10 rzeczy, których dowiedzieliśmy się w 2014 roku o social media i blogosferze

Rok 2014 upłynął pod znakiem wielkich wydarzeń. Zaczęło się od Igrzysk Olimpijskich w Soczi, potem mundiale w piłce nożnej i siatkówce, po drodze wybory samorządowe i europejskie. Były afery, Luis Suarez gryzł, zasięg na Facebooku spadał, blogosfera się zmieniała, a Niemcy i tak zostali mistrzami świata (Polacy też). Wszystkie te wydarzenia odbiły się szerokim echem w mediach społecznościowych oraz, w konsekwencji, również na naszym blogu. Żegnając mijający rok, przygotowaliśmy zestawienie 10 wpisów z bloga Sotrendera, dotyczących Twittera, Facebooka, YouTube oraz blogosfery, które cieszyły się w ostatnich 12 miesiącach największą popularnością.

Jak używać hashtagów na Twitterze?

Nie sposób wyobrazić sobie Twitter bez hashtagów – to podstawowy sposób komunikacji i wyróżniania tematyki tweetów. Pomagają również w zdobywaniu zasięgu wśród użytkowników. Specyfika Twittera powoduje, że nie istnieją uniwersalne hashtagi, z których każdy użytkownik może z powodzeniem korzystać. Istnieją rozmaite strategie i zasady rządzące używaniem hashtagów przez marki i właśnie o nich przeczytacie w tym wpisie. Wpis w języku angielskim.

Hashtags used by Listerine Global

Wszystko, co trzeba wiedzieć o spadającym zasięgu organicznym

Zasięg organiczny na Facebooku stale maleje, co więcej, znacząco różni się w zależności od wielkości profilu, a także – w nieco mniejszym stopniu – od typu opublikowanego posta. Jak w tej sytuacji powinni postępować twórcy strategii komunikacji marek w social media? Postanowiliśmy sprawdzić, jak na przestrzeni ostatniego roku zmieniała się wartość zasięgu organicznego, do jakiej części użytkowników docierają obecnie publikowane przez strony treści oraz które typy postów są teraz najbardziej widoczne.

Spadek zasięgu a wielkość profilu

Spadek zasięgu a wielkość profilu

Mistrzostwa świata w piłce nożnej a marketing na Facebooku

Wszyscy pamiętamy tegoroczny piłkarski mundial. Luis Suarez pokazał moc swojej szczęki, Niemcy nie mieli litości dla brazylijskich gospodarzy, Tim Howard dokonywał cudów w amerykańskiej bramce. Z popularności tych wydarzeń korzystały również marki niebędące sponsorami mistrzostw, prowadząc czasem bardzo udane działania real-time marketingowe. Przykłady najciekawszych zebraliśmy na naszym blogu. Wpis w języku angielskim.

fifaworldcup12

Hashtagi na Facebooku: czy marki powinny z nich korzystać?

Użytkownicy Facebooka kochają hashtagi. Dlatego sprawdziliśmy wpływ używania hashtagów na popularność i interaktywnosć postów marek. Zbadaliśmy sto profili amerykańskich i międzynarodowych marek, mających ponad 1 mln fanów. Okazało się, że posty z hashtagami angażują więcej fanów niż te bez nich, ale największe marki starają się używać ich z umiarem. Co jeszcze odkryliśmy? Wpis w języku angielskim.

Facebook hashtags - średnia liczba hashtagów na post

Facebook hashtags – średnia liczba hashtagów na post

Real-time marketing w Polsce – daleki od mistrzostwa

Od dawna zwracamy uwagę na fakt, że wielkie wydarzenia kulturalne czy sportowe są doskonałą okazją promocyjną dla marek. Jedyne, co trzeba zrobić, to mieć pomysł, przygotować się i zrealizować go we właściwym momencie. Dowodem tego były cieszące się ogromną popularnością posty oraz tweety zagranicznych marek nawiązujące do Luisa Suareza czy Royal Baby. Tym razem sprawdziliśmy, czy polskie marki są świadome korzyści płynących z nawiązywania do bieżących wydarzeń i zobaczyliśmy, czy w swojej komunikacji w mediach społecznościowych nawiązywały do finałowego meczu mistrzostw świata w siatkówce.

johnie

Mierzenie działań na YouTube i innych serwisach wideo w sieci – jak to robić?

Komunikacja wideo odgrywa coraz większą rolę w marketingu internetowym. Firmy i marki nie tylko emitują reklamy, ale też tworzą własne kanały i wykorzystują w komunikacji vlogerów i youtuberów. Co za tym idzie, pojawia się potrzeba dokładnego pomiaru działań, powiązanego z celami strategicznymi. W tym wpisie odpowiadamy na nurtujące marketingowców pytanie – jak skutecznie mierzyć skuteczność komunikacji na YouTube.

ytt

Jak filmy zdobywają popularność na YouTube?

Postanowiliśmy przeanalizować zmianę popularności wideo na YouTube na przestrzeni czasu. Zbadaliśmy, czy publikowane filmy są wyświetlane najchętniej bezpośrednio po publikacji, czy może „zmartwychwstają” dopiero po jakimś czasie. Sprawdziliśmy również, czy na łączną liczbę wyświetleń kanałów mają wpływ wszystkie opublikowane na nich materiały, czy może tylko najnowsze oraz jak długo wpływ ten jest zauważalny. Takie informacje są przydatne przede wszystkim do lepszego zrozumienia swojego kanału oraz budowy własnej strategii zamieszczania treści.

Jak filmy na YouTube zdobywają popularność

Jak filmy na YouTube zdobywają popularność

Blogi wczoraj i dziś – badania oraz obserwacje

Jak zwykle na Blog Forum Gdańsk nie mogło zabraknąć Sotrendera. W tym roku opowiedzieliśmy o tym, jak zmieniły się polskie blogi i blogosfera w ciągu ostatnich kilku lat. Pokazaliśmy, jak bardzo blogi się profesjonalizują oraz jak wiele sił blogerzy poświęcają na promocję napisanych treści w innych kanałach. W niniejszym wpisie zwracamy też uwagę, że poza imponującym rozwojem blogosfera ma pewien problem. Wykorzystujemy dane Sotrendera i PBI oraz przede wszystkim komentarze ekspertów.

10365857_859958990701805_1779440027330959543_n

Pomiary social media w 2015 r. – jak będą wyglądać?

Firmy i marki prowadzą coraz intensywniejsze i bardziej profesjonalne działania w mediach społecznościowych, dlatego też zmienia się sposób, w jaki patrzą na mierzenie ich rezultatów. Dokładny, a zarazem zgodny z celami pomiar efektów komunikacji pokazuje przecież, w jakim stopniu firma realizuje wyznaczone cele i jak radzi sobie na tle konkurentów. Warto wiedzieć, co i jak można mierzyć oraz wybrać wskaźniki odpowiednie do konkretnych celów i strategii. Wydaje się, że także w Polsce nadszedł już czas na pomiar nieco bardziej dojrzały niż tylko zliczanie liczby fanów, udostępnień czy innych wartości wskaźników zaangażowania, niezależnie od strategii marki i celów komunikacyjnych.

typy postów

Zasięg postów a ich liczba i rodzaj

Wskazówki Sotrendera pomogą Ci poprawić wyniki

Sotrender Analytics to nie tylko wykresy, dane i najlepsze posty. Półtora roku temu wprowadziliśmy do narzędzia nową funkcjonalność – Wskazówki optymalizacyjne generowane automatycznie na podstawie danych. Często pytano nas, jak realizacja Wskazówek wpływa na skuteczność działań na Facebooku. W niniejszym wpisie ujawniamy wszystkim niedowiarkom analizę skuteczności Wskazówek opartą o twarde dane. Stosowanie się do naszych wskazówek skutkuje wzrostem zaangażowania użytkowników średnio o 35%, a efektywność o 29%. Dowiedz się więcej!5315e79238d38711155bd968

Do góry
Do góry

Podobne posty