Podsumowanie #FanpageTrends, czyli Facebook w Polsce w 2013 r.

Wspominając wstęp do zeszłorocznego podsumowania roku, moglibyśmy napisać, że “na Facebooku bez zmian”. Na przekór wieszczącym rychły spadek zainteresowania serwisem, liczba użytkowników nadal rośnie, choć wolniej. Komunikacja marek i firm z klientami za pośrednictwem Facebooka zyskuje nowy wymiar. Serwis staje się pełnoprawnym biurem obsługi klientów, łącząc wygodę i szybkość wymiany informacji. Zapraszamy do lektury podsumowania najważniejszych działań marek, aktywności użytkowników oraz wydarzeń i trendów, które dominowały na Facebooku w Polsce w 2013 r.

W 2012 r. Facebook zyskał 2, 45 mln użytkowników w Polsce, podczas gdy w roku ubiegłym przybyło ich 1, 64 mln. Łączna liczba korzystających z Facebooka w Polsce na koniec 2013 r. wyniosła 11, 6 mln. Dla porównania – w grudniu 2011 r. w serwisie logowało się 7, 5 mln Polaków. Według Megapanelu PBI/Gemius za listopad 2013 r. Facebook miał 15, 7 mln unikalnych użytkowników i plasował się na trzecim miejscu, tuż za grupą Allegro oraz Google, podczas gdy w listopadzie 2012 r. liczba real users serwisu wynosiła 13, 3 mln.

Facebook na świecie

Facebook jest najpopularniejszym serwisem społecznościowym na świecie

Aktywności w dół

Liczba użytkowników wzrasta, spadła za to liczba ich aktywności w obrębie profili firmowych. Podczas gdy w 2012 r. zarejestrowaliśmy ponad 230 mln aktywności na tego typu stronach (w tym ponad 177 mln polubień postów, ponad 27 mln komentarzy, ponad 10 mln głosów w ankietach, 3 mln postów i 11 mln udostępnień postów z fanpage’ów), w roku ubiegłym aktywności tych było blisko 10 mln mniej (ponad 169 mln polubień, ponad 29 mln komentarzy, ponad 19 mln udostępnień i ponad 3 mln postów). Oczywiście spadek ten można w pewnym stopniu wytłumaczyć wycofaniem przez Facebooka możliwości angażowania za pośrednictwem ankiet, jednak należy zauważyć, że liczba polubień postów publikowanych przez profile firmowe również uległa zmniejszeniu. Możemy się tylko zastanawiać, czy jest to wina zmian w Edge Ranku, o których niedawno pisaliśmy, czy może spadku zainteresowania samymi postami.

Lewandowski podbił podsumowanie #FanpageTrends!

W styczniu liczba polskich kont na Facebooku przekroczyła 10 mln, a wśród stron firmowych nastąpiła mała rewolucja. Demotywatory, które od 2 lat pozostawały bezkonkurencyjnym liderem w rankingu największych polskich stron, zostały zdetronizowane przez Serce i Rozum. W ciągu roku mogłoby się wydawać, że sympatyczni brand hero Orange nie mają sobie równych, jednak tuż przed końcem roku zostali bezwzględnie wykopani z pierwszego miejsca przez Lewandowskiego, który w listopadzie przebojem wdarł się na pierwszą pozycję zestawienia. Należy jednak pamiętać, że znaczna część fanów piłkarza pochodzi spoza Polski.

Lewandowski

Kampania Nike z Robertem Lewandowskim

Coraz liczniejsze grono zwolenników na Facebooku zdobywają również Kuba Błaszczykowski i Łukasz Piszczek, jednak do Lewego jeszcze duuuużo im brakuje. Jak widać, w czołówce zestawienia konkurencja robi się ostra i coraz trudniej utrzymać tytuł. Kto będzie następny? Czy Lewandowski utrzyma się na najwyższym stopniu podium dłużej niż Serce i Rozum? Pokażą to najbliższe miesiące, chociaż według naszych prognoz z raportu “Social media is so trendy”, tak właśnie będzie.

Kto postował najlepiej w 2013 r.?

Choć już w styczniu 2013 Serce i Rozum prześcignęli fanpage Demotywatorów w liczbie fanów, największy fanpage 2012 r. nadal odnosi sukcesy popularności. W raportach #FanpageTrends aż 10 postów opublikowanych przez Demotywatory pojawiło się w pierwszej piątce najpopularniejszych postów miesiąca. Bardzo dużo użytkowników angażował także fanpage innego serwisu ze śmiesznymi obrazkami – Niefart.pl, który pojawił się w zestawieniach czterokrotnie.

Uwagę w 2013 roku zwróciły regularne sukcesy postów związanych z działalnością charytatywną. Do rankingów najlepszych postów zakwalifikowały się m.in. te autorstwa Fundacji DKMS Polska i SiePomaga – każda z wymienionych stron pojawiła się w zestawieniu aż 3 razy.  Na szczególną uwagę zasługuje wpis fundacji Mother Power- post o wełnianych bucikach nie dotyczył bezpośrednio działalności fundacji, ale za to pobił rekordy zaangażowania wśród polskich stron. Według estymacji Sotrendera, do chwili obecnej zaangażował on aż 2, 4 mln osób, z czego znaczna część pochodziła zza granicy i był jednym z trzech postów Mother Power, które znalazły się w rankingach najlepszych postów z poszczególnych miesięcy ubiegłego roku.

Rekordowy post Mother Power na Facebooku

Piwo i renifer urzekły nas w 2013 r.

W 2013 r. mieliśmy okazję zaobserwować efekty wielu świetnych pomysłów na kampanie wykorzystujące media społecznościowe. Na szczególne wyróżnienie zasługują kampanie marek piwnych. Tyskie zdobyło 9000 nowych fanów dzięki kampanii “Fani Tyskiego tworzą historię”. Spośród fanów Tyskiego wybrano pięciu najbardziej aktywnych. Nagrodzeni zostali warsztatami degustacji piwa, wycieczką po Tyskich Browarach Książęcych i szkoleniem z zakresu social media. Wiedzę wykorzystali prowadząc fanpage Tyskiego, a dwójka najbardziej kreatywnych tymczasowych administratorów została szczególnie uhonorowana – ich portrety zawisły w Tyskim Browarium, uwieczniając ich wkład w historię browaru.

Drugą wartą uwagi akcją, świetnie wykorzystującą potencjał mediów społecznościowych, było organizowane przez Żywca Męskie Granie. W Interaktywnym Finale Męskiego Grania, Żywiec w ciągu 60 minut zebrał na Facebooku 300 pytań do artystów. Fani w trakcie finału napisali 1400 komentarzy. Efektem kampanii było także 15 tys. polubień, 4.212.400 odsłon treści publikowanych na fanpage podczas relacji oraz zebranie 292.000 unikalnych użytkowników organicznie i wirusowo bez wsparcia reklamy

Serca fanów w świetnym stylu zdobywało także PZU, które w akcji #dorenifera doskonale wykorzystało medium, jakim jest Facebook. Internauci w okresie świątecznym pisali listy tym razem nie do Mikołaja, a właśnie do sponsorowanego przez PZU renifera, który pod koniec akcji wybrał najbarwniejsze marzenia i je spełnił. W sumie na Facebooku i stronie internetowej o prezenty poprosiło 14 tys. osób. Przy okazji PZU warto też przypomnieć akcję Agenci Mocnopomocni. Aplikacja, która udowadniała użytkownikom, że agenci PZU umieją czytać w myślach również zatrzęsła internetem.

kacper

Kampanie PZU

Facebook nie znosi nudy…

…i nie pozwala administratorom profili spocząć na laurach. Chwilę po 9 urodzinach, serwis zaprezentował nowe opcje wpisywania statusu, dzięki którym można na bieżąco komunikować to, co użytkownik w danej chwili czyta, czego słucha lub jak się czuje.

201302obr1

Nowe możliwośc w publikacji statusów na Facebooku

Niektórzy użytkownicy dostąpili zaszczytu zobaczenia nowego widoku News Feeda, a w ferworze emocji z nim związanych Facebook pokazał swoje kolejne dzieło – aplikację Facebook Home. Jednocześnie uruchomiono pierwsze darmowe rozmowy przez Messengera, a miesiąc później na użytkowników i administratorów spadła lawina #hashtagów, która przetoczyła się przez serwis z wielkim hukiem zostawiając po sobie niezbyt wielkie ślady – z hashtagów korzysta coraz mniej marek, chociaż ciągle przyglądamy się im z zainteresowaniem, ponieważ pomagają wyszukać na Facebooku nawet takie treści, które nie były oznaczone hashtagiem. Zobaczymy, jak funkcja ta będzie rozwijać się w kolejnych miesiącach.

Facebook hashtag

Hashtagi wkraczają na Facebooka

Wakacyjnych miesięcy Facebook również nie spędził na lenistwie. Po rozluźnieniu regulaminu na temat wymogów dotyczących zdjęcia w tle i dodaniu możliwości publikowania grafik w komentarzach, usunięto funkcję zadawania pytań w postach. Na pocieszenie pozwolono za to na robienie statusowych konkursów bez konieczności tworzenia specjalnych aplikacji. Podczas gdy Facebooka zalała fala konkursów przeróżnych, zmienił się Edge Rank, który przed czas publikacji posta przesunął jego popularność oraz bardziej dopasował wyświetlanie reklam. Zmieniły się również Facebookowe przyciski, a sam serwis rozpoczął testowanie reklam wideo. Czyżby w tym roku czekało nas jeszcze więcej zmian niż w ubiegłym? Okaże się w ciągu 12 miesięcy….

Sotrender rośnie i pozdrawia z Kalifornii

Dla Sotrendera rok 2013 był okresem zmian i dynamicznego rozwoju. W grudniu obchodziliśmy nasze 3. urodziny, świętując jednocześnie inne nasze osiągnięcia, takie jak zdobycie grantu na wyjazd do Stanów Zjednoczonych czy wyróżnienie w konkursie “Innowator Mazowsza”. Wcześniej w ubiegłym roku cieszyliśmy się również z otrzymania Aulera i wyjazdu na Web Summit do Dublina!

W 2013 roku zdobyliśmy kilka fantastycznych nagród!

Nasz comiesięczny raport #FanpageTrends przeszedł metamorfozę, dzięki dodaniu kolejnych kategorii, unowocześnieniu infografiki oraz niewyobrażalnemu zaangażowaniu naszych Komentatorów, którzy każdego miesiąca opisują nasze wykresy. Prezentujemy również nowe funkcjonalności. W 2013 r. Sotrender oprócz Facebooka, zaczął analizować również dane z Twittera i YouTube’a, a światło dzienne ujrzał moduł Sotrender Console, służący do zarządzania treścią i zespołem w social media.

Jednak najbardziej cieszy fakt, że zdobywamy kolejnych klientów, którzy są zadowoleni z naszego produktu, co daje nadzieję i siłę, aby wkładać w jego rozwój jeszcze więcej sił. Podążając za tą myślą, niebawem zaprezentujemy kolejne narzędzie – tym razem służące do zarządzania i optymalizowania kampanii reklamowych na Facebooku. Tymczasem pozdrawiamy z Doliny Krzemowej, gdzie uczestniczymy w programie akceleracyjnym Plug & Play, w ramach którego wprowadzamy nasze rozwiązania na amerykański rynek.

Przedstawiamy podsumowanie #FanpageTrends 2013!

final

 

Przejdź do raportu!

Do góry
Do góry

Podobne posty