Sotrender Research Insight – Jak filmy zdobywają popularność na YouTube?

Październikowy Sotrender Research Insight postanowiliśmy poświęcić trzeciemu z analizowanych przez Sotrender mediów społecznościowych, czyli YouTube. Interesowało nas, jak zmienia się popularność filmów na przestrzeni czasu. Zbadaliśmy, czy publikowane na YouTube filmy są wyświetlane najchętniej bezpośrednio po publikacji, czy może “zmartwychwstają” dopiero po jakimś czasie. Sprawdziliśmy również, czy na łączną liczbę wyświetleń kanałów mają wpływ wszystkie opublikowane na nich materiały, czy może tylko najnowsze oraz jak długo wpływ ten jest zauważalny. Takie informacje są przydatne przede wszystkim do lepszego zrozumienia swojego kanału oraz budowy własnej strategii zamieszczania treści. Rolę YouTube podkreśla Aleksander Szulc z zespołu kreatywnego Dozo Media: YouTube jest stale w trójce najpopularniejszych witryn w Polsce, a zaskakująco niewiele powstaje opracowań starających się omówić jego mechanizmy. Mamy więc nadzieję, że nasza analiza zastymuluje nowe inicjatywy i większe zainteresowanie badaniem polskiego YouTube’a.

25% odsłon w ciągu pierwszego tygodnia

Na blogu znanego YouTubera Rocka można przeczytać, że wszystkie jego filmy pracują na łączne wyświetlenia kanału. Co więcej, Rock twierdzi, że filmy przez całe swoje życie w podobnym tempie zbierają wyświetlenia i potwierdza tę tezę, prezentując wykresy swoich filmów, choć zarazem zaznacza specyfikę kanałów o grach i graniu. W ich przypadku wyjątkowo ważne są częste i regularne publikacje nowych materiałów. Kanały bazujące na filmach wrzucanych raz w tygodniu rządzą się zupełnie innymi prawami. W przypadku Minecrafta niebagatelne znaczenie ma na przykład ogromna konkurencja ze strony gamingowych vlogerów.

W celu sprawdzenia, jak wygląda to na innych kanałach, przeanalizowaliśmy filmy kilkudziesięciu najpopularniejszych polskich kanałów prowadzonych przez vlogerów, media oraz marki. Pierwszym krokiem było sprawdzenie typowego schematu zdobywania popularności przez filmy. Jak widać na wykresie, w ciągu pierwszych 7 dni filmy zdobywają średnio 25% wszystkich odsłon. W przeciągu 14 dni – 33% wszystkich wyświetleń, zaś w przeciągu miesiąca – 42%. W większości przypadków po miesiącu od opublikowania filmu na YouTube przyrosty stabilizują się.

Jak szybko filmy na YouTube zdobywają popularność

Jak szybko filmy na YouTube zdobywają popularność

Zdaniem Inez Białobrzeskiej, CEO agencji BrandTube,

„Dane te potwierdzają, że content wideo pracuje tak długo jak długo treści w nim są użyteczne i odpowiadają na potrzeby użytkowników. Jest to szczególnie istotne  w przypadku tworzenia contentu przez marki i podejmowaniu decyzji, czy postawić na treści rozrywkowe, których czas życia jest krótki, czy na treści użyteczne rozwiązujące problemy/ inspirujące konsumentów. Tego rodzaju treści mogą być konsumowane przez użytkowników jeszcze długo po publikacji i pracują na zasięgi pozostałych treści w kanale marki.”

Spersonalizowane analizy i wskazówki dla YouTube, Facebooka i TwitteraStwórz konto!

Jak film na YouTube staje się popularny?

Oczywiście występują tu znaczne różnice pomiędzy poszczególnymi filmami i kanałami. Można zaobserwować dwa główne wzorce popularyzacji filmu. W pierwszym przypadku film zbiera wiele odsłon zaraz po opublikowaniu, a następnie ich przyrost jest w miarę stabilny. W drugim, o którym wspomniał Rock, przez cały okres życia filmu przyrost wyświetleń kształtuje się na podobnym poziomie. Dodatkowo zdarzają się przypadki filmów, których popularność rośnie bardzo szybko, aby potem się zatrzymać, oraz takich, które odżywają po długim czasie. Przykłady filmów o różnych wzorcach zostały podsumowane na wykresie.

Jak filmy na YouTube zdobywają popularność

Jak filmy na YouTube zdobywają popularność

Przykładem filmu, który bardzo szybko zyskał wiele odsłon (ponad 70% w pierwszych kilku dniach) był “Atak kleszczy | Polimaty #55” z kanału popularnonaukowego Radka Kotarskiego Polimaty. Powodem może być duża liczba subskrybentów kanału, którzy zostali powiadomieni wkrótce po dodaniu filmu i dotarli do niego szybko po jego zamieszczeniu. Innym przykładem takiego wzorca zdobywania popularności to reklama Eurobanku, co zapewne miało też związek z płatną promocją.

Co ciekawe, filmów, których popularność systematycznie rośnie, jest mniej więcej równie dużo, jak tych, które zyskują wiele wyświetleń w pierwszych dniach. Przykładami wideo z tej pierwszej kategorii są “♪ Masterczulek – “GTA V PSYchol” ( PSY – Gentleman PARODIA )” i “Piosenki dla dzieci. Krasnoludki. Lulek.tv”. To drugie to jedna z serii piosenek dla dzieci na kanale Lulek.tv, który ma niewielu subskrybentów i tylko filmy z tej serii są względnie popularne. Można się zastanawiać, czy powodem nie jest wielokrotne słuchanie piosenek przez dzieci.

Można wskazać kilka przyczyn decydujących o takim czy innym schemacie zdobywania popularności. Szybciej zyskują popularność, ale też szybciej się wypalają filmy typowo informacyjne, newsowe. Także wielu subskrybentów wyczekujących nowości na konkretnych kanałach może wpłynąć na to, że większość odbiorców zainteresuje się filmem zaraz po jego opublikowaniu. Z drugiej strony, piosenki często są odtwarzane wielokrotnie przez te same osoby oraz zbierają odsłony długo po publikacji. Czasem duża popularność jednego z filmów wpływa także na wzrost zainteresowania innymi klipami z danego kanału. Nie można też zapominać o znaczeniu płatnej promocji.

Bardzo rzadkie są natomiast sytuacje, gdy film zyskuje popularność dopiero po paru miesiącach od zamieszczenia. Dotyczyło to tylko 2, 5% filmów, przy czym zdecydowana większość z nich cechowała się niską popularnością Przykładem takiego “zmartwychwstałego” filmiku jest piosenka Męskie Granie“Męskie Granie. 2013. Remiks singla “Jutro jest dziś”. (Grzegorz Cholewka Remiks)”.

Jak zaznacza Aleksander Szulc, Partner w Dozo Media,

“W przypadku, gdy wyniki oglądalności są podstawowym wskaźnikiem sukcesu komercyjnych kampanii realizowanych z YouTuberami, określenie optymalnego momentu podsumowania kampanii jest na miarę złota. Dlatego w ramach standardu Dozo Media po 30 dniach od publikacji filmu przygotowujemy raport końcowy. Możliwość podparcia się danymi, pomagającymi oszacować ile wyświetleń z możliwych udało się na daną chwilę osiągnąć, oraz jaki jest potencjalny dalszy wzrost organiczny, jest nie do przecenienia w takim zestawieniu.”

Pies-pająk, czyli wpływ popularnego filmu na cały kanał

Najważniejszym wydarzeniem ostatniego czasu na polskim YouTube była publikacja przez Sylwestra Wardęgę filmiku o psie-pająku straszącym przechodniów. Film bije rekordy popularności (z ponad 100 milionami wyświetleń) i ma ogromny wpływ na odbiór reszty twórczości SA Wardęgi. Poza pobiciem rekordu wyświetleń na polskim YouTube, pies-pająk wpłynął także na ilość subskrypcji kanału. Liczba subskrybentów wzrosła w ciągu pierwszych 10 dni po publikacji filmu o 670 tys., z czego blisko 400 tys. między pierwszym a czwartym dniem. Ten wzrost popularności wpłynął także na wyświetlenia pozostałych filmów tego kanału, co widać na wykresie.

Także pod tym względem poszczególne kanały mocno różnią się między sobą. Zwykle w ciągu dnia jedynie 3 lub 4 filmy mają znaczący wpływ na łączną liczbę wyświetleń kanału. Rzadko natomiast wyświetlenia rozkładają się równomiernie między wszystkie filmy danego kanału. Często także można zauważyć dużo większy wpływ jednego filmu od pozostałych. W mniej więcej połowie przypadków występuje film, który w przynajmniej 25% wpływa na liczbę wyświetleń kanału danego dnia.

Mutant Giant Spider Dog,  a wzrost wyświetleń wszystkich filmów na kanale Wardęgi

Mutant Giant Spider Dog, a wzrost wyświetleń wszystkich filmów na kanale Wardęgi

Zdaniem Karola Wyszyńskiego, PR Managera LifeTube,

Oglądamy na YouTube ludzi, którzy mają odpowiednią osobowość. To charyzma i talent decydują o tym jak popularny staje się film na YouTube. Następny ważny czynnik to systematyczność. Przyzwyczajenie widzów do czasu emisji sprawi, że będą czekali na publikacje. Wyobraźmy sobie co mógłby osiągnąć SA Wardęga, gdyby tylko publikował filmy z większą regularnością. Na wykresie Sotrendera, widać w którym momencie kończyły się „premie” za Spider Doga. Gdyby Sylwester opublikował kolejny film po 2 tygodniach uzyskałby dodatkową liczbę wyświetleń i subskrybentów. Z niecierpliwością czekam na nowy film, którego premiera już 30 października. Ogromnie jestem ciekawy, jaką oglądalnością będzie się cieszył i czy zbliży się do sukcesu Spider Doga?

Mamy nadzieję, że nasza analiza pomoże Wam nie tylko lepiej zrozumieć prawa rządzące YouTubem, ale także lepiej opracować strategię dla Waszych kanałów. Pamiętajcie, że nie w jeden dzień Rzym zbudowano i – zwłaszcza w przypadku niektórych nisz, takich jak gamingowa – wypracowanie sobie sukcesu to regularna praca… i ciągła rywalizacja. Rejestrując konto w Sotrenderze uzyskacie jeszcze dokładniejsze analizy własnych kanałów, jak i spersonalizowane wskazówki, jak je rozwinąć. Oprócz tego zachęcamy Was też do comiesięcznego sprawdzania naszego raportu YouTube Trends.

Do góry
Do góry

Podobne posty