Treści na Polskim Facebooku w 2012 roku – Sotrender podsumowuje, część 3

Zespół Sotrendera podsumowuje kolejny rok na polskim Facebooku. Specjalizujemy się we wspieraniu marketingu w social media, stąd też nasze analizy dotyczą przed wszystkim profili firm, organizacji i idei, tzw. fanpage’ów.

Dzisiaj prezentujemy całą infografikę, na której znajdziecie informacje o tym, jak ilościowo zmienił się Facebook pod względem liczby użytkowników, jak dużo aktywności generują oni na stronach, czy jak radzą sobie na Facebooku poszczególne branże, więcej o tym pisaliśmy dwa dni temu. Wczoraj opisaliśmy szerzej dane na temat największych i najbardziej angażujących profili firmowych oraz jak średnio angażuje się użytkownik na stronach. Dziś omówimy najbardziej angażujące posty oraz średnią liczbę inetreakcji generowanych przes określone rodzaje treści. Prezentujemy także pełną infografikę “Polski Facebook 2012”.

Najlepsze treści

Podsumowanie działań na Facebooku w 2012 roku - Sotrender

Podsumowanie działań na Facebooku w 2012 roku – Sotrender

Każdy miesiąc w zeszłym roku miał swój najlepszy post, który zaangażował największą ilość użytkowników.
Co interesujące, w styczniu najpopularniejszy wpis był skierowany do branży reklamowej.  Gadzinowski.pl opublikował bardzo hermetyczny post o percepcji w świecie reklamy, który okazał się hitem. Wszystkie najpopularniejsze wpisy możecie zobaczyć w infografice lub klikając na jeden z poniższych z linków. Aby powiększyć infografikę, kliknijcie w obrazek po prawej stronie.

Luty i marzec upłynął już pod znakiem ankiet z McDonald’s Polska. Co ciekawe w ciągu 12 miesięcy tylko 4 razy posty ze stron stricte rozrywkowych (Kwejk.pl, Nie ogarniam, Komixxy, Nie lubię poniedziałków) zaangażowały najwięcej użytkowników. Biorąc pod uwagę, jak wiele osób angażuje się w taki treści, należą się duże gratulacje dla stron Orange Polska, Danone Nations Cup Polska, WINIARY, McDonald’s Polska, Sciaga.pl, że udało im się przebić z ich komunikatami.

Warto podkreślić, że w 2012 ukazał się rekordowy pod względem ilości zaangażowanych fanów wpis na Facebooku na fanpage’u “Nie ogarniam“. Było to zdjęcie prezentujące dwoje starszych osób udostępnione z okazji 86. rocznicy zawarcia małżeństwa. O całej sprawie pisaliśmy na naszym blogu w sierpniu. Obecnie wpis ten posiada ponad 200 tysięcy polubień, prawie 3800 komentarzy oraz ponad 6300 udostępnień.

Podsumowując, 6 razy najpopularniejszymi postami w miesiącu okazały się zdjęcia, zaś kolejne 6 to ankiety.

Średnia ilość interakcji

Sprawdziliśmy także, jakiego rodzaju aktywności mają największą szansę na reakcję fanów. Wyróżniliśmy 5 rodzajów wpisów, które można opublikować:

  • Zdjęcie
  • Link
  • Status tekstowy
  • Ankieta
  • Film

W roku 2012 najwięcej reakcji fanów zdecydowanie wzbudzały zdjęcia, notując średnio 108 polubień, 14 komentarzy, 8 udostępnień i angażując przeciętnie 115 osób. Pozostałe rodzaje aktywności wypadają dużo słabiej. Wpisy posiadające link zebrały średnio 18 polubień, 4 komentarze, 0, 47 udostępnień, angażując 21 osób. Następne w kolejności są statusy tekstowe, posiadające odpowiednio: 14 polubień, 5 komentarzy, 0, 19 udostępnień oraz angażując 17 osób.

Warto zwrócić uwagę na 2 pozostałe typy postów, które są wykorzystywane trochę rzadziej w komunikacji marek w mediach społecznościowych. Ankiety, które pozwalają na angażowanie dużej liczby użytkowników, także spoza profilu firmy, angażowały przeciętnie 605 osób, które oddawały średnio 787 głosów. Udostępniane filmy dostawały zaś przeciętnie 58 polubień, 7 komentarzy oraz 2 udostępnienia, angażując średnio 61 osób.

Podsumowując widzimy, że w minionym roku bardzo wzrosła liczba wykorzystywanych w komunikacji zdjęć i obrazków. Po wprowadzeniu mechanizmu Edge Rank zdjęcia ułatwiały dotarcie do większej liczby fanów, dzięki większemu zaangażowaniu, które wzbudzały wśród użytkowników.

A na koniec

W najbliższych dniach bliżej przyjrzymy się jak użytkownicy konsumują treści na Facebooku, dlatego obserwujcie co się dzieje na naszym profilu oraz na blogu.

Na koniec zachęcamy do sprawdzenia podsumowania poprzedniego roku – zobaczcie ile się zmieniło! 🙂 – 3, 5 mln Polaków zaangażowanych na fanpage’ach – czyli 2011 rokiem Facebooka

 

współpraca: Adam Piotr Zając

Do góry
Do góry

Podobne posty