Polski Facebook w 2012 roku – Sotrender podsumowuje

Liczba użytkowników Facebooka nadal rośnie, choć już nie tak szybko jak wcześniej, a serwis jest jednym z głównych miejsc komunikacji firm z klientami. Zespół Sotrendera podsumowuje kolejny rok na polskim Facebooku. Specjalizujemy się we wspieraniu marketingu w social media, stąd też nasze analizy dotyczą przed wszystkim profili firm, organizacji i idei, tzw. fanpage’ów.

Dzisiejsza infografika to pierwsza część tryptyku. Jutro pokażemy całą prawdę o największych i najszybciej reagujących profilach firmowych oraz o zaangażowanych użytkownikach, a w piątek – o najlepszych treściach.

W 2012 r. liczba użytkowników Facebooka w Polsce nadal rosła, osiągając w końcu grudnia niemal 10 mln profili (obecnie, 30 stycznia, serwis podaje, że ma 10 160 tys. użytkowników z Polski), czyli blisko 50% wszystkich polskich użytkowników Internetu. Wzrost liczby użytkowników nie był tak szybki jak wcześniej. W 2012 r. dołączyło do serwisu niespełna 2, 5 mln osób, czyli 24, 6% spośród zarejestrowanych. Warto dodać, że wg badania Megapanel Gemius PBI Facebook miał w listopadzie 13 339 668 tzw. real users z Polski, będąc 3. najpopularniejszym serwisem, po Grupie Google i Youtube (Megapanel za grudzień 2012 r. nie jest jeszcze dostępny). Ta rozbieżność nie dziwi i jest stale obserwowana. Wynika ona z faktu, że wskaźnik real users obejmuje również osoby wchodzące na strony serwisu, ale nie mające tam kont, zaś Facebook i my w swoich analizach skupiamy się tylko na zarejestrowanych użytkownikach.

Fenomen popularności Facebooka polega nie tylko na liczbie użytkowników, lecz przede wszystkim na ich aktywności. Wiele osób korzysta z tego serwisu wiele razy dziennie, nie tylko za pośrednictwem z komputera, lecz także na telefonie czy tablecie. Z kolei inne strony integrują się z Facebookiem dzięki specjalnym przyciskom i tzw. widgetom. Firmy prowadzące działania promocyjne i z zakresu obsługi klienta, także próbują wykorzystać serwis w sprzedaży. Natomiast dla twórców stron i serwisów jest to jedno z głównych źródeł ruchu.

Facebook aż kipi od aktywności użytkowników, którzy, poza interakcjami ze znajomymi, bywają aktywni także na fanpage’ach. W 2012 r. zarejestrowaliśmy łącznie ponad 230 mln aktywności na stronach firmowych, w tym ponad 177 mln “lubię to” pod postami, ponad 27 mln komentarzy, ponad 10 mln głosów w ankietach, 3 mln postów i 11 mln udostępnień postów z fanpage’ów.  Przeciętnie w ciągu minuty następuje aż 436 różnych aktywności. To bardzo dużo, choć trzeba oczywiście pamiętać, że są w tym także aktywności na popularnych profilach rozrywkowych, jak Demotywatory, Kwejk i im podobnych. Użytkownicy są aktywni przez cały dzień, ale najwięcej postów na fanpage’ach publikują wieczorem, co może stwarzać problemy organizacjom przyzwyczajonym do obsługi tylko w standardowych godzinach pracy biurowej.

Można też zauważyć, że najwięksi reklamodawcy coraz mocniej wchodzą na Facebooka. Wprawdzie najwięcej fanów łącznie mają profile z branży muzyka, ale na kolejnych miejscach plasują się branże kojarzone z największą aktywnością marketingową: odzież, żywność czy telekomunikacja. Podobnie wygląda czołówka najlepiej angażujących branż, choć wysoko pojawia się także sport.

Zapraszamy do zapoznania się z pierwszą częścią naszego raportu i zachęcamy do codziennego zaglądania na bloga po więcej 🙂

Podsumowanie działań na Facebooku w 2012 roku - Sotrender

Podsumowanie działań na Facebooku w 2012 roku – Sotrender

Na koniec zachęcamy do sprawdzenia podsumowania poprzedniego roku – zobaczcie ile się zmieniło! 🙂 – 3, 5 mln Polaków zaangażowanych na fanpage’ach – czyli 2011 rokiem Facebooka

Pełna infografika dostępna jest w tym wpisie.

Do góry
Do góry

Podobne posty