteresowanie podróżami samolotem oraz destynacjami takimi jak góry, jeziora czy parki rozrywki, co wskazuje na preferencje w kierunku aktywnych sposobów na spędzanie czasu. Dla porównania stosunkowo niski stopień dopasowania widoczny jest w kategoriach jak np. agroturystyka czy plażowanie.

Jakie sporty są więc najbardziej popularne? Dominują głównie piesze wędrówki (w tym górskie), yoga, triathlon czy pływanie. Dość powszechne jest również bieganie, w tym maratony.

sport, listonic, thriatlon

Najczęśćiej uprawiane dyscypliny sportowe

Co może być trochę zaskakujące, grupa docelowa nie wykazuje nadmiernego zainteresowania szeroko pojętymi ćwiczeniami fizycznymi (treningi na siłowni, treningi siłowe), kulturystyką, dietami, jak również trenerami personalnymi. Z drugiej strony może być to jednak zrozumiałe biorąc pod uwagę styl życia i obowiązki, jakie posiadają przedstawiciele grupy docelowej – pracę, dziecko, dom. Codzienności z pewnością weryfikuje ich ilość czasu wolnego, stąd też tak ważne staje się lepsze zarządzanie nim.

Preferencje kulinarne użytkowników Listonica

Najczęściej tworzone przez nas listy zakupowe dotyczą z pewnością zakupów spożywczych i to niezależnie czy urządzamy przyjęcie czy po prostu kupujemy kończące się już w domu ulubione produkty. Jakie preferencje mają więc użytkownicy Listonica jeśli chodzi o żywność i kulinaria?

Z badania wynika, że w tym przypadku ewidentnie podążają za bieżącymi trendami – bycia eko i zdrowego odżywiania się. Świadczy o tym wysoki Affinity Index w kategoriach: weganizm, wegetarianizm, owoce morza oraz żywność organiczna. Dużo mniejszy stopień dopasowania widoczny jest np. w przypadku deserów (Affinity Index 81), fast foodów (Affinity Index 96) czy grillowania (Affinity Index 91).

odżywianie się, listonic, preferencje kulinarne

Preferencje kulinarne

Warto w tym miejscu dodać, że Listonic to nie tylko możliwość tworzenia listy zakupów i zarządzania nią, ale także zbiór przepisów kulinarnych. Jeśli któryś z nich przypadnie nam do gustu i zechcemy przygotować daną potrawę, za pomocą specjalnych przycisków będziemy mogli automatycznie przenieść składniki potrzebne do wykonania wybranego dania do naszej listy zakupowej. Voilà!

Jeśli chodzi o rodzaje kuchni popularne wśród grupy docelowej, największe zainteresowanie widać w stosunku do kuchni azjatyckiej: tajskiej (szczególnie ostatnio popularnej), wietnamskiej czy japońskiej, ale także francuskiej i Ameryki Łacińskiej.

Rodzaje kuchni, listonic, kuchnia azjatycka

Rodzaje kuchni

Grupa docelowa wykazuje również bardzo wysokie zainteresowanie różnego rodzaju kawiarniami. Najczęściej spożywane napoje? Kawa, a z alkoholi wino oraz piwo.

Na szerokie zainteresowanie szeroko pojętymi kulinariami wskazuje także wysoki wskaźnik Affinity Index, jeśli chodzi o portale typu White Plate (AI na poziomie 418), kwestiasmaku.com (AI = 337) czy pyszne.pl (AI = 329).

Jak dobrać influencerów do grupy docelowej?

Zestawienie najbardziej popularnych influencerów w grupie docelowej jest poniekąd potwierdzeniem wyżej wymienianych już zainteresowań – sportem, zdrowym stylem życia i podróżami.

Bardzo wysoki Affinity Index jest zauważalny również w przypadku rysowników satyrycznych – Andrzej Rysuje i Andrzej Mleczko oraz przedstawicieli kabaretów – np. Kacpra Rucińskiego.

Kolejną grupą influencerów o wysokim Affinity Index są osoby publiczne, które często wypowiadają się na tematy bieżące (głównie polityczne, ale nie tylko) – jak np. Krystyna Janda, Robert Biedroń czy Maciej Stuhr.

influencerzy, opiniotwórcy, Andrzej Rysuje

Influencerzy

Zainteresowanie tematyką finansów osobistych

Grupa docelowa stosunkowo dba o swoje finanse. Świadczy o tym m.in. dużo większa popularność sklepów dyskontowych (Affinity Index 112) i korzystania z ofert specjalnych (rabatów, promocji) niż np. sklepów i dóbr luksusowych (Affinity Index 75).

Przedstawiciele grupy docelowej wykazują także szerokie zainteresowanie tematami związanymi z inwestycjami, bankowością czy wydatkami osobistymi (np. portalami typu Subiektywnie o finansach). Jak już zostało to wspomniane może mieć to duży związek ze zmianami jakie zachodzą w tym okresie życia u przedstawicieli grupy docelowej, jak założenie rodziny czy narodziny dziecka. Wiąże się to często np. ze zmianą mieszkania lub remontem, kupnem samochodu itp., które wymagają większych wydatków niż zazwyczaj.

Finanse osobiste, listonic, finanse

Finanse osobiste

Co więcej, są to osoby o wysokim Affinity Index, jeśli chodzi o przedsiębiorczość (146). Może mieć to nie tylko związek z wspomnianymi wyżej tendencjami do inwestowania, ale także może wskazywać na fakt posiadania własnej, nawet niewielkiej, firmy czy (jednoosobowej) działalności gospodarczej. Wskazuje na to również wysoki stopień zainteresowania tematyką małych przedsiębiorstw wśród grupy docelowej (Affinity Index 133). W przypadku małych firm z pewnością spotkać się można z sytuacją korzystania z Listonica w celu planowania zakupów firmowych.

Co możemy więc powiedzieć na podstawie powyższych analiz? Na pewno tyle, że klienci Listonica to osoby średnio zamożne lub dość zamożne (w większości przypadków zarabiające nieco powyżej średniej krajowej). Wskazuje na to m.in. szerokie korzystanie z nowych technologii (posiadanie i używanie urządzeń mobilnych oraz aplikacji na nie), zainteresowanie inwestycjami i przedsiębiorczością oraz częste podróżowanie do dalekich destynacji.

Jakimi wartościami kieruje się grupa docelowa Listonica?

Zrealizowane przez Sotrender badanie Custom Audience pokazuje dość spójny profil wartości i zainteresowań typowego użytkownika aplikacji Listonic.

Jest to osoba dorosła w średnim wieku (25-34 lata oraz 35-44), z dużego miasta bądź jego okolic, posiadająca rodzinę, mająca stosunkowo wysokie wynagrodzenie. Co jest dla niej ważne? Zdrowe odżywianie, aktywny wypoczynek, własne finanse oraz bieżące sprawy społeczne i lokalne.

Sposoby spędzania wolnego czasu oraz inne przeanalizowane preferencje wskazują, że w znacznej większości grupa docelowa to osoby otwarte, ciekawe świata, towarzyskie (choć ustatkowane, niski Affinity Index dotyczył również randkowania), spędzające czas wolny z rodziną i znajomymi.

Ponadto są to osoby lubiące podróże i to podróże dalekie, o czym świadczy m.in. wysoki wskaźnik dopasowania jeśli chodzi o podróże samolotami jak i zainteresowanie np. kuchnią azjatycką.

Czy badanie Audience Scan jest dla Ciebie?

Powyższe badanie to doskonały przykład tego, jak umiejętnie wykorzystane dane Facebookowe mogą pomóc w zrozumieniu swoich klientów. Audience Scan niesie szczególną wartość właścicielom aplikacji mobilnych, którzy często nie gromadzą tego typu informacji.

Jednak Listonic i aplikacje mobilne to nie jedyni adresaci badania Audience Scan. Firmie F-Secure, specjalizującej się w oprogramowaniach antywirusowych oraz narzędziach do ochrony online, pozwoliło na przygotowanie kompleksowego profilu przedstawiciela swojej grupy docelowej.

Ty też chcesz wiedzieć więcej o swoich odbiorcach? Napisz do nas!

 

Mierz swoje działania w mediach społecznościowych!Dowiedz się więcej

Do góry
Do góry

Podobne posty